şükela:  tümü | bugün
  • atamızın -büyük ihtimal çoğu insanın ilk defa göreceği- görüntüleridir. bi görüntüde akıcı fransızcası dikkat çekiyor. bir diğerinde afet inan ile abd büyükelçisi joseph grew arasında adeta tercümanlık yapıyor.

elçiyle fransızca konuşuyor.

elçiye orman çiftliğini gezdiriyor

afet inan'a abd kadını hakkındaki fikri soruluyor.

youtube linkleri:

link 1

link 2

link 3

link 4

edit: rica üzerine daha rahat izlenilebilirlik açısından youtube linkleri eklenmiştir.
    gitmeden birşey daha söylemem lazım, görüntüleri daha önce izlemiş olanların 'büyük ihtimal çoğu insanın ilk defa göreceği görüntülerdir' ibareme takıldıklarını görüyorum. bence çok gereksiz bir tepki çünkü entryleri okuduğunuzda bu görüntüleri çoğu insanın ilk defa izlediğini ve izlerken çoğunun da -benim gibi- gözlerinin dolduğunu rahatlıkla görebiliyorsunuz.
  • röportaj verirken ağzını şaplata şaplata fındık fıstık yiyenlerin feyz alması gereken görüntüler.
  • biz nerde yanlış yaptık da adamın hiçine denk geldik amk
  • yaa ne güzel diyor tahsin bey’e “anlatır mısınız nasıl başladığınızı” iki gözümün çiçeği. ağzından çıkan her kelimenin asilliği...
  • o kadar cephe , o kadar savaş ,siyaset ,kan barut , yeni düzen hiç mi heyecanını kaybetmedin yorulmadın,nezaketin körelmedi paşam ,rahmet yağsın ruhuna.
  • ses ve görüntüde muhteşem iyileştirmeler yapılmış videolar. bu siyah beyaz görüntülerden atamın sesini, konuşmasını duymak inanılmaz heyecanlandırıyor insanı.
  • daha rahat izlemek isteyenler için youtube linki verelim: https://youtu.be/nscpllmhrjg

yaklaşık bir asır öncesinin o "eski türkiyesi"nde vuku bulan konuşmalardır. bilge bir önderin tercümana ihtiyaç duymadan büyük bir olgunluk ve kibarlıkla yabancı elçi ile iletişim kurduğu anları izlemek insanı gururlandırıyor. medeni hayata adapte olmuş bir ülke ile medeniyetten hızla kaçıp uzaklaşmak isteyen şu anki ülke ile arada dağlar kadar fark olduğunu bu kısacık video çok güzel ortaya koyuyor.
  • bir yandan vatan kurtarırken, dahili ve harici düşmanlara kök söktürürken, bir yandan dil öğrenip kendini geliştiren, okuyan, okutan, ayrıştırmayan, birleştiren hakiki bir devlet adamının görüntüleri.

edit: defalarca izledim doyamadım. o zamanin yöneticileri de başkaymış, tahsin bey mustafa kemal'e saygı duyduğu için nasil da akıcı anlatıyor. günümüzde korkudan gözyaşları içinde kalıp tir tir titreyenler görüyoruz. ne acıdır..
  • attan inmişiz, eşek bize binmiş.

"kimin paaşası buuu, bu benim paaaşammm" diye kapı açıyorum şu an paralel evren maisonlarında.
  • vay arkadaş ya adam kaç tane dil biliyor bize sorsan iki üniversite okuduk ama ingilizcemiz bile tarzanca seviyesinde.gerçekten dahi olmak böyle bir şey demek ki.