şükela:  tümü | bugün
  • vaktiyle 1.65 denmişti. 1.65'i beğenmeyip 1.68'di diyenler oldu. o da yeterli görülmemiş ki 1.74'e çıkarılmış. hatta google'da da 74'e sabitlenmiş.

gelelim 1.61 meselesine...

ben demiyorum. özellikle tarihi/siyasi konularda konuştuğunda "tokat gibi cevap verdi", "son noktayı koydu" denen ve otorite olarak kabul edilen ilber hoca söylüyor.

1:42:40 dan itibaren dinleyebilirsiniz.
    https://youtu.be/xrux6cb9dwg

dil sürçmesi falan da değil. hatta ünlü astronot juri gagarin'in kızı ile atatürk hakkinda görüştüğünü, gagarin'in kızı ile "babam da 1.59 boyundaydı, sadece iki santim uzunmuş babamdan" şeklinde bir diyalogdan bahsediyor. zaten gagarin daha uzun olsaydı sputnik'e de sığmazdı diyor.
    edit: videoyu dün izledim, "şaşırdım", paylaştım. ilber hoca olmasaydı inanmazdim bile. (hatta hâlâ emin değilim 1.61 meselesine.)
    hem karizmasıyla ve tırnakları ile kazıyarak general olabilen bir askerin boyunun 1.61 olması niye kötü olsun ki? atatürk'ü de eleştirin biraz bu arada rahat olun yahu. onun ve sizin büyüklüğünüzü arttırır. mesela ses tonu da çok iyi değilmiş merhumun, ilk duyduğumda ona da şaşırmıştım.

neyse...

peki, liderlikte boy uzunluğu nasıl bir etkiye sahip? bilinen napoleon benzeri meşhur liderlere baktığımızda, aslında insanların bir lidere tâbi olduklarında boy-posa baktıklarını pek söyleyemeyiz. ama sanırım liderlerini anan sonraki jenerasyon, "rahmetli selvi boyluydu" demeyi falan çok seviyor.

mesela hz. peygamberin huyu-boyu-posundan bahseden şemail kitapları vardır. birinde, "uzuna yakın orta boyluydu ama yere oturulduğunda kendisinden uzun olanlardan daha kısa gorunmezdi, fakat vücudunun üst kısmı alt kısmından uzun, orantısız falan demeyin ha, zinhar öyle de değildi" benzeri metafizik absürt yorumlar hep oldu.

şu da bir gerçek ki uzun boy seviliyor.

insan çocuğunun kendisinden daha uzun olmasını, erkekse karısının selvi boylu veya en azindan orta boylu olmasını istiyor.

bir genç kız kendinden uzun boylu bir prens ile evlenmek istiyor, beyaz at şart değil.

sevgisiz bir ortamda büyümüş bir ekşi sözlük yazarı ise lastikler prelli kadinlar birelli deyip 1.50 lik kızlarla dalga geçiyor. olmayan sevgilisinin 1.80 boyunda olduğunu falan söylüyor.

sarkozy bir iskemleye çıkıyor daha uzun biri ile kamera karşısına geçmek için.

üstelik gülümsüyor da.

çok takmayın boyu yani.

afrin editi:
    18 martta bayrağı afrine diken, sadece ölmenin değil galip gelmenin de tadını bize bize yaşatan devletimize ve ordumuzun peygamber ocağına dönüşümüne şahit kılan tsk'mıza teşekkürler, rabbimize de şükürler olsun.

edit 3: arkadaşımın uyarısı ile bir link geldi. son atatürk kitabında 1,68 yazılmış.
    ilber hocanın kitaptan alıntı
    ve dipnot
    bu da dipnot
    ilber hoca ya videoda ya da kitapta yanılmış olabilir.
    belki ikisi de birden.
    kitap yazılıdır, daha güvenilir denebileceği gibi tv programı kitaptan yeniydi ve deniz bayramoğlu itiraz etmedi falan da denebilir.
  • 18 mart çanakkale zaferi gecesinde açtığın bu başlık nedeniyle seni ve tüm sülaleni tebrik ediyorum.

boyu değil işlevi önemli bence ama benden sonra gelecek tatsız benzetmeleri de, yapın gereği en iyi şekilde sindireceğine eminim.

edit: çok fazla değil 1 kişiden eleştiri aldım anneye yönelik bir küfür sarfettiğim için, doğru buluyorum bu uyarıyı ve kendime olan saygım nedeniyle bu hatamı düzeltiyorum.

ancak buradan şunu da belirtmek isterim bu tür troller sadece basit bir troll değiller aklı başında bir sürü insanda ciddi bir atatürk düşmanlığı var. bunun sebebi şu ya da bu olabilir. kendince sebepleri de olabilir, bu durumu anlarım, anlamaya çalışırım. ama hiç kimse 18 mart gibi bir tarihte başlık açarak provakasyon yapamaz. zaten başlık açmak yerine bu bilimsel argümanlarını açılan onlarca başlıktan birinde yapsaydı kimsenin fark edeceğini de sanmıyorum. ama zaten amaç fark edilmek, provake etmek, trollük yapmak. bu provakatif eylemlere sözlük yönetimi de buna müsade etmemeli, sizlerde. sevmek zorunda da değilsin ama pislik de yapamazsınız, haddinizi bilin haddinizi.

keşke bu satırları yazan kişiyi ellerime geçirebilsem, keşke ona yönelttiğim ve kayış gibi derisinden süzülüp giden hakaretler için yargılanmak nasip olsa da yerini yurdunu öğrenebilsem. ama nerede bu cesaret sizde ancak ziyan olup gideceksiniz?

vicdansız ruhsuz pisliklersiniz, sizi doğurup yetiştirip size eğitim veremeyen aileleriniz de kahrolsun sizin hastalıklı zihniyetiniz de.

edit2: imla
  • "ee yani?" dedirten istatikimsi.
    işgalci emperyalistlere sapladığı kendi boyunun kaç katıdır onu da düşmanlar kendileri söyleyiversin.
  • ülker altyapısındayken bastığı smaçları daha büyüleyici kılan olaydır.
  • oha lord eddard stark çıkmadı şaşkınım.

1.61 de olsa fark etmez hepimizin yolunu aydınlatan dev insandır.
  • bizde mustafa sağyaşar'ın plakları var. longplay olanlarının karton kaplarında mustafa sağyaşar'ın heybetli fotoğraflarını görürdüm küçükken. kendisini defalarca televizyonda da ayakta şarkı icra ederken görmüştüm. 2009 yılında kendisini altunizade kültür merkezi'nde gördüm. boyunun 1,60-1,65 arasında olduğunu görünce acayip derecede şaşırmıştım.

kemal paşa'nın balıkesir zağanos paşa camii'nde hutbe okuduğu şeklinde anlatılan vak'a da, boyunun kısa olması sebebi ile cemaatin kendisini görmesi için minber'e çıkması neticesinde bu şekli almıştır. rivayete göre konuşma zaten hutbe gibi namazdan önce değil, namazdan sonra olmuştur. hattâ başka rivayetlerde cuma değil salı günü yaşanmıştır.
  • şayet 11cm daha uzayabilirse dil uzattığı atamızın boyuna ancak erişecek yazar beyanatıdır.
  • bir diğer türk büyüğü timur da topal ve aksak idi, ancak tapındığın aşiretin ortanca bir mensubunu arpasini kendi elleriyle yedirdigi atlarinin ustune kafeslemisti. boyu degil islevi onemlidir devlet islerinde.