• chp 11 kasım 1938'den beri atatürk'ün partisi değil. devlet dairelerinden ve paralardan atatürk'ün resmini kaldırmaya cüret eden tek parti. gelenek olarak bu parti inönücü bir partidir. ana söylemlerine ve parti kültürü alt yapısına bakarsanız bunu net görürsünüz.
    dolayısı ile şaşırtmamıştır.

atatürk'ün izinden giden bir parti demek “ben manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. benim manevi mirasım ilim ve akıldır.” diyen adamın izinden gidiyor demektir.
    ama chp dediğimizde aklımıza dogmalar ve kalıplar geliyor. bu parti nasıl atatürk'ün partisi olabilir?
  • saygısızlık olmayabilecek olandır. bilmiyorum detaylarını olayın.

lakin şöyle bir anımı aklıma getirdi...

ortaokulu muğla ortaca'da okudum. oldukça küçük bir anadolu kasabası. insanı da ona göre. fakat ortaokulumuzda birkaç tane öğretmenimiz vardı ki, tıpkı "atatürk keşke bi 20 sene daha yaşasaydı" dediğimiz gibi bu öğretmenler için de mümkünse bi 30 yıl daha öğretmen olsunlar diyorum, çok bilgili, donanımlı ve açık görüşlü kişilerdi. bunlardan biri de tarih öğretmenimiz mithat hoca'ydı.

mithat hoca spartaküs gibi adamdı valla. emekçi, idealist, sol görüşlü bir adamdı. ben sevmem normalde benzeri insanları ama mithat hoca'nın öyle samimi bir tavrı vardı ki sayesinde sempati duymaya başladım o tarz insanlara.

bir gün sınıfa geldi bu. 10 kasım'dı o gün. eskiden 10 kasımda bir ciddiyet olurdu. ağlardık bazen. mithat hoca da eski adam. gayet durgun ve düşünceli şekilde sınıfa girdi.

öğretmen masasının arkasında bir dolap vardı. dolabın üstünde ise camı çatlak bir çerçeve dururdu. atatürk portresi. onu gördü mithat hoca. yürüdü eline çerçeveyi baktı öyle üstü tozlu tozlu camı kırık.

"bu ne ya" dedi gitti çöpe attı çerçeveyi.

sınıf şok. 10 kasımda atatürk portresini çöpe attı. oha. tabi ne anlar amk veletler neden böyle yaptı adam. sonra gitti milletin ceketine hırkasına iğnelenmiş kıvrık kavruk fotokopi atatürk portrelerini tek tek yoldu bir sinirle.

çöpe attı hepsini.

sınıfın karşısına geçti ve dedi ki:

"bu mudur sizin atanıza verdiğiniz değer?"

sınıftan çıt çıkmıyor. hala anlamayan, açık ağzına burnundan akan sümükler sızarken özürlü gibi bakan bir grup vardı ama çoğumuz anlamıştık. mithat hoca'yı tanıyorduk çünkü. utandık.

belki hayatımızın en sağlam derslerinden biri olmuştu bu.

neyse demem o ki.. demiyorum aq anlamadıysanız gidin kendinizi bi yerden atın.
  • bence yazı tamamen doğru yazılmış, her kelimenin altına imzamı atarım ama neden?

- atatürk'ün resmi çöp torbasının yanına, üstüne, altına ya da içine atılınca maalesef parti yenilik yapmış olmuyor. böyle bir yenilik anlayışı olmaz, olamaz.

- yani geçmiş savaşı yapmanın kimseye bir faydası dokunmaz, bunun örneklerini zaten yeterince gördük.

- bir grubun gidip osmanlı imparatorluğuna hakaret etmesiyle, diğer grubun gidip atatürk'e hakaret etmesi arasında hiç bir fark yoktur. tarihsel anlayışlar böyle tasnif edilemezler. hepimiz aynı hataya düşmekteyiz.

- mustafa kemal'e hakaret et, osmanlı imparatorluğuna hakaret et, selçuklu devletine hakaret et, islamiyet öncesi türk devletlerine hakaret et, türkiye cumhuriyetine hakaret et; e abicim senin tarihin bu işte, bir tarafa hakaret ederek öbür tarafı yüceltmiş olmuyorsun. bütün türk tarihi bir bütündür.

- e herkes bir tarafa hakaret ediyor. peki senin geçmişin ne? örnek alabileceğin, öğrenebileceğin, insanlara aktarabileceğin tarihin ne? kimin tarihi sana daha müstesna geliyor? rus, ingiliz, amerikan, fransız, viking, kastilya, habsburg? kim lan kim?

- mustafa kemal dinsizdi, osmanlı geri kalmış şeriatçı bir devlet idi, selçuklu şöyleydi, göktürkler şamandı, türkiye cumhuriyeti baskıcıydı bilmem neydi, arkadaşım şunun sonu yok. en azından kendi tarihin iyi kötü tasnif edilmiş, insanlara aktarabileceğin tarihin var ve bu ortak bir tarih. ermeniler içinde öyle, kürtler içinde öyle, bulgarlar içinde öyle, bosnalılar içinde öyle. her tarihe, her topluma, her lidere, her ırka sövüp sayarak bir gram ilerleyemezsin.

- mustafa kemal'in resmini çöpün yanına koymuş birisi. bu sadece o şahsı küçültür, başka hiç bir boka'da yaramaz. fatih sultan mehmet, mustafa kemal atatürk, ikinci abdülhamit, ikinci mahmut, yavuz sultan selim vb. bir çok tarihsel şahsiyeti böyle ağızlarına sakız yapan insanlardan hiç bir şey olmaz.

- ben tarihçiyim. laik bir kesimden geliyorum. devletine hep üst düzey memurluk yapmış, 40 - 50 sene üç jenerasyon hizmet etmiş bir ailedenim ve gurur duyuyorum. inşallah bu yeni jenerasyon içindende bir kaç kişi çıkar ve vatanına, milletine hizmet eder. ismet inönü ve mustafa kemal'i severim. cumhuriyet rejimini gerekli bulurum, görüşleri farklı diye kazım karabekir'e ya da fevzi çakmak'a kızmam, bilakis severim. osmanlıyı da severim. vakt-i zamanında çok büyük şahsiyetler çıkarmış, bir imparatorluktur. belgesellere, dizilere, filmlere hatta oyunlara bile konu olmuş bir imparatorluktur. bir dönem tarihe damga vurmuş, bir süper devlet'dir. hepsi de benim geçmişimdir.

- bakın bu kadar genç er ya da hatun kişiyiz bu sözlükte. siz milletvekili olsanız böyle garip garip hareketler yapar mıydınız? yok osmanlı tuğrasını çöpe atalım, yok selçuklu armasının kartalını düzelim, yok mustafa kemal'in resmini çöpe atalım gibi hareketler yapar mıydınız? yapmazsınız değil mi? peki biz bu genç halimizle daha bilinçliyken, yaşını başını almış adamların ve hanımların bu hali nedir sizce?

- acilen yeni jenerasyonun seçimlerle meclise alınması lazım. hala zihinler parlakken bunu yaptık yaptık, yapamadık merak etmeyin bu gençlerinde aklı ileride körelir.
  • iddia gerçekse derhal partiden ihraç edilmesi gereken vekil. bu olay öyle büyütülmeyecek, çabucak geçiştirilebilecek bir olay değil. şayet böyle bir durum yaşanmışsa bunu eleştirmenin şekilcilikle de bir ilgisi yok. yeni şeyler söylemekten bahseden birini duvardaki atatürk fotoğrafı bile rahatsız ediyorsa bu kişinin söyleyeceği yeni şeylerden ne chp'ye ne de türkiye'ye zerre kadar hayır gelmez.

o nedenle şayet böyle bir olay yaşanmadıysa çıkıp bu iddiayı ortaya atan çevreleri dava edin. yok böyle bir olay yaşandıysa o zaman da çıkıp bu çirkin davranışın sahibi olan vekili ilgili kurullar eliyle derhal partiden ihraç edin.
  • öcalanın avukatı olan milletvekili nerede?

"tekke ve zaviyeler yeniden açılmalı" diyen milletvekilli nerede?

15 milyon dolarlık 3 rezidansı çıkan ama buna rağmen milletvekili yapılan belediye başkanının karısı nerede?

hakkında ihaleye fesat karıştırmaktan dava açılmış ve hüküm yemiş belediye başkanı nerede?

bir büyükşehir belediye başkanıyla kafa kol ilişkisine girerek 100 milyon dolarlık avm ve imar rantı götürdükleri ispatlanan ilçe belediye başkanı nerede?

"türkler ermeni soykırımı yaptı" diyen milletvekili nerede?

"dersimde katliam yapıldı bu soykırımdır" diyen milletvekili nerede?

sendikalı işçileri maaş zammı istedi diye belediyeden atan belediye başkanı nerede?

sahildeki yeşil alanı rezidans yapılmak üzere firmaya peşkeş çeken belediye başkanı nerede?

sırf dedesi paşa diye kadrolu milletvekili nerede?

parası olanın önseçime girdiği olmayanın simit yediği parti nerede?

kendi önseçimlerinde ve kurultaylarında seçimlerinden fazla çalışan parti nerede?

atatürk'ün fotoğrafını indiren ve bunu ödüllendirmek için myk'ya alınan milletvekili nerede?

bu soruların yanıtlarına akp deseniz yuhlar, küfür eder, yobaz gerici der, sokaklara dökülür protesto ederiz.

bu soruların yanıtlarına hdp derseniz, hainler, bölücüler, kürt faşistleri der doğduklarına pişman ederiz.

ama chp atatürk'e laf edince sorun olmaz. sırf alevi diye insanları kadrolarına doldurunca sorun olmaz...

akp nasıl din kaymağı yiyorsa chp'de atatürk'ün kaymağını yiyor kardeşim...

ha...çok da üzülmeyin atatürk'ün resminin inmesine. atatürk chp'den çoktaaaan gitmişti zaten.

bazıları sormuş "kim bu vekil onu da yazaydın" diye. ben yazayım:iddialara göre zeynep altıok.1993 yılında madımak'ta katledilen rahmetli metin altıok'un kızı... eğer doğru ise ne kadar garip olur değil mi? gericilerin yakarak katlettiği bir aydının kızı, bu ülkede babasını yakan gerici zihniyetle en çok savaşan adamım fotoğrafını kaldırmış olurdu...ilginç...

edit: kılıçdaroğlu lütfedip disiplin kuruluna işi havale etmiş. zaten bir işi zamana yayarak savsaklamak derdindeysen "komisyona havale edersin" . çağır görgü tanığı aylin nazlıakayı. "kimdi o vekil?" de. sonra bul o vekili at partiden. bu kadar mı zor?
  • madem bu zihniyettesin ne işin var chp'de ulan ayı!!! bu partiye oyumu atatürkçü ve cumhuriyetçi çizgisinden ötürü veriyorum. senin sikik icratlarını gerçekleştir diye değil. bölücü ve gerici zihniyet zaten chp'ye oy vermiyor. aklınızı başınıza alın ve terkedin o partiyi.
  • chp,akp,mhp,hdp...mevcut partilerimiz bunlar. chp'li gönül rahatlığıyla chp'ye oy veremiyor,akp'li gönül rahatlığıyla akp'ye... mhp'nin %10-12 kemik oyu var o da günden güne eriyor akp ile çok geçişken,hdp sol görüşlü olduğunu söylemesine karşın türkiye'deki en ırkçı parti kürt milliyetçiliği ile oy topluyor...şu durumda yeni bir parti lazım. siyasette adları duyulmamış olsa da gençlerden oluşan ülkeyi huzur içinde tutacak,refah seviyesini arttıracak,idealist gençlerden oluşan,rant,para umrunda olmayan sadece vatandaşın çıkarını düşünen ve tam bağımsız türkiye hedefleyen...
    mevcut partilerle bu hedefler imkansız... ''beni görmek demek behemahal yüzümü görmek değildir. benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir..'' demişti atatürk... kim fikirlerini anlıyor? kim duygularını anlıyor? en yakınındaki inönü bile anlamadı! putlaştırdı ondan sonra gelenler!!! zaten fikirlerini,duygularını anlamadıkları yada anlamak işlerine gelmediği için fotoğrafı çöpe atılıyor! hadi fotoğrafını geçtim tüm yaptıkları neredeyse çöpe atılıyor! akp seçmeninin yarıdan çoğu atatürk'ü sever ama chp'ye oy vermiyor! neden vermiyor?
    chp atatürk adını kullanmaktan başka fikirlerini sahiplendi mi? sahiplendiğini söylüyor ok ama "ben size manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. benim manevi mirasım bilim ve akıldır. zaman süratle ilerliyor, milletlerin, cemiyetlerin, fertlerin saadet ve bedbahtlık telâkkileri bile değişiyor. böyle bir dünyada, asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve ilmin gelişimini inkâr etmek olur." diyen adam... chp bu fikri sahiplense yeterdi... artık üzülerek şunu görüyorum bu iş chp ile olmayacak bir yenilik lazım. partinin başına gelen o koltuktan ayrılamıyor! üst üste seçim kaybetse de birşey değişmiyor! çok iyi bir insan olabilirsiniz çok dürüst olabilirsiniz ama bu zaten olması gereken. malesef günümüzde çok önemli bir meziyet haline geldi. defalarca seçime girip kazanamıyorsan bırakmayı bileceksin,parti için bileceksin ülke menfaatlaeri için bileceksin!
    neyse chp'ye oy veren biri olarak bunları yazıyorum. atatürk'ün fotoğrafını çöpe atabilirsiniz ama en azından bu ülkenin %30'undan onun sevgisini söküp atamazsınız.
  • kabataş olayı'nin chp versiyonu gibi duran olay.
  • atatürk sevgisinin bittiğini zanneden ak-sığırların varlığını öğrendiğimiz haber.
    güldürmeyin ibneler.
  • millet hala chp yi atatürkçü filan saniyor galiba.en basta kilicdaroglunun atatürkcu olduguna gönülden inanan kac chp li var acaba.chpdeki ulusalcilari ve atatürkculeri dislayan sepetleyen kilicdarogludur zaten.akademisyen bildirisine hdp ile birlikte fikir ozgurlugu diye savunan tek parti baskanidir.bunada fikir ozgurlugu der ne var yani.sonra akp yuzde 60 ile iktidara gelir.sonra yine kilicdaroglunun chp si ana muhalefet olur biraz daha sabir surda trakyanin ve izmirin akpye kaptirilmasina ne kaldi.
hesabın var mı? giriş yap