• bunu diyenin bir önceki başlığı:

(bkz: kadınların bazı haklarının geri alınması gerektiği)

hadi yavrum, hadi. ikile. sana ekmek çıkmaz buradan.
  • atatürk'ün birden fazla kere evliliği devam ettirin uyarılarına uyarak yaşamasına karşın sonunda ayrılma kararı aldığı biliniyor.

hatta atatürk'e evliliğini bitirmesinler diye, artık ayrılma aşamasında olduklarını bilen birince latife hanımın saygısızlığa uğradığı söylenir. hemen latife hanımı geri çağırır, bu şekilde kadına saygısızlık konusu açılarak evliliğin devamını sağlayan dostlara rağmen latife hanımla anlaşamazlar.

les'in yazdıklarının üstüne bunlar da lord kinross kitabında yazmaktadır. ancak adam nasıl evrimi, beğenmeyerek savunmak zorunda hissediyorsa, kadın haklarını da benimsemeden atatürk'e karşı kullanmak istediğinden eksik bilgiyle eleştiri yapıyor.
  • "ama aslında ortada anlaşma yoktu, atatürk boşanma kararını tek başına almış, kimsenin aklına latife'ye sormak, ya da boşanma davası açmak ve hakimin kararını dinlemek gelmemişti." demis. bu ya ozensiz arastirma ya da carpitmadir.

ataturk latife hanim'dan agustos 1925'te ayrilmistir. medeni kanun ise 1926'da yururluge girmistir. `yani ataturk'un davali nafakali bosanabilecegi bir hukuk sistemi henuz yoktur.` nitekim cumhuriyet de henuz 2 yasindadir.

nikahlari 1917 tarihli hukuk-i aile kararnamesine uygundur. ataturk mihr odemistir falan. ancak bosanirken ataturk, bu kararnameye gore "bosol" diye bosanabilecek olmasina karsin bakanlar kurulu karariyla (tabii muhtemelen onun talimatiyla verilen bir karar) bosanmistir ki sekulerlik konusunda ornek olsun bir nebze.

--- spoiler ---

sevgili eddard stark mahlasli arkadas. engellenmene de, ucurulmana da, ifsa edilmene de hep karsi ciktim. cunku benim degerim ifade ozgurlugudur. kuyuya bir tas atmissin. gercek cevabi budur. haydi gel beni got et de ortam delikanli gorsun.
    --- spoiler ---

bonus round:

"hatta sonraları imam nikahı yapanlar çeşitli cezalar da aldılar" demis. hem devlet nikahi, hem de imam nikahi yapana ceza yok. dupediz yalan soylememis, ama ayni paragrafta gecirerek omission ile yalan soylemis.

kadinlara secme secilme hakki veren 50. ulke olabiliriz, ama islam ulkeleri arasinda 1. (birinci) ulkeyiz. sence ataturk'un mizojinliginden mi, yoksa islam kulturunden mi gecikmis bir olaydir bu?
  • yüz yıl sonra bile korkulan, bu yüzden bir sekilde ismi kirletilmeye karalanmaya ihtiyaç duyulan, asla unutulmayan böylesine büyük bir lidere, gurur duyabilecegimiz bu tek rol modele sahip olduğumuz için bugün şu an bile mutlu hissettiren manasiz başlık. yaptıkları yaptıklarınıza rağmen istediğiniz ölçüde silinemiyor değil mi?
  • şu adamı bir rahat bırakın ölü yahu adam bırak ya. yok günde üç kere tuvalete giderdi ,yok bilmem ne, bana biraz art niyetli gibi geliyor zaten. saçma sapan şeyler sunuyorsunuz devamlı sal bi ya sal sal.
  • boşanma işleminin zaten tek tarafın isteği ile olabileceğinden kaynaklanıyor olması bunun sebebidir.

fetö yalayıcılarını dikkate almayınız.
hesabın var mı? giriş yap