• cumhuriyetin temellerini derinden sarsacak kadar büyük bir olaydır. atatürk 1880'de doğduysa eğer baştan beri bizi kandırmıştır. bize yalan söylemiştir. halbuki biz onu 1881 yılında doğan haliyle seviyorduk.

başlığın absürtlüğü, trollüğü bir yana, osmanlı arşivciliğe önem verir tabi ama bugün düşündüğümüz gibi bir arşiv sistemi yoktur. herkesin kaydı tutulmaz. ya devlette memur olmanız gerekmektedir ya da önemli birisi. bu sebeple kaydının olmaması ya da bulunamaması çok normaldir. kaldı ki bundan bir 40-50 sene öncesine kadar bile türkiye'de birçok insanın doğum tarihleri muallaktır.

edit: başlık başıma kalmış.
  • islamda vaftiz gibi bir sistem olmadığı için ve pek kayıt da tutulmadığı için yoktur. hristiyanlıkta ve özellikle köklü hristiyan olan kasaba hatta köylerde bile vaftizlerin ne zaman yapıldığının kaydı tutulur ve doğum tarihi gibi problemler yoktur. ancak hem ülkemizde hem de selanik gibi bir yerde kesin doğum tarihi bulmak zordur hatta ay/yıl tutturmak bile zordur çoğu zaman.

bu yüzden eğer aile kendi kayıtlarını kendisi tutmuyorsa türkiye'de soy ağaçlarının 1850'lerin öncesine gitmek imkansız gibi bir şeydir. aynı şey doğum tarihleri için de geçerlidir.

60-70 yıl öncesine kadar miras davaları yüzünden nüfüs müdürlüklerinin ve arşivlerinin yakıldığı bir ülkede zordur geriye dönük nüfüs bilgisi almak.

atatürk'ün doğum gününün 19 mayıs olması ile ilgili anektod ise şöyle:

1936 yılında ingiltere kralı 8. edward bir telgraf ile atatürk'ün doğum gününü kutlamak ister ama doğum gününü araştırmalarına rağmen bulamaz. bunun üzerine türkiye'nin londra büyükelçiliğine resmi olarak sorar. londra büyükelçisi ise atatürk'ün sekreteri hasan rıza soyak bey'e sorarak öğrenmek ister.

hasan rıza bey aslında atatürk ile yaptıkları çeşitli konuşmalardan onun ilkbahar günü doğduğunu bilmekte ama hangi ay ve gün olduğunu bilmemektedir. bir gece atatürk'e doğum gününü sorar ve atatürk biraz düşünüp 19 mayıs der.
  • henüz 50 yaşında olan (olmayadabilir?) anamın doğum tarihi tam olarak bilinmezken, şaşırtmayan durum.
  • kemalist bünyemi paramparça etmiş gerçek. ne olacak peki bundan sonra? iyisi mi ben tayyipist olayım. yok bu pek komik oldu şimdi. erdoğanist olsam mı? ya da ya da recepist nasıl? yok arkadaşım okuyamadığım şeyi olmamak en iyisi..
    (bkz: bi siktir git denilen şakirt zırvaları)
  • günümüzde hala kavunlar ererken
    bağlar bozulurken
    koyunlar kuzularken
    buğdaylar biçilirken
    tarihinde doğanlar mevcutken
    neden tartışıldığına anlam veremediğim şeydir.
  • belki birileri ciddiye alır diye belirtiyorum, 20. yüzyılın ikinci yarısından önce gerçekleşen pek çok şey net bir biçimde tarihlendirilememiş. 19. yüzyıl sonunda, 20. yüzyıl başlarında doğan müzisyenlerin de doğum tarihleri net bir biçimde bilinmez mesela. ama tarihçiler, çeşitli belgeler, yazılar ve dolaylı yollarla bir tarih aralığı belirler. çoğunluk da bir şekilde (bu "şekil" biraz muğlaktır ve veri eklendikçe daha çok netleşir) net tarihte mutabık olurlar.

yoksa siz hala osmanlı devletinin tam olarak 1299'da kurulduğunu mu sanıyordunuz? öte yandan istanbul'un fethi net bir biçimde bilinir, tıpkı çanakkale savaşının bilindiği gibi. beklenti içinde olduğunuz şeyler tarihlendirilir, bu kadar basit.
  • doğum tarihi bellli olup da abes başlıklar açmaktan başka bir halta yaramayanlara dert olmuştur.
    kurban olun siz doğum tarihi belli olmayan adamın bu vatan için yaptıklarına..
  • (bkz: ciklet adam'ın başlıklarını özlemek)

bizim şarapçı ciklet adam güne hızlı başlamış yine. ben bu oğlana kızanları hiç anlamıyorum. durumu kaç defa açıkladım bıkmadan usanmadan da açıklamaya devam edeceğim.

bu oğlan bildiğiniz şarapçı. sağdan soldan para bulduğu zaman alıyo 2 şişe köpek öldüren geçiyo klavyenin karşısına. daha genç bi oğlan olmasından dolayı bünyesi kaldırmıyor tabi haliyle başlıyor sapıtmaya işte böyle.

bu sebeple bu genç oğlana sinirlenmeyin. hepberaber onu topluma kazandırmaya çalışalım.
  • benim anneannemin bile doğum yılı tartışmalıyken çok şaşırmadığım olay.

zaten yukarıda da arkadaş belirtmiş hristiyan ülkelerdeki gibi bir sistem yok bizde.

nüfus sayımı bile düzgün yapılmamış koca ülkede.
  • ölüm tarihi de belli değil ki doğum tarihi belli olsun. yüreğimizde yaşıyor.
hesabın var mı? giriş yap