şükela:  tümü | bugün soru sor
 • selanik'te, aya dimitriya mahallesinde, apostolu pavlu caddesindeki turk konsoloslugu avlusunda bulunan pembe ev. 1878 - 1888 yillari arasinda ataturklerin olmustur.
 • birebir kopyası ankara gazi mahallesi'nde inşa edilmiştir.
 • 1930'larin venizelos tarafindan ataturk'e jest olarak hediye edilen, ancak icindeki yunanli ailenin evden cikmasi uzun surdugu icin ancak 1937'de resmen turk devletine gecen, selanik'te gordugum en ciddi korunan bina.
 • çek cumhuriyetinin tarihi şehri karlovy valy’de ; atatürk’ün , vahdettin’in subaylarından biri olduğu dönemde , yaveri ile sıcak su kaynaklarından faydalanmak için kaldıgı nehir kıyısındaki otel ,bugün ataturk’un evi olarak koruma altındadır.
 • türkiyenin birçok ilinde bu statüde bina var olmasına rağmen akla ilk gelen atatürkün doğduğu evdir tabii ki, bu ev atatürkün doğması gibi mutlu bir olayın vuku bulduğu yer olmasının yanı sıra 6 7 eylül olaylarının çıkmasına sebep olan provokasyonun da başrol oyuncusudur.
 • selanik te bulunan ataturk un evi , cevresindeki cok katlı binalar arasına sıkışmış iki katlı cumbalı bir evdir. buyuk guzel bir bahcesi bahcesinde ise ataturk dogdugunda ekilmis bir nar agacı bulunur. konsolosluk gorevlileri turkiye den gelenlere cok iyi davranırlar ve hemen kapılarını acarlar ( tabi uzun bi sorgulamadan sonra ) . size ilgili brosurler kitapcıklar verirler.
  selanik e geldiginiz zaman bu evi bulmanız zor olmaz . zira cok buyuk olmayan bu sehirde bir uzun cadde vardır ve gorup gorebileceginiz hersey bu cadde uzerindedir. atina halkına nazaran turklere cok daha yakın ve sempatik davranan selanikliler, size ataturk un evini bulmanızda cok yardımcı olucaklardır. zaten siz turkiye konsoloslugunu arıyorum deseniz bile onlar gozlerinizden anlarlar aslında ataturk un evine gideceginizi ve size yol tarif etmeye baslamadan önce hemen bir de kucuk anılarını anlatırlar turklerle ve aslında ayrılmaz bir butun olduğumuzla ilgili.
  (bkz: yunan) (bkz: selanik) (bkz: atina)
 • evin bahçesinin, atatürk 2 yaşındayken; ali rıza efendi tarafından dikilen nar ağacına kadar olan bölümü orjinalliğini korurken ağaçtan sonraki kısım konsolosluğun inşası sırasında eklenmiştir.
 • selaniktakinin bir kopyasının tasucunda tam deniz karşısında yapılmışıda vardır. bahcesindeki bekci bize kola getirmişti en son içeri dogru gidiyorduk..

  (bkz: tasucu)
  (bkz: tecavuz)
 • evi ziyaret eden bir tanidigimin bana soyledigi uzere, selanikli taksi $oforlerine "beni ataturk'un evi'ne gotur" dediginizde bilmemezlikten geliyorlarmi$.. artik turklere giciklari oldugu icin mi yoksa bulduk bir turisti yol yola bildigin kadar deyip bir $ehir turu attirarak kaziklama amacindalar mi orasini bilemiycem tabi.. fakat oradaki market-bakkal-cakkal ve diger esnaf cali$anlarina sordugunuzda hememcecik yerini gosteriyorlarmi$.. bir rivayet ise, bu evin aslinda ataturk'un gercekten dogdugu ev olmadigi, kendisinin bu evden iki sokak gerideki bir evde dogdugu yonundedir.. bu da ne kadar dogrudur bilemiycem.. bildigim tek $ey bu me$hur pembe evi ziyaret eden ilk t.c. ba$bakaninin recep tayyip erdogan oldugudur.. buna da sevinelim mi uzulelim mi bilemiycem tabi..
 • bir de sislide pembe kosk vardir, ataturk'un bir sure ikamet ettigi ve muze haline donusturulmus olan.