şükela:  tümü | bugün
 • geçen gün kuzenim göndermişti.

  yanında fethi okyar, rıfat paşa ve selahattin bey var.
 • bu tatbikata katılan kolağası* mustafa kemal günlüğüne fransızların tatbikatı fazla ciddiye aldığını, yakın gelecekte bir savaştan korktuklarını not ermiştir. nitekim 4 yıl sonra da cihan harbi başlamıştır.

  ayrıca tatbikatı düzenleyen fransız mareşal* kendisini en düşük rütbeli davetlinin miralay* olduğu bir yemeğe davet etmiştir.
 • karizmasiyla adeta ben burdayim demistir. bizler gezegeniz ve o bizim gunesimiz.
 • adam her yerde karizma.
 • fizyonomisinden su katılmamış bir yörük olduğu anlaşılıyor.

  (bkz: yörük olduğunu söylemenin mütevazı yolları)

  düzenleme: bağlantı.
 • bıyığına gurban olduğum. lan ne yakışıklı (caps lock açık) adam (caps lock kapat). heybetin yeter.
 • bu fotoğrafın çekildiği tatbikatta yaşadığı bir olay bizi kıyafet devrimine kadar götürmüştür.

  tatbikat sırasında fransız bir general karargahta kendi birliği için plan düzenlerken vahim bir stratejik hata yapar. mustafa kemal hatayı fark eder ve fransız generali uyarır. fransız general hiç oralı olmaz ve kendi bildiğini okur ve tatbikatta fransız generalin o hamlesi yüzünden mağlup olunur. bu olayı gören başka bir asker mustafa kemal’le olan sohbetinde bu konuyu açar ve “kıyafetleriniz ve başlığınız yüzünden kimse sizi burada ciddiye almaz” der. mustafa kemal bu eleştiriyi ciddiye alır ve ertesi gün kendisine tüm parasıyla bir takım elbise ve fötr şapka alır tatbikat sonundaki baloya o kıyafetle katılır.

  baloda son parasıyla aldığı takım elbise ve fötr şapka

  yıllar geçer bellidir ki avrupanın halkımıza karşı dern bir ön yargısı vardır bu bir şekilde kırılmalıdır.biz de yeteri kadar çalışırsa en az avrupalılar kadar her konuda başarı gösterebiliriz öz güveni oluşmuştur. fakat tek bir engel vardır bu kıyafetlerle ağzımızla kuş da tutsak bizi aşağı göreceklerdir.

  kastamonu ziyaretinde de yerel halk içinde giyim uyumsuzluğu gözüne çarpar. şalvar üstü ceket giyenler, hoca olmadığı halde sarık cübbe tarzında giyinenler. tüm bunların üstüne atatürk olarak kıyafet devrimini yapar.

  bu hikaye bize gösteriyor ki atatürk’ün yaptığı her devrimin bir alt yapısı vardır. hiçbir hamlesi keyfi ya da sırf bazı çevreleri rahatsız etsin diye yapılmamıştır. o gerçek bir realist, baştan aşağı milliyetçi ve ömrünü halkının istikbaline adamış bir kahramandır.

  büyüksün atatürk. sandığımızdan da bildiğimizden de daha büyüksün.
 • ortam ve konuma, hatta döneme göre oldukça radikal bir bıyık. fakat çok enteresan bir şekilde yakışıyor, insan hayret ediyor, şu imaj, sanki kılıcını az evvel kınına koymuş bir 1700 yeniçerisi. çok farklı, çok özel bir karakter gerçekten, görüntü, imaj çok çok şey demek bunu düşündürüyor.allah'ın türklere en kıymetli hediyesi, yiğidimiz aslanımız.
 • bir insan her fotografta nasil karizma cikar, nasil aralardan siyrilir ben bunu anlamiyorum. libya collerinde yerel kiyafetle, cephelerde askeri kamuflajla veya sivil giyimiyle bir insanin nasil kotu bir fotografi olmaz.

  sirf bu nedenden dolayi saygi duyulacak bir kisidir mustafa kemal.
hesabın var mı? giriş yap