şükela:  tümü | bugün
  • trt arşiv'de yayınlanan görüntülerde atatürk'ün şoförü sadık kutlu hadiseyi su şekilde aktarıyor;

"oradaki oturanlardan biri içmedi. atatürk'ün dikkatini çekti. 'siz neden içmediniz?' diye sordu. 'efendim buranın hocası, imamı' falan dediler.

'e canım bu sıcak havada hoca efendi'ye soğuk bir şey getirin' dedi. buzdolabı falan olmayınca ayran getirdiler. tabi sıcak.. atatürk hocaya 'hocam hava sıcak bu sıcak havada buzlu bira içilmez mi?' diye sordu.

hoca 'haram' dedi. haram deyince atatürk sordu 'niye haram?' cevap veremedi 'bunun hakkında bir hadis yok mu' yine cevap veremedi hoca...
    hoca en son 'paşam ben iş aradım bulamadım. müslümanım ama derin bilgi bilmem' dedi. atatürk 'aferin türk yalan söylemez. buradan bir ecnebi geçse sorsa bilemezsin öğren dedi."

olayın birde vidyosu mevcut şöyle

edit:imla
  • bugün gözüme çarpan video. başlık açacaktım aramaya inandım. döneme dair ilginç bir anektot.
  • atatürk'ün şoförünün necmettin erbakan olduğunu öğrendiğimiz hikayedir.
  • ilk entry eksik olunmasın, noktalama işareti kullanılmadan yazıldığından, anlamak için beş kere okunması gereken hikaye.
    bak, "öğrenin" demiş atam.
  • atatürk'ün türkçü yapısını gözler önüne seren sayısız kanıttan biridir.

-türk yalan söylemez- diyor. paranın üzerine bozkurt resmi koyuyor. bayrağı bile bozkurtlu eski göktürk bayrağı şekline getirmek istiyor ancak şehitlere ve hatıralara olan saygısından ötürü bu planını uygulamıyor. timur ve cengiz han gibi türk büyüklerine olan saygısını her zaman belirtiyor. her ne kadar hataları olsa da enver paşa şehit olunca çok üzülüyor.

atatürk, adı türk tarihine altın harfler ile kazılması gereken efsanevi bir türk başbuğudur. bugün bu sıfatları istismar eden siyasi şarlatanlar ile görüş ve siyasi duruş açısından hiçbir alakası yoktur.