şükela:  tümü | bugün
  • kim ki devletini dininden üstün tutar, o yenilmez olur.
    din, insanların inandığı "başka bir hayat" varyasyonudur. bizim gerçek olan ve anlık yaşadığımız dünya yüzeyinde yeterli işlevi yoktur.
    çünkü doğa, din ile yürümez.
    doğadaki hayvanlar, din ile mi hayatta kalıyorlar yoksa akıl, zeka, teknik, deneyim, tecrübe ve doğa'ya zamana içerisinde uyum sağlamış evrimleri sayesinde mi?
    ister kabul edin, ister etmeyin; bizler de birer hayvanız ve doğa kanunlarını uygulamak zorundayız.
    bu kanunları kim daha çabuk kabullenip buna göre gelişim gösterirse, o güçlü durumuna gelir.
    ülke sınırlarınızı dua ile çizemezsiniz belirleyemezsiniz, özgürlüğünüzü dua ile elde edemezsiniz, hatta ve hatta sadece dua ile zaman içerisinde ibadet edebilme özgürlüğünüzü bile kaybedebilirsiniz.

anlaşılacağı üzere, sürü liderinin dindar olup olmaması ya da herhangi bir din'e mensup olup olmaması çokta bir önem teşkil etmiyor hayatta kalabilmemiz için ya da sürüsünün bekası için.
    ihtiyaç duyulan tek özellik, geleceği görebilme ve okuma yetisi.

o da süphesiz ki vardı atatürkte.
  • yapılması gereken şeydir. din kişiyle inandığı arasında yaşadığı bağdır. ayrıca fethullah gülen'i yıllarca müslüman sanan bir kitlenin atatürk'ü ateist sanmasına götümle gülüyorum. samimi sorgulamalar ve o sorgulamaların demece dökülmesi vatana ihanet eden bir müslümanlıktan evladır. ayrıca bir kişi ölürken neye inanarak öldüğünü sadece allah bilir. atatürk'ün ölmeden önce kullandığı son sözün "esselamıaleyküm" olduğu doktor raporlarında yazıyor. bu adamın müslüman olmadığını iddia edemezsiniz. ha ateizme yakın demeçleri de var. bir dönem dini sorguladığı ap açık. şahsen bir müslüman olarak bende arada sırada sorguluyorum. aklı başında olan herkes sorgular. zaten kuran da "siz hiç akletmez misiniz?" sorusunu soran kutsal bir kitap.

sonuç olarak hiç kimseyi alakadar etmez. bir günahı varsa kendisini ilgilendirir. bir günahı yoksa aldığı hayır dualarıyla ve günahını alan şerefsizlerin yüzünden muhtemelen çok iyi mertebelere gelir öbür tarafta.

allah rahmet eylesin manevi babam huzurla uyu.
  • atatürk bir devlet adamı olduğu için sergilediğim davranış-düşünce biçimidir.

beni ilgilendiren atatürk'ün ülke ve toplum için yaptıklarıdır. birçok hatası da olmakla birlikte * vatanı, bayrağı ve türk halkını yüceltici ve ileri taşıyıcı kararlar almıştır ve benim için bu yeterlidir.

hem islamiyet kişiyle allah arasında değil miydi?
  • isterse ateist olsun ne fark eder inanç sadece şahsı ilgilendirir bizi ilgilendiren kısmı yaptığı işdir gerisi bizi ilgilendirmez.
  • dogrusu kimsenin dini inanci ile ilgilenmemek seklinde olmali. insanlarin neye nasil inandiklari bizi ilgilendirmemeli.
  • yayaları ıslatmamak için su birikintisinden geçen adamın dini nasıl önemli değil ise atatürkün dini de önemsizdir.
    çok iyi birşey yapmıştır ve sırf bunun için sevilir