şükela:  tümü | bugün
  • başlık karakter sınırına takıldı. olması gereken başlık "atatürk’ün kızkardeşi makbule hanım ‘geçinemiyorum’ deyip chp’den yardım istemiş ama parti talebini reddetmişti."

murat bardakçı'nın 8 nisan 2018 tarihli köşe yazısının konusudur.

ilgili yazı

düşünün atatürk vasiyetnamesiyle bacısına kimseye el avuç açmasın diye, ozamanın parasıyla bin lira aylık veriyor bu aylık hiç artmadığı için 10 sene sonra kuşa dönüyor ve makbule hanım devletten yani chp'den yardım istiyor ve reddediliyor. kadın sonra doktardan falan rapor alıyorda tekrar yardım istiyor bu sefer bin lira maaş bağlaniyor.

edit1: arkadaşın biri fatih altaylı'nın murat bardakçı'ya verdiği cevabı yapıştırmış. kendisi bardakçı'nin fatih'e verdiği cevabı okumamış yada görmezden gelmiş. ilgili cevap
    makbule hanım meselesini sana tekrar anlatayım fatihciğim!

edit2: cehape trolleri fena rahatsız olmuş, tayyip bunlara boşuna cehape zihniyeti demiyor demekki. sorsan bunlara atatürkçüdür ama şu duruma, atatürkün kızkardeşinin partiye/devlete el açmasından hiç gocunmazlar.
  • yakın tarihimize dair bir utanç vesikası. kim bilir bilmediğimiz daha niceleri bu tür vefasızlıklara maruz kalmıştır.
  • --- spoiler ---

başlık tek taraflı bir bakış açısıyla doğru ve anlamı açık: atatürk’ün kardeşi geçim sıkıntısına düştü ama chp ilgilenmedi.

murat bunu ima ediyor.

oysa makbule hanım’ın aylığı, atatürk’ün vasiyeti doğrultusunda belirlenen miktarda iş bankası’ndaki hisselerin gelirinden veriliyor.

vasiyet değişmedikçe miktarın artması mümkün değil.

ancak aynı yazı içinde bir başka bölüm var.

orada da bardakçı şunu söylüyor: “atatürk’ün kızkardeşinin içerisinde bulunduğu geçim sıkıntısını türkiye büyük millet meclisi halletti. ...ağabeyinin memlekete yaptığı hizmetler nedeniyle vatani hizmet tertibinden bin lira aylık bağlanması 197 kabul, 26 red ve 4 de çekimser oy ile kabul edildi.”

peki o sırada tbmm’de çoğunluk kimde?

chp’de. tartışmalı 1946 seçimlerinde chp yüzde 85 oy almış ve 397 milletvekiliyle iktidar.

yani makbule hanım’a, atatürk’ün kardeşine maaş bağlanmasını sağlayan da chp.

bir yerden vasiyet şartları nedeniyle veremeyince, başka bir yöntemle makbule atadan’ın mağduriyetini gideriyor.

tarih elbette belgelerle yapılır.

ama belgelerin bazı bölümlerini en azından başlıkta “görmezden gelerek” yazılmaz.

--- spoiler ---
  • içinde yaşadığımız dönemden bakarak öyle bir devlet disiplinini, torpil işlememesi ya da hak geçmemesi için gösterilen azami özeni, an la ya maz sı nız. boşuna kafanızı yormayınız.
  • halbuki bankayı üzerine yapsa daha doğru bulunur, alkışlanırdı. çünkü itibardan tasarruf olmaz.
  • "atatürk memleketi soydu, karun gibi zengindi" diyenlere kapak olacak hadisedir.
  • murat bardakçı ve akape'li vatandaşlarımızı derinden yaralamıştır.
  • devlet disiplini ve torpil yapılmamasıyla açıklanamayacak bir vurdumduymazlığın daha sonra düzeltilmesi olayı.
    her şey vasiyetle mi hallediliyor ki topu vasiyete atıyorsunuz? yani atatürk vasiyetinde bir rakam belirtmemiş olsaydı demek ki sefalet içinde yaşayacaktı.
  • atatürk yanlış yapmış dedirten.

1. maaş bağlatmak yerine bir eğitim vakfı kurdurup makbule hanım'ı onun başına getirebilirdi.
    2. gemicikler aldırabilirdi.
    3. bakan, milletvekili veya danışman yapabilirdi.
    4. atlı oklu vakıflara başkan yaptırabilirdi.

dinci ahlakı olsaydı yapardı. yapmamış. ha tabi taa 1930'lardaki chp ile şu anki chp'nin birbirleri ile alakasız oldukları konusuna hiç girmiyorum bile. beyni belli bir iq'nun üzerinde olan herhangi bir insan bu mantığı kurabilirdi. bu başlığın açılmasında bu eksiklik yaşanmış.