şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sanıyorum alkol ve tütünü alenen tüketmek. lütfen dikkatli okuyalım, alenen tüketmek diyorum.

  şu anda yetişmekte olan fikirsiz, cahil neslin alkol ve tütün tüketiminde arkasına sığındığı yanlıştır bu.
  trakya'da insanların aptallaşana kadar rakı içerken "atatürk de içiyordu." diyerek savunabilmesine neden olan yanlıştır. lise sıralarında arkadaşlık ilişkileri, bilim ve felsefe konuşulacağına rakı muhabbeti konuşulmasının büyük sebebidir. *
  fikirsiz babanın oğluna henüz 18 yaşına gelmeden rakı içirmeye çalışması da bu yanlışın ürünüdür bence, ataturk de raki iciyordu sonucta. bir ataturkcu olarak raki icmek zorundayiz.
  bu insanlar sanarlar ki rakı içip devlet meselesi konuşunca atatürk erdemine erişebilmişler, onlarca savaş geçirmişler de şimdi oturmuş kafa dinliyor, keyif yapıyor. hatta ülkeye faydası dokunan birey olduğunu zannedenler bile çokça var aralarında.

  tabi ki asıl problem atatürk'ün yaşam tarzı değil, onu, ulu önderimizin, atamızın ötesinde, peygamber gibi göstermeye çalışan tabulaştıran eğitim sistemimizdir; doğruları ve yanlışları görmemizde gözlerimize (gözlerinize*) perde indiren sistem. diger taraftan bakinca, ben de bu sistemle buyuyup raki icmemin memlekete fayda saglamadiginin, raki icerek ataturk ya da ataturkcu olamayacagimin bilincindeyim. belki de sorun sistemde degil, sorun zihniyettedir.

  ataturkculuk ataturk'un fikirlerinden gitmektir, raki icmek degil.

  not: rakiyi cok severim.
 • (bkz: fikriye)
 • yarısı kendisini, toprağının kıymetini hiç anlamayacak, anlasa bile hayatına ve tüm topluma faydalı hale getirecek şekilde yaşayıp gerekenleri uygulamayacak, doğru düzgün düşünmeden arkasından sövecek, özgür yaşamayı, seçme ve seçilme hakkını, hukuku sindiremeyecek bir topluma çok iyi niyetle cumhuriyeti hediye etmiş olmasıdır. en büyük liderimizin bir bildiği vardır diyerek diğer yarıma güvendiğini düşünüyor ve saygımla selamlıyorum.

  diknot: diğer yarısının çoğu da* "koyun" olarak hayatını idame ettirdiği için kendim dahil hepsinden utanç duyuyorum.*
 • ölmesidir..
 • ülkeyi bizim gibi cibiliyetsizlere emanet etmiş olmasindan başka bir yanlışı olmasa gerek.
 • ülkenin adını değiştirmek. 700 küsür yıllık bir devlet olacaktık ne güzel.
 • milletin zeki ve çalışkan olduğunu düşünmesidir.
 • chp ile olan sorunlu ilişkisi.

  ülkenin kurucu babası olarak, partiler üstü bir şekilde kalsa çok daha iyi olabilirdi. böylece bugün ne olduğu belli olmayan bir ucube haline gelmiş chp de hala kendine "biz atatürk'ün partisiyiz" deme cüreti gösteremezdi. şu anda ona durduk yerde düşmanlık eden kesimler ya olmazdı ya da çok az olurdu.

  çapsızlıkta iddia sahibi "kasetle gelmiş" birisi ile sabıka kaydı dağlar olmuş ve partiden kovulmuş iki adamı "yeniden mustafa kemal" diye piyasaya sürecek kadar yerlere düşmeyi görse herhalde küfürü basardı.
 • erken ölmüş olmasıdır.. bi 10 yıl daha dayanabilseymiş keşke..
 • çok partili döneme geçiş sürecini hemen gerçekleştirmek istemesi. * *