şükela:  tümü | bugün
 • pek bilinmeyen gerçeklik.

  ilkelerinden biri türk milliyetçiliği olan chp'yi birileri çıkıp kafasına göre sosyal demokrat ilan ediyor. ne atatürk ne chp sosyal demokrat falan değildir. atatürk bu ülkede sosyal demokrat parti kurulmasına izin bile vermemiştir.

  13 mayıs 1925 tarihli sosyal demokrat fırka kurulmasına izin vermeyen atatürk imzalı bakanlar kurulu kararı:

  ''mevzuat ve hali hazır kanunlarımızın esasına aykırılık ve memleketin emniyet ve asayişini ihlale cüret ve muzır maksatlar ve yasaklananların takibi gibi sebeplerden dolayı fesh edilen her hangi bir fırkanın, tekrar aynı unvan ve maksat ile kurulup gelişmesi, memleket idare ve siyasetine ters olduğundan evvelce fesh olunmuş ve tekrar tesis ve ihyası için tesis edenler tarafından müracaat edilmiş sosyal demokrat fırka’nın yeniden teşkili men edilmiştir.'' (hasan ileri, türkiye’de sosyal demokrasi, 1908-1998, s.44-45)

  https://i.hizliresim.com/z02m86.jpg?
 • sen parti kurup da isyan çıkartıp devleti bölmeye cumhuriyeti yıkmaya çalışırsan vermez tabi. sizi gidi orospu evlatları sizi
 • bu ülkede böyle de yanlış bir algı var. ideoloji denen şey zaman içinde hiç değişmeyen, dönüşmeyen kalıp gibi sabit kalan bir şey olarak kabul ediliyor. (kaldı ki kemalizm son derece eklektiktir) ideolojinin dönüşen bir şey olması sabit noktaları olmadığı anlamına da gelmez. bunu bir kenara bırakır ve sadece kemalizme dönersek hangi kemalizm sorusunu da sormak gerekir. türkiye siyasi tarihine bakan birisi, kemalizmle illiyetini kuran her siyasi hareketin kemalizmi kendine göre yorumladığını görür. burada da söz konusu eklektiklikten yararlanılarak hangi noktanın öne çıkarılacağı o hareketin meşrebine kalmıştır. velhasılı atatürk'ün sosyal demokrasiden hoşlanmamasına bakılarak chp sosyal demokrat değildir denemez. bu ancak chp'nin emekle ve sermayeyle kurduğu ilişkiye bakılarak belirlenebilir.