şükela:  tümü | bugün
  • her sene öğretmenler günü'nde atatürk'le yaşanan şu diyalog anlatılıp; mustafa kemal'in öğretmenlere ne kadar kıymet verdiği anlatılır.

"paşam vekil maaşlarını düzenleyeceğiz ne kadar verelim?"
    atatürk: "öğretmen maaşlarını geçmesin."

(bkz: vekil maaşları öğretmen maaşlarını geçmesin)

net bir kemalist zırvasıdır ve böyle bir diyalog hiç yaşanmamıştır, böyle bir düzenleme de hiçbir zaman yapılmamıştır.

bu konuşmanın 1923'te cumhurbaşkanı'yken yapıldığı iddia edilir, biz 1930'un verilerini karşılaştırarak bakalım:

öğretmen maaşı: 40-150 lira = ortalama 24 cumhuriyet altını.

kaynaklar:
    1
    2

milletvekili maaşı: 500 tl = 134 cumhuriyet altını. (düzenleme: göz yanılması ile 6000 tl girilen maaş düzeltildi)

kaynaklar:
    1
    2

atatürk'ün maaşı: 10,000 tl = ~2600 cumhuriyet altını.

kaynaklar:
    1
    2 (kaynak: nokta dergisi, 19 kasım 1989)
    3

görüldüğü üzere söz konusu "vekil maaşları öğretmen maaşlarını geçmesin" lafının bir gerçekliği yoktur ve milletvekilleri öğretmenlerden yaklaşık olarak 6-12 kat, atatürk'ün kendisi ise 100 kattan fazla maaş almaktadır.

ders kitaplarında sağda solda paylaşılan bu söz de diğer pek çok atatürk anektodu gibi tamamıyla uydurmadır.

bugün ise recep tayyip erdoğan'ın maaşının öğretmen maaşına oranına bakarsak;

öğretmen maaşı: 3469 tl (en yüksek derece) - 3254 (en düşük derece)
    milletvekili maaşı: 17000 tl
    cumhurbaşkanı tayyip erdoğan'ın maaşı: 39071 tl

basit bir hesapla bir öğretmenin bugün cumhurbaşkanı maaşına oranı 12 kattır.

aradaki oran atatürk'e göre onda birinden bile daha az.

düzenleme: atatürk’ün maaşından köşkün masrafları ve çalışanların maaşı da ödeniyor denilmiş ama gösterilebilen bir belge yok. pek sanmıyorum ama bir anlığına doğru olduğunu ve belge getirdiklerini düşünelim: nedir bahsedilen bu masraflar? aşçının uşağın şoförün maaşı, yiyecek, yakacak gideri, hadi hadi giyim kuşam? başka? yahu normal öğretmenin yiyeceğini yakacağını devlet mi karşılıyor ki bunlar ekstra masraf olarak alınıyor. elbette atatürk karşılayacak. 100 kat maaş alıp 3-5 çalışanın maaşını karşılaması neyi ispat ediyor anlamıyorum ben. herhalde uşağa, şoföre öğretmenlerinden daha fazla maaş vermiyordur?

hadi aynı maaşı versin 90 liradan gönlü bol davranalım 15 çalışanı olsun. 1350 tl eder, yine 90 kat fazla gelir kalıyor kendisine.

köşk’ün masrafı deyince cayır cayır elektrik yakıyor sanki? ne masrafı var la köşkün gün aşırı duvarların boyasını mı değiştiriyorlar yoksa üç aya bir mobilya mı yenileniyor?

cidden hayret bir şey. ki yalan olduğuna da neredeyse eminim, belge yok ortada daha.
  • "...ortalama 24 cumhuriyet altını..." bundan sonrası fakirleşme hikayesi. şuan ekşicilere çok gelen maaş ortalama 4 cumhuriyet altını değil.

bir de örtülü ödenek kıyaslaması yapılsın.

(bkz: örtülü ödenek)
  • 1923'de bir öğretmen maaşı 24 cumhuriyet altını ederken,
    2017'de bir öğretmen maaşı 3 cumhuriyet altını ediyor.

başka bir şey söyleme gereği duymuyorum.
    muhteşem ekonomimizi tekrar hatırlattığın için teşekkürler furkancım.
  • hay amk gene mi lord
  • (bkz: örtülü ödenek)

"cumhurbaşkanı erdoğan’ın göreve başladığı tarih ise 28 ağustos 2014. ağustos 2014’ten aralık 2015’e kadar cumhurbaşkanlığı harcamaları toplamı 501 milyon lirayı buluyor."

şu 15 aylık paracık da hesaba eklenilmeli.

kaynak

örtülü ödenek şu an bütçenin binde 5'i. o da 2017'de 3.2 milyar türk lirası olarak hesaplanıyor.

sahi, 3.2 milyar türk lirası kaç öğretmen maaşı ediyor?

edit:

@luminous operating logic device haklı gerekçelerle buraya yazmak istemediğinden şu notu paylaştı:

"...3.2 milyar lira'yı belirttiğinizi fark ettim. bugün yaklaşık 1085 tl olan cumhuriyet altını fiyatına oranlayınca örtülü ödenek yaklaşık olarak 2949308 cumhuriyet altını ediyor ve yazarın fevaran ettiği meblağ (2600 cumhuriyet altını) maaşın 1134 katı oluyor.

kendi verdiği bir hesap üzerinden gidecek olursak aynı hesap ile öğretmen maaşının bugün 26 bin türk lirası olması söz konusu."

şunu da ben eklemek istiyorum:

entry'nin dayanağı olan 3.2 milyar lira, 2017 bütçesinin binde 5'i üzerinden hesaplanan farazi bir rakam. her ne kadar farazi olsa da, yılın ilk 4 aylık örtülü ödenek harcamalarına bakarak (1 milyar 98 milyon 169 bin türk lirası) söz konusu rakamın yakalanacağı anlaşılıyor. tamamlanmamış yıl üstünden değil de, açıklanan ay üstünden gitsek bile bizim hesabımız tutuyor.

luminous operating logic device nickli arkadaşa ayırdığı zaman ve nezaketi için teşekkür ederim.
  • öyleyse de helali hoş olsun
  • furkancim alınan parayı altına çevirmeyi biliyorsun da, şimdi ki maaşı niye altına çevirmiyorsun?
  • cumhurbaşkanlığı bütçesi ne kadarmış o zaman araştırışması lazım
    tarihi dönemin şartlarına göre yorumlamayan kim varsa onun a.... koyayım
  • o araştırdığın kaynaklardan araştır bakalım o zamanki köşkün giderleri (90 personel) nereden karşılanıyormuş..

ben söyleyeyim; atatürk'ün aldığı 14 bin liradan