şükela:  tümü | bugün
  • cumhuriyetin temellerini derinden sarsacak kadar büyük bir olaydır. atatürk 1880'de doğduysa eğer baştan beri bizi kandırmıştır. bize yalan söylemiştir. halbuki biz onu 1881 yılında doğan haliyle seviyorduk.

başlığın absürtlüğü, trollüğü bir yana, osmanlı arşivciliğe önem verir tabi ama bugün düşündüğümüz gibi bir arşiv sistemi yoktur. herkesin kaydı tutulmaz. ya devlette memur olmanız gerekmektedir ya da önemli birisi. bu sebeple kaydının olmaması ya da bulunamaması çok normaldir. kaldı ki bundan bir 40-50 sene öncesine kadar bile türkiye'de birçok insanın doğum tarihleri muallaktır.

edit: başlık başıma kalmış.
  • (bkz: ciklet adam'ın başlıklarını özlemek)

bizim şarapçı ciklet adam güne hızlı başlamış yine. ben bu oğlana kızanları hiç anlamıyorum. durumu kaç defa açıkladım bıkmadan usanmadan da açıklamaya devam edeceğim.

bu oğlan bildiğiniz şarapçı. sağdan soldan para bulduğu zaman alıyo 2 şişe köpek öldüren geçiyo klavyenin karşısına. daha genç bi oğlan olmasından dolayı bünyesi kaldırmıyor tabi haliyle başlıyor sapıtmaya işte böyle.

bu sebeple bu genç oğlana sinirlenmeyin. hepberaber onu topluma kazandırmaya çalışalım.
  • henüz 50 yaşında olan (olmayadabilir?) anamın doğum tarihi tam olarak bilinmezken, şaşırtmayan durum.
  • kaynağı olmamakla beraber kuvvetle muhtemel 1881 ocağında dünyaya gelmiş olmalı.

(bkz: oğlak burcu ünlüleri)
    (bkz: oğlak burcu erkeği)
  • günümüzde hala kavunlar ererken
    bağlar bozulurken
    koyunlar kuzularken
    buğdaylar biçilirken
    tarihinde doğanlar mevcutken
    neden tartışıldığına anlam veremediğim şeydir.
  • "atatürk 'ün doğumu saatine kadar bellidir", diye cevaplanan tesbittir.

"24 kasım 1934 tarihinde tbmm tarafından oybirliği ile kabul edilen 2587 sayılı kanunla cumhurbaşkanı mustafa kemal’e “atatürk” soyadı verildi[1]. 17 aralık 1934’te çıkarılan yasa ile bu soyadının diğer kişiler tarafından kullanılması yasaklandı."

bu yasayı takiben 26 kasım’da çıkarılan 2590 sayılı kanunla "ağa", "hacı", "hafız", "hoca", "efendi", "bey", "beyefendi", "hanım", "hanımefendi", "paşa", "hazret" gibi unvan ve lakapların kullanılması yasaklandı.

mustafanın doğum tarihinin pek önemi yok ...ama iyi ki doğmuş...
  • kemalist bünyemi paramparça etmiş gerçek. ne olacak peki bundan sonra? iyisi mi ben tayyipist olayım. yok bu pek komik oldu şimdi. erdoğanist olsam mı? ya da ya da recepist nasıl? yok arkadaşım okuyamadığım şeyi olmamak en iyisi..
    (bkz: bi siktir git denilen şakirt zırvaları)
  • 1950 dogumlu bababim dogum tarihinin bile bugdaylar basaktayken, karpuzlar bilmemneyken gibi belirlenmeye calisildigi bir durumda cok da sasirilmamasi gereken durumdur.
  • belki birileri ciddiye alır diye belirtiyorum, 20. yüzyılın ikinci yarısından önce gerçekleşen pek çok şey net bir biçimde tarihlendirilememiş. 19. yüzyıl sonunda, 20. yüzyıl başlarında doğan müzisyenlerin de doğum tarihleri net bir biçimde bilinmez mesela. ama tarihçiler, çeşitli belgeler, yazılar ve dolaylı yollarla bir tarih aralığı belirler. çoğunluk da bir şekilde (bu "şekil" biraz muğlaktır ve veri eklendikçe daha çok netleşir) net tarihte mutabık olurlar.

yoksa siz hala osmanlı devletinin tam olarak 1299'da kurulduğunu mu sanıyordunuz? öte yandan istanbul'un fethi net bir biçimde bilinir, tıpkı çanakkale savaşının bilindiği gibi. beklenti içinde olduğunuz şeyler tarihlendirilir, bu kadar basit.

hesabın var mı? giriş yap