şükela:  tümü | bugün soru sor
 • atatürk bu kurşunun izini ölene kadar taşımıştır. ayrıca havada çarpışıp birbiriyle kaynamış kurşunlar bugün dahi çanakkale şehitliğindeki sergilerde görülebilir.

  tabi bu gerçekler, nusret mayın gemisinin planları çok daha öncesinden yapılmış mayın döşemesini bir rüyaya yoran, düşmanı sislerin yuttuğuna inanan, evliyaların, ermişlerin gelip gandalf modunda düşmanla savaştığına inananların pelteleşmiş beyinleri için fazla zorlayıcı olabilir.
 • atatürk ile ilgili her olayın yalan olduğuna inanan zihniyetin ürünüdür.
 • yalan olduğu kuşkuludur.
  doğrusu kurşun değil şarapnel isabet etmesidir.
  alıntı:
  -----------
  yanında bulunanlardan alay komutanı yb. servet bey (tuğg. servet yurdatapan) olayı şöyle anlatır :

  “düşmanın şiddetli topçu ateşi başladıktan sonra mustafa kemal’in elini birden göğsüne götürdüğünü gördüm. heyecanımı sezip, parmağını ağzına götürerek bana susmamı işaret etti.”

  atatürk ise anılarında bu olayı şöyle yazmaktadır :

  “gökten şarapnel, demir parçaları yağıyordu. büyük çaplı deniz topçularının tam isabetli daneleri yerin içine girdikten sonra patlıyor, yanımızda, kenarımızda büyük lağımlar açıyordu. bütün conkbayırı yoğun dumanlar ve ateşler içinde kaldı. herkes tevekkülle işin sonunu bekliyordu. çevremiz şehitler ve yarılılarla doldu. muharebe alanında bir şarapnel parçası ğöğsünün sağına çarptı. cebimde bulunan saati paramparça etti, vücuduma girmedi. yanlız, derince bir kan lekesi bıraktı.

  aynı gün akşama doğru karargahta ordu komutanı liman von sanders paşa ile karşılaşan ve yapılan süngü hücumunu anlatan mustafa kemal, “bu saat benim canımı kurtardı. müsaade ederseniz bugünkü muvaffakiyetin hatırası olarak bu saati size takdim edeyim.” der ve parçalanmış saatini çıkarıp ordu komutanına verir. liman paşanın heyecandan titrediği, gözlerinin buğulandığı görülür. yürekten kopan bir teşekkürle uzatılan saati alır ve karşılığında, ailesinin soyluluk armasını taşıyan kendi altın saatini verir.
  "
  ---------------

  ayrıca lazım olur, akılda bulunsun:

  "
  karargahı yalova'da bulunan ordu komutanı liman von sanders 'paşa telefonla beni ar adı.
  konuşmamıza aracılık eden kurmay başkant kôzım bey idi.
  sorduğu şu idi:
  "durumu nasıl görüyorsunuz. ve nasıl tedbir almayı düşünüyorsunuz? ".
  durumu nasıl gördüğümü ve nasıl tedbirler almak gerektiğini çoktan bütün ilgili olanlara belirtmiştim. hepsi cevapsız kalmıştı, dedim ki: - "durumu nasıl gördüğümü çoktan size bildirmiştim şimdi alınabilecek tek bir redbır kalmıştır!"
  - "o tedbir nedir?"
  - "bütün komuta ettiğiniz kuvvetleri emrime veriniz. tedbir budur!"
  alaycı bir sesle,
  - "çok gelmez mi?"
  - az gelir! dedim

  "
  ...
 • yalan değil de yanlış aktarım diyebiliriz bu konu hakkında. zira kurşun değil şarapnel parçası gelmiştir atatürkün göğsüne. kurşun gelse saat falan bırakmazdı.
 • (bkz: lobotomi)
 • kirilan saatin alman general liman von sanders' a hediye edildigi de yalandir.
  bu general de yalandir, gunlukleri de yalandir.
  oradaki sahitler de yalandir. ataturk un saglik durumunu anlattigi mektuplar, revr raporlari yalandir..
  hersey yalandir,
  sadece 7 kat goklere cennetlere gidip oradan haber getirdigini soyleyen adamlar gercektir.
 • günün trolleme başlığı altında kitleleri harekete geçirmek için uydurulan önerme.