şükela:  tümü | bugün
  • cevabı benim için zor olan soru.

her köşesi işgal edilmiş toprağı savunmak için ne yapabilirdim bilmiyorum. sanırım hiçbir zaman bu bilgi birikimine sahip olamayacağımdan ancak canımı vermekten başka bir şey yapamazdım ki ben bunları 2019 yılında söylüyorum. 1881 yılında doğmuşum. dönemin şartlarında acaba nasıl bir zihniyette olacaktım ki böyle ileri görüşlü biri haline gelebilecektim. ne kadar büyük adam olduğu empati kurularak bile algılanıyor.
    10 kasım yaklaşıyor. özlüyor, kalbimizde yaşatıyoruz. umarım fikren de yaşatırız.
  • diyaneti kurmazdım.
  • yerinde değil de, yanında olabilmiş olmayı çok isterdim.
    zaten yapabileceğinin en iyisini yapmış. daha neyi sorgulayım şimdi.
  • "akp iktidarında , bu ülke için canını ortaya koymuş birini bırak , hiç kimseye edilmeyen ana avrat küfürleri görebilseydim, sadece kendimi kurtarır
    keyfime bakardım. kubilay da ölmezdi belki???" diye cevaplaması uygun olan soru.
  • sıçardım ne yapayım. binlerce kitap okumuş entelektüel bir dehadan bahsediyoruz. ben olsam iyi ki ben olmamışım yoksa durumlar çok daha kötü idi. zira ben olsam daha en başında geldikleri gibi gidemezlerdi, sonra büyük taaruz olmazdı. cumhuriyet zaten hak getire. iyi ki ben olmamışım.
  • seçme ve seçilme hakkını toplum belirli bir eğitim düzeyine gelene kadar vermezdim.
  • en kritik maçlarda sakat numarası yapan rüştü recber gibi atardım kendimi yere. sorumluluktan kaçardım. çünkü benim ne atatürk gibi cesaretim olurdu ne onun yapacaklarına olan inancı gibi inancım., ne de o dönem onun yapacaklarını anlayıp kavrayacak kapasitem.

o dönem sosyal medya olsaydı çok güzel hashtag koyar #yanındayızpasam diye paylaşır götümü devirirdim.
  • evet büyük linç yiyeceğim ama hilafeti kaldırmazdım. yapısını değiştirirdim, osmanoğullarinin elinden alirdim (sonuçta onlar da birilerinin elinden almışlar) ama böyle kullanışlı bir statüden kesinlikle vazgeçmezdim.