şükela:  tümü | bugün
 • tuğrul süleymanoğlu adlı akp’li trollün dile getirdiği gerçektir. bu söylemi ortaya atan kişinin amacının ne olduğunu bilsek dahi, söylem ile kişinin bağını koparıp, gerçeğe odaklanmamız gerekir.

  türkiye cumhuriyeti devleti ve ondan önce daralmış olan osmanlı topraklarından bağımsız bir il olma özelliğini taşıyan selanik adlı ilde yaşayan ata ve ailesi, türkiye topraklarına iltica edip sığınarak, mülteci veyahut sığınmacı statüsündedir. bugün olsa belki de vatandaşlık alamayacaklar, bm’in sığınmacı haklarından faydalanacaklardı. hatta belki de sınırdışı edilme ihtimalleri dahi bulunacaktı.

  bu gerçeklerden yola çıkarak şunu rahatlıkla söylebiliriz: ırkçılık hastalıktır. bugün atatürkçü geçinen sizler, konu suriyeliler olunca kuduz köpek misali saldıracak bir yer arıyorsunuz. biraz enternasyonel düşünmeyi öğrenin, yoksa bu kafayla sizden bir halt olmaz. evrensel değerlere, insan haklarına, demokrasiye, çoğulculuğa hiç mi saygınız yok ulan sizin? yazık size. atatürk’ten utanın bari.
 • lan amına koduklarım o zaman selanik osmanlı toprağı değil mi? bu adam kendi ülkesinde şehir değiştirince nasıl mülteci oluyor?

  balkan savaşları sırasında makedonya'yı kaybeden osmanlı devleti, 8 kasım 1912 günü selanik'i de yunan kuvvetlerine terk etmek zorunda kaldı.

  kaynak güncel
 • iş selanik olunca mustafa kemal'i mülteci görenler, batı trakya'da, musul'da, kerkük'te, arabistanda, hatta kuzey afrika'da ecdad toprağı diyor... ama selanik değil asla.

  deli saçması başlık.
 • vatandaşı olduğun devlet sınırları içerisinde yapacağın yolculukla mülteci olmazsın lakin salak olmak için özel bir çaba mı gösteriyorsun?
 • mal beyanı.
 • ülkesini bırakıp başka bir ülkeye giden, o ülkeyi düşmanların elinden kurtaran, yönetimi halka bırakan, aynı topraklar üzerinde yeni bir devlet kuran bir mülteci görmedim. atatürk'ün geçmişini didiklemek yerine osmanlı'nın geçmişini didikleseydiniz bu saçmalıklarla uğraşmayacaktık.
 • gerçek olmayan bir iddiadır. iddiayı oturmuş teamüle ve bilgiye dayanarak incelersek, mustafa kemal atatürk'ün doğum yeri olan selanik osmanlı imparatorluğu'nun sınırları içindedir. osmanlı imparatorluğu'nun yıkılmasıyla misak-ı milli sınırları içinde kalan eski osmanlı tebaası, yasal olarak halefi olan türkiye cumhuriyet'inin vatandaşıdır. tanım itibariyle vatandaş statüsünde olan birisi o ülkede aynı zamanda mülteci olamaz.

  bir kişinin mülteci olması için bir egemen devletin toprağından bir diğerine giriş yapmış olması, kanıtlanabilir sebeplerle menşei ülkenin korumasından faydalanamadığını belirtip, kaçış yaptığı ülkenin korumasını talep etmesi gerekir. türkiye cumhuriyet'inin kurucusu olan mustafa kemal atatürk için doğal vatandaşı olduğu ülkenin korumasını istemek gibi bir olay gerçekleşmemiştir.

  1928'de kabul edilen ilk vatandaşlık kanunumuza göre de mustafa kemal atatürk'ün durumunun vatandaşlık kapsamına girdiği açıkça görülebilir.

  birinci madde — bir türk baba veya ananın türkiycde veya ecnebi memlekette
  doğan çocukları türk vatandaşıdır'.
  ikinci madde — aşağıdaki çocuklar türk vatandaşıdır:
  a - türkiyede doğupta anası babası belli olmıyan,
  b - türkiyede dogupta anası ve babası veya bunlardan birisi vatansız oları,
  c - türkiyede veya ecnebi memlekette evlilik haricinde türk anadan doğan veya
  türk babadan olan.

  bununla birlikte uluslararası koruma ve göç literatürüne göre savaştan ötürü bulunduğu ülkenin egemenlik sınırları içinde başka bir yere yerleşen kişiye idp (internally displaced people\person) denir. bunun türkçesi ise kendi ülkesi içinde yerinden edilmiş kişidir. iltica ve göçe ilişkin tanımların çoğu 50'ler sonrası modern kavramsallaşmalar olduğu için daha önceki dönemleri tanımlamakta eksik kalır ve anakronik bir duruma düşer. illa atatürk'ün ve ailesinin durumunu bu kavramlarla açıklamak gerekiyorsa idp demek daha doğrudur.
 • suriyelileri savunacağım diye ne hallere girdiniz yahu. suriyeliler düzgün bir program çerçevesinde ülkelerine gönderilmelidirler.
 • ak troll başlıklarına cevap vermiyorum.

  ancak;

  misak-ı milli

  erbil, kerkük, musul, halep ve diğer yerlerin tamamında doğmuş ve kurtuluş savaşında ana yurda gelmiş olanların hiçbirisi mülteci değildir.

  ayrıca aynı dili konuşanlar arasında en azından türklerde mültecilik yoktur. balkanlardan, kafkaslar ve kırımdan gelmiş olanlara mülteci olarak bakabilecekler ancak sizin gibi soysuzlardır.

  edit: mısak-ı milli'ye çizilmiş bir sınır olarak bakmayın. zamanında bizim olmuş, halen soydaşlarımızın yaşadığı her il, vilayet misak-ı milli'dir.