şükela:  tümü | bugün
  • "8 kasım 1938... atatürk, bir daha uyanmamak üzere komaya girdi. son sözü, “ve aleykümüsselam” oldu. ben bu olayı her okuduğumda, kendini karşılayan meleklere selam verdi atam diye düşünür, duygulanırım."
    https://twitter.com/…oglu/status/928231733283127296

barolar birliği başkanı metin feyzioğlu'nun atatürkün son anına dair yaşandığını düşündüğü olay. atatürk'ün ve aleykümselam şeklinde meleğe selam verdiğini düşünüyor.

atatürk'ün hayatının önemli kısmında ateist olduğunu inkar etmeyip islam hakkındaki fikirlerini açıkça ifade eden ve bireysel olarak islam'a uzak olmanın yanında devletin resmi politikalarının da neredeyse tamamının islam aleyhine olarak belirlenmesine ve açık açık "ben bu dine inanmıyorum arkadaş hepinizi bundan kurtarıp çağdaş insanlar haline getirceğim" mealinde bir duruş sergilemesine rağmen yıllar sonra halen daha birilerinin atatürk'ü çok sağlam müslüman olduğunu ıspat çabası eşsiz bir mizah olsa gerek.
    sen kalk müslümanların akıl ve bilimden uzak olduğunu düşündüğün inançlarıyla hayatın boyunca mücadele et, yıllar sonra senin yolundan gidenler melekle konuştuğuna inansın.
    kemik sızlatır vallahi bu dram.

edit: sadece şu gelinen nokta bile islam'ın zaferini müjdelemeye yeter.
    kendini düşmanının argümanlarıyla müdafaa etmeye başladıysan yenilmişsin demektir.
    kemalizm fikirsel olarak çökmüş ve yeni dünya düzenindeki her türlü karşılığını yitirmiştir.
    kemalistler için düşünmek ve sorgulamak lüks olmuştur artık.
    kemalizm sonbaharını yaşıyor.
    winter is coming!
  • yaşasın tam bağımsız türkiye cumhuriyeti demiştir o, aleykümselam dese duramazdık.

ekleme; konu aslında halkı birarada tutabilecek tutkalın ne olacağına karar verme olayı. sorun en baştan beri aynıydı. bunun milliyetçilik olmasını savunanlar var, ümmetçilik olmasını savunanlar var, ırkı, dini, mezhebi ne olursa olsun eşit yurttaşlık olmasını savunanlar var. var oğlu var.

siyasal islam belli ki en güçlü olduğu zamanda bile müslüman olmadığı aleni olan atatürk'ü muhafazakar halkın gözünden düşürememiştir. kan kaybettiği ve artık devleti yavas yavaş gerçek sahiplerine teslim etmeye başladığı şu günlerde yapmaya çalışılan ise "bir gün benim sözlerim bilim ile ters düşerse, bilimi seçin" diyen adamı ümmetçilik tutkalının katkı maddesi olarak yedirmeye çalışıyorlar ama o iş tutmaz aga.

adam sizin hilafetinizden alfabenize, giyiminizden, eğitim sisteminize 1500 senelik dogmalarınızı 15 senede paramparça etmiş, bilimi ve aklın yolunu getirip koymuş bunların yerine.

hani boşu boşuna anıtkabir'e otobüs kaldırmayın, yemezler diye söylüyorum ama tabi yine siz bilirsiniz. *
  • metin feyzioğlu'nun sadece düşündüğü olay.
  • (bkz: ya sabır)
  • türkçe ezan, kamet, tekbir okutan atatürk'ün hedefinden şaşırmasına sebep olan olay. ya meleklerin türkçe bilmediğini düşünüp incelik yaptı paşa ya da dili sürçtü. ama büyük ihtimalle ''esenlik sizin de üzerinize olsun'' demiş olabilir.

sonuçta her türlü ihtimalle eski bir rivayet, yıllardır dilden dile dolanıp durur. mustafa kemal paşa ile islamı bir potada eritmek eylemini çok önemli görenler bunu söyler. bunun aynı mantıktaki zıddı da ''atatürk'ü toprak kabul etmemiş ondan taşa gömmüşler anıtkabir'e biliyon mu'' diyen tarih üstadlarıdır... yani sonuçta, her iki cenaha da denmesi gereken ''who knows, who cares...''
  • tabi lan manyak mısın, zaten gebze harem minibüsünden inip kaportacı münker ve nekir kardeşlerin dükkana girdiğinde demiştir onu.
  • metin feyzioğlu iyi ki bunu tweet ile duyurmuş. konuşarak anlatmaya kalksa yarım saatte anca söylerdi bu kadar şeyi. açın youtube'dan bir videosunu anlarsınız. x2 hız ile izleyin normal hız gibi gelir. neyse. tweet, tam sinan meydan işi olmuş. o'nu da ne zaman görsem atatürk'ü müslüman gibi göstermeye çalışıyor. neden böyle gereksiz çabalara giriyorsunuz?
  • dinin her kesim tarafından işlerine gelince kullanılabildiğini gösteren olaydır.