şükela:  tümü | bugün
 • atatürk, zamanında ay yıldız'ın arapları ve müslümanlığı çağrıştıracağı ve birazda orjinal bir bayrağa sahip olma isteği ile mavi renk bayrağın üzerine yeşil renkte bir kurt kafasının olduğu bayrağı tc'nin bayrağı olmasını istiyordu. bu bayrak göktürkler'in bayrağıydı ve bizim türk olduğumuzu vurguluyordu. bu konu, sayısını ve tarihini hatırlamamakla beraber 2001 yılındaki bir tempo dergisinde haber yapilmisti. ataturk'un bu dusuncesine (eger gercekten dogru ise) saygi duymakla beraber, sehitlerimizin ulkemizi dusmanlara karsi savunurken akittigi kani simgeleyen kan kirmizisi ay yildizli bayragimizi son derece anlamli ve guzel buluyorum. bu konuda tek sinirlendigim olay, yabancilarin bizim bayragimizi gordugunde "aa ne kadar da su ulkenin bayragina benziyor, tipki o" demeleri.

  7 kasim 2003 tarihli can dundar'in milliyet'teki kosesinde de bahsedilmis konu: http://www.milliyet.com.tr/…11/07/yazar/dundar.html
 • şu an kullandığımız bayrak değil ise o devirde kim "hayır paşam olmaz öyle bayrak" demiş merak etmiyor değilim.
 • (bkz: bayrak yasasi)
 • bu konuyla ilgili olarak atilla ilhan'ın da bir yazısı vardır. ve bayrağımızın bu günkü şeklini alması için yapılan toplantı ve araştırmalar belgelerle birlikte anlatılmıştır.

  kurtlu para olayına gelince: bu gün de pullarımızın üzerinde ergenekon destanını, alp arslan ve malazgirt zaferini antalan eski türklere referans yapan pek çok figür vardır. pulların da para gibi bir devlet sembolü olduğunu göz önünde bulunursak üzerlerinde geçmişe ve geleneklere ait resimlerin olması son derece normaldir.
 • secilmedigine sevinmemiz gereken turk bayragi. secilseydi nasil cizecektik kurdun yuzunu sinav sorularinda, sonra anayasa'da nasil yer alacakti bayrak konusu, buyuk bir komedi olurdu herhalde..

  "turkiye cumhuriyeti devleti bayraginda bulunan kurdun, ilki cerceveden bes unite, ikincisi alti unite, ucuncusu yedi unite olmak uzere uc tane biyigi olmalidir. kurdun ust ka$i..."

  "bu sekilde kurdun dili disarida olarak resimlenen sozde bayraklar toplatilacak, ve bayrak yasasi'na gore bu tur bayragi resmedenler suclu bulunup..."

  "kurdun sag gozu ile sol gozu ayni yere bakmali, ve cenenin orta noktasindan goz bebegine cizilen dogru alti unite uzunlugunda olmalidir. sasi, miyop veya hipermetrop, ya da gozluk takmis kurtlar bayrakta yer alamaz. bu tur bayragi resmedenler suclu bulunup..."

  "kurdun sol kulagi ile sag kulagi ayni buyuklukte ve tuysuz olmalidir. asiri killi kurtlar bayrakta yer alamaz. bu tur bayragi resmedenler suclu bulunup..."
 • kemal tahir bu olayı şöyle nakleder: bir gün sofrada yine bir ortam oluşmuş iken atatürk "yeni bayrak yapsak mı acaba?" diye bir fikir ortaya atar. biri de sazan gibi atlayıp bilinen öneriyi getirir. atatürk de "bana hayvan değil insan lazım" der. evet kemal tahir'in yorumu mealen bu. ama hikaye muğlak olduğu için herkes bu hikayede aslında kendi demek istediğini anlatıyor. kemal tahir de bu özelliğiyle bilindiği için bu versiyona da dolayısıyla şüpheyle bakılabilir. ama tahir'in romanlarında yaşanan gerçekliğe birebir denk düşen bölümler de epey fazladır. belki bu anekdot da onlardan biridir. kesin bir şey söylemiş olmayayım.
 • roma ve roma imparatorluğu nun simgesi de kurttu. romulus ve remus acaba türk müydü, diye düşündürecek iddia. atatürk bunu anlamıştı oysa, diyebilir bazıları.
 • şekil ve şemalinin ne ne olduğundan çok, bütün dünyada ne kadar saygı göreceğini kendine dert edindiği devletimizin bağımsızlık sembolü
 • http://www.milliyet.com.tr/…11/07/yazar/dundar.html

  bu yaziyi yeniden basindan sonuna kadar okumak (ozellikle son kısım) bu konuda* baslayacak herhangi bir tartismanin onunu kesecegi gibi zaten butun bu tartismanin gotunden anlamanin en guzel ornegi oldugunu dusunmekteyim.

  ayrica tarih biliminin en onemli kurali olaylari o zamanin sartlarina bakarak o zamanin sartlarini dusunerek ozetlenmeli tarhi sayfalarindan keseceginiz herhangi bir yapraktan altini cizecegeniz herhangi bir cumleyi sloganlastirip buyutmek kocamanlastirmak sacmadir yersizdir dombililiktir taoculuktur. bunu yapanlar bogazda saariplarini ufak ufak yudumlarken:

  "ah ah canim fatih*'te kardes katlini vacip kilmasi ne kadar gaddarca insan haklarina aykiri, canitin geldi gecen gun onu soyledi robdosambirimla havyarimla kalakaldim oyle rezil olduk milletce barbar olduk resman". efendim kardes katli bugunun sartlariyla barbarca kotu igrenc pis les olabilir ama sen bogaza bakip denyo canitinin sana soktugu iki tane lafa bakarsan senin yaptigin yorumdan birak tarihi yorumu cacik olmaz. tarih o zamanin sartlariyla incelenir mustafa kemalin yaptigi yorumu o zamanin sartlariyla incelemek gerekir.