şükela:  tümü | bugün
 • aydın'ın sultanhisar ilçesine baglı, fakat bağlı bulundugu ilçeden daha çok nufusu bulunan, atçalı kel mehmet'i ve şehir planı ile ünlü küçük, şirin bir kasaba.

  şehir planın paris'in bir kopyası olmakla birlikte, sokaklarının temizligi ve yeşilin bollugu ile dikkatleri çeker.

  bu şirin yerin sınırları bir çember şeklinde çizilmiştir. birbiri ile 45 derece açı yapacak şekilde düzenlenmiş sekiz ana cadde ve bunları dik kesen küçük sokaklardan oluşmuştur.

  yukarıdan bakıldıgında dilimlenmiş pizza'yı andıran bu planda çemberin yani yerleşim biriminin merkezinde yeşilliklerle çevrili yine yuvarlak tasarlanmış bir park bulunur. yerleşim biriminin merkezi de parkın tam ortasında bulunan havuzun merkezindeki fiskiyedir. paris'in planına kıyasla, bahsi geçen parkın bulundugu yerde paris'te eyfel kulesi* bulunur. turkiye'de bu şekilde tasarlanmış ilk ve tek yerleşim birimi özelligini taşır.

  bahsi geçen planın kuşbakışı görüntüsü http://img190.imageshack.us/…g190/2760/atca23fl.jpg

  ayrıca çilek üretimi ile de turkiye'de ilk sıraları zorlayan bu küçük kasabada, her yıl geleneksel olarak düzenlenen uluslararası çilek festivali ile de yurt dışından birçok turist'i çekmeyi başarmıştır. ek bilgi için http://www.atca.bel.tr/

  (bkz: turkiyenin parisi atca)
  (bkz: sultanhisar/#2271519)
 • bağlı olduğu sultanhisar ilçesini ve insanlarını sevmeyen bir yerleşim birimidir.

  daha fazla nufusa sahip olmasına rağmen sultanhisara bağlı olması ve sadece nysanın dünya üzerindeki koordinatlarının sultanhisar sınırları içerisine rastlaması sonucu iki dakika yakınındaki sultanhisarın ilçe olması sonucu, ilçe olma hayalleri suya düşmüştür.
 • turkiye'de nüfüs planlaması nda basarili olan yegane yerlerden biri. öyle ki nufus 10 yıl öncekinden biraz daha az.
 • kasaba merkezindeki herhangi bir pideciye girip mükemmel lezzette pideler yiyebileceğiniz, şirin ve huzurlu bir kasabadır. (bkz: tahinli pide)

  canım annemin memleketidir.
 • övünmüşler, türkiye' nin modern imarlı ilk şehriyiz falan yazmışlar bu kasabanın girişine ama welcome ı doğru yazmayı becerememişler. ey küçük parisliler wellcome değil o welcome..
 • buraya girmeden yol üstünde gönülhanı diye güzel bir yeme-içme mekanı var. yemediğiniz ekmekleri ordaki ördeklere elinizle yediriyorsunuz. sevap oluyo o zaman.
 • şehrin girişinde yer alan utanılası ve alay edilesi "türkiye'nin paris'ine hoşgeldiniz" tabelası nihayet kaldırılmış olan belde.

  belde, modern şehircilik anlayışına göre inşa edilmiş olabilir ama bunu aşağılık kompleksi ile betimlemek ne kadar saçmaydı.

  şu an belde girişinde yer alan tabelada "türkiye'nin modern imarlı ilk şehri atça." yazıyor. ne güzel.
 • aydın'ın büyükşehir olması sonucu ilçe olma hayalleri sonsuza kadar suya düşecek şirin ege beldesi. belde ahalisi bu durumdan ötürü ilçe olmak için hem sosyal medyada eylem hem de ankara'da kulis yapmaktalar.
 • aynı zamanda ankara'nın çamlıdere ilçesine bağlı bir köy.