• "...ortalama 24 cumhuriyet altını..." bundan sonrası fakirleşme hikayesi. şuan ekşicilere çok gelen maaş ortalama 4 cumhuriyet altını değil.

bir de örtülü ödenek kıyaslaması yapılsın.

(bkz: örtülü ödenek)
  • 1923'de bir öğretmen maaşı 24 cumhuriyet altını ederken,
    2017'de bir öğretmen maaşı 3 cumhuriyet altını ediyor.

başka bir şey söyleme gereği duymuyorum.

2021 editi: şu sıralar öğretmen maaşı 1 buçuk cumhuriyet altını ediyor. hedef 2023. 1 çeyrek altına kadar yolu var.
  • hay amk gene mi lord
  • atatürk şu an yaşamadığı için normal bir hesap yapmak adına şimdinin cumhurbaşkanı maaşıyla karşılaştırılması gerekiyor.

"cumhurbaşkanı erdoğan’ın göreve başladığı tarih ise 28 ağustos 2014. ağustos 2014’ten aralık 2015’e kadar cumhurbaşkanlığı harcamaları toplamı 501 milyon lirayı buluyor."

15 aylık para da hesaba eklenilmeli.

kaynak

örtülü ödenek şu an bütçenin binde 5'i. o da 2017'de 3.2 milyar türk lirası olarak hesaplanıyor.

sahi, 3.2 milyar türk lirası kaç öğretmen maaşı ediyor? bu hesaptan yazılı entry'nin aksine atatürk'ün tasarruf yaptığını söylememiz gerekirken suçlama niye? olay kesinlikle ikisinin arasındaki harcama miktarı değil. verilen örnek sadece güncel cumhurbaşkanlığı maaşı. kim ne harcamış? kim ne kadar tasarruf etmiş? bunlar halkın kendi inisiyatifinde. bu konuyla ilgilenmiyorum.

edit:

@luminous operating logic device haklı gerekçelerle buraya yazmak istemediğinden şu notu paylaştı:

"...3.2 milyar lira'yı belirttiğinizi fark ettim. bugün yaklaşık 1085 tl olan cumhuriyet altını fiyatına oranlayınca örtülü ödenek yaklaşık olarak 2949308 cumhuriyet altını ediyor ve yazarın fevaran ettiği meblağ (2600 cumhuriyet altını) maaşın 1134 katı oluyor.

kendi verdiği bir hesap üzerinden gidecek olursak aynı hesap ile öğretmen maaşının bugün 26 bin türk lirası olması söz konusu."

şunu da ben eklemek istiyorum:

entry'nin dayanağı olan 3.2 milyar lira, 2017 bütçesinin binde 5'i üzerinden hesaplanan farazi bir rakam. her ne kadar farazi olsa da, yılın ilk 4 aylık örtülü ödenek harcamalarına bakarak (1 milyar 98 milyon 169 bin türk lirası) söz konusu rakamın yakalanacağı anlaşılıyor. tamamlanmamış yıl üstünden değil de, açıklanan ay üstünden gitsek bile bizim hesabımız tutuyor.

luminous operating logic device nickli arkadaşa ayırdığı zaman ve nezaketi için teşekkür ederim.
  • öyleyse de helali hoş olsun
  • furkancim alınan parayı altına çevirmeyi biliyorsun da, şimdi ki maaşı niye altına çevirmiyorsun?
  • cumhurbaşkanlığı bütçesi ne kadarmış o zaman araştırışması lazım
    tarihi dönemin şartlarına göre yorumlamayan kim varsa onun a.... koyayım
  • furkancım bak polisler geliyor marmara üniversitesine :)

hala akıllanmadın mı, atın şu iti hapse artık..
hesabın var mı? giriş yap