şükela:  tümü | bugün
  • atatürk'ün şöföründen dinleme şansı bulduğumuz ilginç anı ,
    bir imam ve kendisi ,içkinin haram olup olmadığına dair ilginç bir dialoga girmişler.
    https://twitter.com/…ut71/status/895530814863286277
    dinlenesi.
    edit:sözlükte atatürk'e hakaret eden insanlarla tartışmayı sevmiyorum,ancak bahsi geçen tweette video sonuna kadar izlenir ve dinlenirse diyor ki -imam efendiyi müftüye götürün buraya ecnebiler geliyor islam ile ilgili sorular soruyorlar yanıtsız kalmasın ilim öğrensin,birde iki çift yeni takım giysi alın görünüşte önemli -yeterli sanırım.
  • atatürk'ün, bu milletin ve alem-i islam'ın karşılaştığı en büyük şanslardan biri olduğunu ve fakat bu şansı elimizin tersiyle ittiğimizi gösteren şahane bir anı.
  • trt arşivlerinden çıkma bir anıdır.

sıcak yaz günlerinde serin bi biradan iyisi yok, atam da böyle düşünmüş. :)
  • paşam güzel söylemişsin ama, şimdi senin izinden gidenler hem içiyor hem ayeti inkar ediyor,
  • düşünen kullar için bunda apaçık ibretler vardır. ancak biz düşünmeyi ve anlamayı terkedeli çok oldu. atatürk din düşmanıdır vs diyenlere de kapak olmuştur. kuran'da hep diyor zaten "bir bilselerdi" diye...
  • haramsa içene haram içmeyene ne mk.
  • atam da dedem hacı kontenjanına güvenmiş belli ki :)

ege insanı bu konularda orta yolcudur. çocukluğumun geçtiği ege de insanlar hep böyledir. gençler pek kafaya takmaz ama yaşlılar arasında bu konu hep olur. 30 gün oruç tutup 31. gün rakı açanlar ekseriyetle ibadetimizi yaptık artık serbest der. olmadı allah içimizi biliyor derler.

ben de hala anlamam bir bira bile bu kadar haram olacak ne ama neyse...
  • atam yine defansı az adamla yakalamış.
  • mustafa kemal atatürk'ün her anısı gibi, insanı gülümseten ve kendiyle bir kere daha gurur duymamızı sağlayan anısıdır.

kur'an'da apaçık belirtilen, "sarhoşken namaz kılmayın, ne dediğinizi bilene kadar bekleyin" ayeti *sanıyorum allahın içkiyi haram kılmadığının kanıtıdır.

bakın tekrar ediyorum; içki içmeyin değil, sarhoş olmayın değil, sarhoşken namaz kılmayın denmiştir. keşke biraz okusak da neye inanıyoruz ya da inanmıyoruz iyice öğrensek.

edlt: asagidaki entrylerden birinde, söylediklerime laf edilmis. cevap hakki dogdugunu düsündügümden editlemek istedim. çogu insandan fazla kur'an bilgisine sahip olduguma eminim. babam zamaninda çevirilerde yorum olabilecegi süphesiyle, kendi tercüman bir ekip tutarak kur'an'i tekrardan tercüme ettirmisti. bu sade tercümeyi ve birkaç baska tercümeyi karsilastirip okuyan bir insanim. yorumsuz haliyle ayet söylüyoruz, adam demis ki; ayeti istedigin yere çekmek kolay. peki söyle a kardes, sarhosken namaz kilmayin ne demek? kur'an'in kendi isteklerinizle uyusmadigi zamanlarda gerçekliginden uzaklasiyorsunuz. ayrica beni elestiremezsin bu konuda, ben uydurmadim bu ayeti. bu ayetten memnun degilsen, "ama peki diger ayetlerde haram diyor simdi ne alaka bu?" diyorsan, bu baska bir konu. allah'a kiz, gerçekligini sorgula. bu ne simdi bir haram diyorsun sonra gelmis ne diyorsun falan de. bunlar beni baglamaz. ama istersen kur'an'dan 3883 tane içki haramdir ayeti ver, nisa suresindeki ibareyi degistiremezsin. sadece ikileme düsmüs olursun ayetlerde oynama mi var acaba diye.

2.edit: ya hizimi alamadim, düsünüyorum anlamaya çalisiyorum ama olmuyor. bir dine inandigini belirtiyorsun, ama kitapta yazan ayeti es geçiyorsun. simdi bu ayet, sirf senin istedigin gibi degil diye digerlerinden daha mi önemsiz yani? bu nasil bir mantiktir yahu? sen apaçik kur'an ayetini inkar ederken ya da hiç yorum olmamasina ragmen "yok canim böyle olamaz allah öyle demek istememistir" derken, bu dinden çikmak olmuyor mu? keske kitap indirildigi zamanda yasasaydiniz da, sizin de fikriniz alinsaydi ayet yollanirken, bu ne cüret be? siz kimsiniz, kur'anda apaçik yazan ayeti inkar ediyorsunuz? sanki ben kur'an'da diger ayetlerde de haram degil yaziyor dedim. diger ayetleri baz alip, "ay aman bitanesini es geçsek de olur" diyemezsiniz kardesim. bu ayet bu kitabin, bu kitap bu dinin, sen de bu dinin mensubu isen, seve seve kabul edeceksin her bir kelimeyi. etmiyorsan inkara düsersin!

3.edit: "malum sahis" * saniyorum arkadas gerçekten okudugunu anlamakta güçlük çekiyor. uzunca süre, yorumdan bagimsiz olmasi için özel tercüme ekibiyle çalisildi ve sifirdan tercüme edildi diyorum, bana diyor kaç sene harcadin. arkadasim, yeminli tercümana hiç çeviri yaptirdin mi sen? bu is için ne kadar zaman ve para harcandigi hakkinda en ufak fikriniz yok oturmus konusuyorsun. oyle milletin dediklerini dinlemekle, okulda okumakla olmuyor dini isler. din insanin vicdaninda baslar, istersen senelerce oku fark etmez. yorum yok dedikçe, yorum yapti diyor. peki, kendini bu ilime adamis arkadas söylesin bilelim o zaman ne demek istenildi bahsi geçen ayette? sen ne biliyon yaa, sen kaç sene okudun, falan demekle olmuyor. söyle biz de ögrenelim kardes, hakaret etmeden önce dogrunu yaymaya çalissana. ben hataya düsmüssem özürümü dilerim, kabul de ederim. benim yazdiklarimda yorum yoktur. olan biteni yazdim, ama bunu kaldiramamaniz normal tabii. mesela kur'an'daki "eslerinize siddet uygulayin" ya da "hepsini memnun edebilecekseniz 4 tane es alabilirsiniz" ayetlerini de kadinlar kabul etmiyor. bir ayeti alip okumakla anlasilmazmis, e ben tümünü okudum, absürd olanlarin altini çizdim arastirdim kendi çapimda. tekrar ediyorum, bunlar kitapta yaziyor farkindasiniz degil mi? arapça-türkçe tercüme olan kitapta hani, bir de utanmadan demis ki; sadece kitabi okuyup! ulan allah bana yol göstermek için kitap yollamis, neden baska seyleri referans alayim ki ben? bu ne hadsizliktir yahu? kur'an tek basina yeterli degil mi ki ben baska yerlerden açiklama falan okuyacagim? açik açik, sarhosken namaz kilmayin/ kadina siddet uygulayin vs. yaziyor. bunun nesine seneler verecegim ki? yaziyor kardesim, ben yazmadim. yazana kizarsin çok istiyorsan! kur'an ayetlerini bölemezsiniz. komple inanmiyorsan kitaba, hiç inanmiyorsun demektir. nerede kaldi kitaba iman? kitaba iman edip de, içindekileri bölmeye çalismak nasil bir inanç seklidir?
  • atatürk inanırdı inanmazdı hiç kimseyi ilgilendirmez o ayrı, ancak bu anekdot ile de atatürk'ün ne kadar derin bir adam olduğunu görüyoruz.
    tanım: günümü güzelleştiren video.