şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gayet gerçek olan olay.

  bahsettiğimiz kişi ;

  + osmanlı gibi gayet muhafazakar bir toplumda yaşamış birisi.
  + annesi aşırı dindar olan ve onu öyle yetiştirdiği bir kişi
  + dini ilkokul'a gitmiş bir kişi .
  + meclisi bile bir cuma namazından sonra açmış bir kişi
  + milli mücadele boyunca bir çok kez camiye gidip halkla konuşan hitab eden bir kişi.
  +eşi tesettürlü olan birisi
  + ölürken azraili aleyküm selamla selamlamış birisi
  + tamam içki içebilir ama bahsettiğimiz adam ; genç yaşta babasını kaybetmiş, üvey baba gelmiş, genç yaşta onca sıkıntı çekmiş ömrünün büyük bölümünü cephelerde askerlerini kaybederek geçirmiş, bir vatansever olarak ülkesinin düştüğü durumu malum ve kurtuluş savaşı ve sonrası sıkıntılarına hiç girmiyorum. selanikteki arkadaşlarının alıştırdığı bir şey. siz bu kadar sıkıntının yarısını yaşasanız emin olun intahar ederdiniz.
  + neymiş atatürk dine laf etmiş. iki tane kaynağı belirsiz yalanmı değil mi belli olmayan kitaptaki veriyle ki atatürkle siyasi çatışma çok yaşanmıştır. montaj olan ses kaydıyla atatürkün dindarlığı sarsılamaz. zaten o veriler gerçek olsa bile atatürk'ün orada eleştirdiği islam değil islam nazarında osmanlı devletini doğrudan akıldan ve bilimden üretimden geri koyup aşama aşama işgaline zemin hazırlayan eşari din anlayışıdır. daha sonraki hamleleride buna ve din'in doğru algılanmasına yöneliktir.
  +en azılı dindarın ve atatürk düşmanının reddedemeyeceği bir gerçek vardır ki , atatürk gibi islamın en son ordusunu zafere götüren türk milletini ve müslümanlarını esaretten kurtaran analarımızı ve bacılarımızı gavurun tecavüzünden kurtaran bir adamı yüce allah öyle kendine inanmayan kötü bir adamdan yollamaz. aksini iddia edenin müslümanlığından kuşku duyarım.

  + ve küçük bir uyarı atatürk'ü sevmeyen güruhun gayet sevdiği osmanlı padişahlarımız ki onlarda bizim bir değerimizdir bir çoğunun içki içtiği ve birçoğunun haremde zevki sefalar yaşadığı bir çoğunun 4 eşden fazla cariyesi olduğu büyük bir tarihi gerçektir. o tvlerde izlediğiniz ertuğrulların osman gazilerin aslında islam dinini tamamıyle yaşayan insanlar olmadığı yine istanbulu fethederek peygamber kelamına nail fatih sultan mehmetinde içki içtiği hatta bizzat kendi oğlu tarafından dinsizlikle suçlandığı bilinen bir tarihi gerçektir. onuda geçtim iyi bir tarihçiyseniz dindar yönüyle öne çıkan sultan abdülhamit'in gençliğinden beri rom denilen şeker pancarından yapılan içkiyi içtiğide bilinen bir gerçektir.bunların hepsine yine sevgimiz sonsuzdur.

  ama o yüzden siz siz olun bu adamı sevin sevmezsenizde saygı duyun.
 • dindar olup olmaması kimseyi bağlamaz.

  halkı örgütlemek için islam dininden faydalandığı gerçeğini ise kimse inkar edemez.
 • niye sanki savunma yaparmış gibi muhâfazakâr göstermeye çalışıyorsunuz ki? bizi neden bir insanın dinî görüşü ilgilendirsin ki? yabancı müzik dinlerken müslüman mı diye bakıyor musunuz?

  din, kişinin allah’la arasında olan bir kavramdır. ister ateist, ister deist, ister müslüman olsun... önemli olan, bu vatan için kendi hayatından, yaşamından dahi vazgeçmiş olması! istese atlar bir ingiliz gemisine, gider hayatını yaşardı. yapmadı, bir ülke bıraktı arkasında; ve şimdi, onun getirdiği harflerle ona hakaret eden insanlar var...

  keşke bugün ülkenin şehit kanıyla sulanmış topraklarını karış karış satanlar, kendi eşine, dostuna peşkeş çekenler öyle olsa da bu durumda olmasak!