şükela:  tümü | bugün
 • bundan 4 sene once bilkent history 202 dersini alirken hoca*min tamamen mantikla acikladigi hata.

  soyle demisti,
  "ataturk'un basarili -basarilidan kastim bugune kadar hic bozulmadan- ve basarili olamamis -doneminde etkili olmasina ragmen gunumuzde etkisini yitirmekte olan- devrimleri vardir. basarili olmus devrimlerine bakarsaniz, yasakladigi seylerin yerine alternatifini sundugunu gorursunuz. basarili olamadiklarina bakarsaniz, yerine bir alternatif koymadigini gorursunuz. gunumuzde onu anlayamamis veya anlamak istemeyen kimselerce de bu devrimler somurulmus, her insanin dogasinda bulunan yasagin cekici gelmesi duygusundan yararlanilmis boylece hem bu devrimler dejenere olmus, hem de toplumumuzda ataturk dusmanligi ortaya cikmistir.

  harf devrimi:
  okudugu yazdigina benzemeyen, ogrenmesi zor, halki cehalete iten arapcayi gazetelerden, kitaplardan vesair yayimlardan kaldirtmis, bu yayimlari yasaklamistir.
  boylece, ogrenmesi cok kolay, modern ve batinin alfabelerine cok benzeyen yeni turk alfabesini getirmistir. bu surec her ne kadar sancili olsa da alfabenin kolay ogrenilmesi sayesinde cok gecmeden butun yurda yayilmis, halk okumaya baslamistir. o zamanlar anlatirlar, bu devrimden once okuma yazma bilmek buyuk meziyetti diye.
  bu devrime karsi olarak, ataturk kimsenin kuran ogrenmesini istemiyor, arapca harfleri de bu yuzden yasakladi diye ortaya cikanlar olmasina ragmen, arapca asla tekrar eski popularitesini kazanamadi. yillarca kuran kursuna giden ogrenciler bile en fazla 'eh iste' denebilecek kadar okuma becerisi kazaniyorlar, yazma becerisi zaten sifir duzeyde. halki kuran'dan uzaklastirdi diyenlerin aksine, halki bilinclerdirmistir bu devrimiyle ataturk.

  hilafet gibi amacindan sapmis bir kurumu kaldirmis, yerine halkin dini ihtiyaclarini karsilayacak devlete bagli diyanet isleri baskanligini acmistir.
  her ne kadar bazi insanlar dini liderligi oldurdu, bu ataturk tam bir din dusmani deseler de, diyanet isleri baskanligi'nin kuran'a ters bildirimler, aciklamalar yapmadigi anlasildiktan sonra, bu kurum, belki hilafetten daha cok guvenilir bir kurum oldu.

  carsafi kaldirarak modern giysileri tanitti. yine bazi kotu niyetli insanlar bunun baska bir din dusmanligi oldugunu ileri surseler de, avret yerlerini orten modern giysiler uretildikce, bu argumanlar da curumus oldu. gunumuzde, musluman kadinlarin %99'una carsaf giydirmeye kalksaniz size karsi cikarlar artik.

  saltanatin yerine meclis geldi, bunu tartismaya bile gerek yok.

  takvim, saat ve olculerde degisiklik 10 numara oldu. bugun amerika'daki bizim eski sisteme benzer imperial system hala amerika'nin halkini aptallastiran en buyuk etkenlerden birisi olarak geciyor.

  medreseler yerine universiteler acildi. ikisi arasindaki egitim farkini tartismaya yine luzum gormuyorum.

  bunun gibi sayilabilecek tonla basarili devrimlerinin yaninda, yerine bir alternatif koymadigi devrimleri vardir ki, bugunku ataturk dusmanliginin belki de yegane sebeplerinden birisidir.

  mesela, tekke ve zaviyelerin kapatilmasi. neden mi? cunku bizim insanimizda, dinen saygi duyacagi, hemen ulasabilecek olacagi insanlara ve duzenli olarak bu insanlarla yapilacak sohbetlere ihtiyac var.

  saniyorum yasadigi cevreden dolayi ya da baska bir sebepten oturu bu gercegi gorememistir ataturk. tekke ve zaviyeler kapatilmis olmasina ragmen cemaat olusumlari durmamistir. hala sagda solda dini ihtiyaclarini gidermek, bu duygularini kuvvetlendirmek icin evlere, turbelere, garip yerlere giden insanlar var. dogrudur, ihtiyactir. ancak bu ihtiyac ataturk tarafindan farkedilememis ve gunumuzde devletin en ust kademelerine kadar yansimis cemaatcilik olusumlarini tetiklemistir.

  ataturk bunun yerine, devlet kontrolunde kurumlar cikarsaydi ya da bunun yerini birebir tutacak baska seyler koymus olsaydi, inanin bana su anda cok farkli bir turkiye'de yasiyor olacaktik. bu acik, gunden gune, gunden gune buyuyerek turkiye'nin adeta kanseri haline gelmistir. osmanli'nin en buyuk cokus sebelerinden birisi olan dini duygulari somurme devam etmektedir. insanlar 0 denetim altinda dinen yapilan birkac dogru referanstan yola cikarak, motive edilen bircok yanlisi hic elestirmeden yapmaktadirlar. cunku onlara biat kulturu emredilir. elestiri yetenekleri oldurulur. cok soru soran hos gorulmez. karsidaki insan senin benim gibi bir insan degil, her dedigine uyulmasi gereken yari-tanridir bir nevi, tipki osmanlinin son donemlerinde insanlara vatan hainligine kadar (amerikan mandasi dinen en iyi cozumdur vs) ogut verenler gibi.

  bu argumani sundugunuzdaysa sizinle ici tamamen bos bir tartismaya girerler. sorarsiniz, kuran'i kac kere okudun? kac kere anladin ya da turkcesinden okudun? kac kere tefsir okudun? bunlarin cevabini veremez. ama size cok guzel falanca evde duydugu, ogrendigi, adeta beynine islenmis seyleri anlatirlar. referansi o evlerdir. kuran degildir, hadisler degildir. ilkten iddia eder, ama hangi sure, hangi hadis dersin de cevap alamazsin.

  gunumuzde -sozum ona aydin- cahiller yetisiyor. bunlar cesitli alanlarda cok basarili olmalarina ragmen, yanlis beslenmis dini duygulariyla adeta ataturk'e nefret kusuyorlar. iclerindeki sebebini bile bilmedikleri bir intikam duygusuyla memleketi iki paralik hale getiriyorlar. bir noktaya kadar bu sekilde yukselen insanlarin, zaten hic sahip olmadiklari, hic bilemedikleri dinlerinden cok ceplerine taptiklarini goruyorsunuz."
 • kendi sağlığına dikkat etmemesidir. bir ismet inönü kadar uzun yaşayabilseydi, şu an herşey çok farklı olurdu.
 • asırlardır osmanlı anadolusunda yaşayan yüzbinlerce türk ortodoks hıristiyanı, lozan anlaşması çerçevesinde karşılıklı değişime (mübadele) tabii tutularak yunanistan'a gönderilmesi.. bu insanların toprakları, evleri elinden alınarak türkçe ağıtlar eşliğinde zorla gemilere bindirilip ülkeden sınırdışı edilmesi.. bu insanların büyük bölümü rumca bilmemekte ve gittikleri yunanistan'da turko sporos (türk tohumu) diye aşağılanmıştır.. bu genç türkiye cumhuriyetinin ayıbıdır.
  hal böyle olunca geriye asırlarca arabın dininin etkisinde yozlaşmış cahil 8 milyon kadar içinde 72 milleti barındıran çorba halklar kalmıştır..
  ortodoks hıristiyanlar (ki bunların çoğu ülkesine bağlı zanaatkar insanlardı) ülkeden gönderilince sunni müslümanlara gün doğmuştur.. atatürk'ün 2. ve en büyük hatası diyanet işleri başkanlığını kurmasıdır.. her ne kadar atatürk'ün reformları dini laiklik altında zincirlemişse de, emperyalizmin "ılımlı islam projesi" ile 20. yy'ın sonlarında, 21. yy'ın başlarında ivme kazanmış ve devletin tüm kurumlarını ele geçirmiştir.. atatürk'ün kendi el yazması islam dini hakkında sayfalar dolusu olumsuz yazısı olmasına rağmen (dincilerin atatürk'e düşmanlığı bu yüzdendir) bu konuda ciddi radikal önlemler almamış olması ne yazık ki hatadır.
  hülasa koca bir kıtanın tüm toprakları sizin olsa, yönetimi arabın dini ele geçirse o ülkeden hayır gelmez.. çürür ve yavaş yavaş kendini yok eder.. ülkeyi dış düşmandan kurtarmak bir yere kadar, içimizde asırlardır var olan din şeytanından kurtarmadıktan sonra.. velhasıl atatürk'ün mirasına bir asır sonra son seçim ile yerle bir edileceği, yeni türkiye adı altında son verileceği, devletin bile adının değiştirileceği düşüncesi kimsenin garibine gitmemektedir.. bunun en büyük suçlusu, kendisini atatürkçü sanan, "bijim dinimij şçokkk küjel bir din" diyen başı açık, boyalı, bikinili, mayolu, yaşar nuri destekli süslüman çoğunluktur. bizler gerçek atatürkçü olsaydık ülke bu halde olmazdı.. hülasa bu ülkedeki gerçek atatürkçü sayısı bol keseden söylersem % 3'ü geçmez.. aziz nesin çok haklıydı.. müslümandan atatürkçü olmaz.. derken.. bence de müslümandan atatürkçü olmaz..
  gezegende 4200 küsür din var.. ben bu yaşıma kadar herhangi bir din tanrısına inanıp da tanrıya inananı hiç görmedim.. yaratıcının dini olmaz. kutsal kitapların tümü, bilim ve evrensel ahlak dışı, yaratıcıya iftira eden, insanoğlunun asırlar boyu oluşturduğu felsefi fikirlerden başka bir şey değildir.. ayrıca arabın dini ile cennete gitmek varken atatürk'ü kim ne yapsın?.. bu da bu milletin başka bir handikabıdır..

  edit: yazarlardan onlarca mesaj aldım, ilginize teşekkür ederim.. hepsine tek tek zamanım olmadığından yazamadım.. yaptığı işin yalan olduğunu bilen iki meslek grubu vardır.. birincisi reklamcılar, ikincisi ilahiyatçılar.. ister yahudi, ister hıristiyan, ister müslüman ilahiyatçı olsun; ister papa olsun, ister yaşar nuri öztürk olsun.. bir insanın 40 yıl üzerinde çalıştığı kutsal denen kitabın tanrı sözleri olamayacağını anlamaması imkansızdır.. insan zekası bunu anlayacak kapasitedir. efendim işte bunları tanrı söylemiş diyenler bilim ve evrensel ahlaki değerlerle örtüşmeyen ayetleri ne yapacaklar?. tanrı bilim bilmez aptal biri mi? hülasa tanrı insan ile evrensel dil olan bilim ile konuşur.. gerçek peygamberler, yaratıcının sırlarını keşfeden bilim insanlarıdır..
 • bu millete fazla güvenmesi.
  doğması diyen bir piç filan çıkarsa şaşırmayın. kendi kızını 9 yaşında kocaya veremediği için öyle demiştir.
 • hatasız kul olmaz. onun da yanlış hamleleri vardır elbet. bunlardan biri mübadelede karamanlılar gibi aslen türk olan hristiyanları yunanistan'a itelemesi. ilber ortaylı'nın tabiriyle anadolu'daki bu geri kalmışlık biraz da onların gidişinden ötürüdür. zira bu topluluklar eğitime değer veren, zanaatkar, üretici kitlelerdi.

  bir diğeri de ismet inönü'yü saf dışı etmemesi /edememesi. zira inönü iyi bir asker berbat bir politikacıydı. türkiye'yi ikinci dünya savaşının dışında tutmaktan gayrı başarısı yok.
 • hepsini asmaması. zira asmadıklarının torunları bugün ona lanet okudu. işin garibi emaneti chp'den tek ses yok.
 • --- spoiler ---
  "türk milletinin karakteri yüksektir. türk milleti çalışkandır. türk milleti zekidir... türk milleti milli birlik ve beraberlik içerisinde güçlükleri yenmesini bilmiştir… türk milletinin tarihi bir niteliği de güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. türk milletinin büyük millet olduğunu bütün medeni alem, az zamanda, bir kere daha tanıyacaktır..."
  --- spoiler ---

  milletini fazla ciddiye alması, çok güvenmesi maalesef.
 • devrimi yanlış ülkede yapmak
 • bu topraklarda yaşayan insanlara ihtiyacı olan hak ve özgürlükleri altın tepside sunması. sahip oldukları için mücadele etmeyen insanlar bunların kıymetini bilemezler.
 • kürtler'in bu kadar sorun çıkaracak kadar artabileceğini öngörememek.

  ek: hem de şeyh sait isyanına rağmen.