şükela:  tümü | bugün
244 entry daha
 • kendine ateist diyenler ve ateist olanlar arasındaki fakın bilinmesiyle tam olarak anlamını bulacak kavram.
  kişinin kendisine ne dediği değil de ne olduğu asıldır. çünkü insan yalan söyleyen bir hayvandır ve en çok yalanı da kendisine söyler, ve işin ilginç tarafı da bu yalanlara bir süre sonra inanmakta hiç zorluk çekmez. (bir de kişi en zor kendini kandırır diye bir söz var duruma göre ikisinden birini kullanıyorum)
  herneyse demem o ki ateist olmak zordur. tanrı tanımaz demek tanrının olmadığına inanmak değildir. tanının varlığıyla ilgli bir bilgisi ya da çok sevdiğiniz tabirle de hissiyatı yoktur, ihtiyacı yoktur belki de tanrıya. ama kendisine ateist diyen ve fakat olmamış insanların dedikleri asla ve kat'a ateistleri bağlamaz ve bunlar üzerinden yapılan eleştiriler hiç bir şekilde ateistlere ulaşamaz. bir ateistin hiç bir şekilde görevi değildir ki diğer insanları inandıklarından vazgeçirmek böyle bir misyonu asla olmadı tarih boyunca bundan sonra da olamaz. bu hareketleri yapanlar ancak kendisine ateist diyen kişilerdir ve bunlar ateist değillerdir. ateizmde yanlış bilinegelen şekilde bir inanç yoktur ve kendisi debir inanç değildir. o bir düşüncedir, düşünce yapısıdır.
  ha bu arada öyle kolay da değildir ateist olmak. ateistim demekle olunabilir bir şey değildir. içinde bulunduğun (özellikle türkiye için) kültürel-dini yapıdan edindiklerinden sıyrılmak ve gerçekten ilahsız/güçsüz/ışıksız vs. (türlü isimlerle var oldurulmaya çalışılan tanrı kavramları) düşünebilmek belki de bir kısım insanın yapabileceği en zor şeydir. çünkü aksi durum cidden çok kolaydır ve cevapları hazırdır. sorularla ilerlerken mutlaka hazır kalıplardan birisi ile bitirilir düşünme eylemi. oysa önemli olan cevaplar değildir ki. sorularla ilerlersin sen, nasılsa cevapları zaman içinde alacaksındır kendi başına. bunun için birilerinin sana önderlik-rehberlik etmesi elzem değildir. kendi başına bulamadıysan bir şeyleri eninde sonunda tanrı fikrine gideceksin zaten. uğraşma da başından kabul et durumu ya da düşünmeye başla.
 • unutmaması gereken çok önemli bir şey vardır ki:

  bu din ona muhtaç değildir, bu din onsuz da vardır buradadır ve zararda değildir. ama o bu dine muhtaçtır. o bunun farkındadır ya da değildir.

  zamanın ötesine gitmeni hiç ama hiç umursamıyırum, kötüye basan ellerine selam eder öperim kokulu.
 • internet yüzünden sayıları artan adamlardır efenim bunlar. kesin.

  bence kompile interneti kapatmalı. bakın iran'a, arabasitan'a, malezya'ya bir tane evrimci, ateist, gay taş fırın ustası bulabilir misiniz oralarda?
 • kendi dogmalarının yıkıldığını görenlerin, yaratılış yerine daha rasyonel ve akılcı iddiaların oluştuğunu görmekten korkanların, ateistlerin karşı savlarını kabul etmeyenlerin; o savları çürütmek yerine ad homineme baş vurması, ateistlerin savlarını çürütemedikleri için o savları çarpıtması, bir ata sporu olmasa gerek. bu olsa olsa bir dinsel akıl yürütme biçimidir ve dogmalara tapınmanın oluşturduğu bilişsel acziyetin göstergesidir.
 • dinci taifesi sagolsun, sayelerinde dinden tiksinip ateist olanlarin sayisi baya artti son yillarda.
 • anonymous ne kadar diktatörlükse ateizm de o kadar dindir.
 • dindar insanları da içerir. zira onlar da tüm dinlere birden inanamazlar. sezonluk değiştiriyorlarsa seri monoteist olabilirler ama o zaman da söz olur. onlar da atayist işte.
 • her şeyi flying spagetti monster ile açıklayıp huzura kavuşup akllı adam olanların seçtiği yolda olmayan insanlardır. illa erkek/adam olmaları gerekmez, kadınları da vardır. öldükten sonra hurilerle gangbang yapmak istiyenlerin seçtiği yol da değildir. ayrıca ateizm çok saçma çok rerörerö.
 • yazacağım şey yazılmış zaten ama bari biraz açayım. gözlemlerime dayanarak söylüyorum, bugün türkiye'de pek çok kişi ateist ise bunun "vebali" dindar diye görünen kişilerdir. inanç biçimlerinin kendilerinkinden farklı olduğu insanları dinsizlikle suçlayıp ardından da "bu insanlar neden inanmıyor" demek bir çelişki değildir bunlar için.

  ayrıca eğer hakikaten allah'ın istediği müslüman tipi cübbeli, bin ladin, aczmendi müslüm, kral faysal, üzmez gibi tiplerse, kusura bakma allah'ım ama yollarımız asla buluşamayacak!

  ha şimdi birileri çıkıp "birader senin bakış açın yanlış! senin yaptığın gavura kizip oruç bozmaya benziyor. o adını söylediğin elemanların tanrının istediği kul tipine uyduğunu kim söylemiş ki? belki de allah'ın arzuladığı kullar, vicdanının rehberliğinde yaşayan, insan haklarına saygılı, akılcı, çağdaş bireylerdir." dese sonuna kadar gidip bunun doğruluğunu da tartışırım.

  not: ateist değilim
 • yeni yeni sayılarının çoğalmakta olduğu haberi, istatistikçi yazarlarımız tarafından gündeme bomba gibi düştü.

  halbuki konunun aslı şöyledir. yeryüzünde insanlar hariç bütün canlılar ateisttir.
  bütün insanlar ateist doğarlar. bulundukları coğrafyalara göre beyinleri yıkanır.
  zaten bu beyin yıkama işi de bilmem kaç bin sene öncesine dayanır, ondan önce bütün insanlar da ateistti denilebilir.

  yani esas bu dinci hacı hoca takımının sayısı son birkaç binyılda epey artmış. eee dünya 4.5 milyar yaşında değil mi?
1596 entry daha