şükela:  tümü | bugün soru sor
  • onu da mı adam yapsın biz hiç bir şey yapmayalım her şeyi atam mı yapsın?
  • kendisidir. öyle bir çırak yetiştirmiştir ki, kendisine denk birinin olmadığı bir ortamda kendi kendisini geçerek en büyük yarışı kazanmış ve zalim ayaklar altında paralanmak üzere olan bir milleti dirilterek bir yüzyıl sonra bile kıymetini anlayamacağı hediyeler armağan etmiştir..
  • sayısız bilim insanı yetiştirmiştir.

bir tanesi nobel ödülü, birçoğu da uluslarası çapta büyük ödüller kazanmışlardır.
  • atatürk ardında çok büyük, ders çıkarılacak, yol gösterecek fikirler bırakıp gitmiştir.
    onları banimseyip, anlayan, prensip edinen, uygulamaya koymaya çalışan, yolundan yürüyen, onun yaptıklarının üzerine katarak, bu ülkeyi ileri taşımaya çalışan herkes onun yetiştirdiği birer dahidir aslında.
    ama biz ne yapıyoruz; 10 kasım'larda onun için üzülüp, bir günlük yas ilan etmekten başka ?
    atatürk bir fikir, devrim ve dahi eylem adamı imiş.
    bugün atatürkçü olduğunu iddia edenlerin çoğu söylediğim şeyden, fersah adım uzakta. yalnızca onu isteyen, özleyen, arayan, yokluğundan şikayet eden, yokluğunda ülke, millet, memleket ne hale geldi diyen bireylerden öteye gidemiyor.
    bence bugün o çakır gözlü, ruhu alev alev "adam" hayatta olsa, ilk bu söylediklerime kızar, ilk bu kişilere.
    deha aramak yerine, o dehalar olmak gerek ki; zaten günün şartlarına uygun bir şekilde, adil, cevval, hak ve adaleti arayan ve dahi bunun için çalışan, bu ülkeyi ve insanını en ileriye ulaştırmak nasıl olur bunun derdinde olan herkes, zaten onun manevi mirasçısı değil midir ?

çok da anlatmaya gerek yok. şu iki sözü anlasak yeter;

"iki mustafa kemal vardır: biri ben, et ve kemik, geçici mustafa kemal... ikinci mustafa kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! o, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. ben, onların rüyasını temsil ediyorum. benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. o mustafa kemal sizsiniz, hepinizsiniz. geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken mustafa kemal odur!"

“eğer ülkeni kurtaracak bir lider beklemekteysen, ben size hiçbir şey öğretememişim demektir.”

mustafa kemal atatürk