şükela:  tümü | bugün
  • ateist arkadaşla müslüman arkadaşı kıyaslayan versus.

ateist arkadaşı kandırmak zordur, hileyle hurdayla parasını alamazsınız. müslüman arkadaşa dini damardan girip yarakandakiler için bir bağış olayı yaratırsanız parasını alırsınız. (ben yapmam böyle şeyler ama çevreden biliyorum.)

ateist arkadaşa uyduruk hikayeler anlatsanız da pek yemez. sorgular, sorular sorar, sonra tekrar sorar. olayları, kişileri inceler, mantık arar. müslüman arkadaşa mesela "gavsımız havada uçuyor." desen inanabilir.

ateist arkadaştan borç istersen ve zararlı bir alışkanlığın yoksa ve gerçekten ihtiyacın olduğuna inandırabilirsen yardım, borç alabilirsin. müslüman arkadaşlara yardımla, borçla gitmeyin kuruş vermiyorlar. en iyisi himmet filan deyin, filistin'deki müslümanlar için deyin gömsün bir testi altını.

ateist arkadaş kendi sınırlarına girmediğin sürece neye inandığınla vs. ilgili değildir. ama gidip ona tebliğ yaparsan açmaman gereken bir konuyu açarsın o da konuşmaya başlar. müslüman arkadaşa ateizmi anlatırsan kellen gidebilir. arkandan dedikodu çıkarabilir, toplundan dışlanman için uğraşabilir.

ateist arkadaşla sevgilini tanıştırabilir, birlikte dışarı yemeğe çıkabilir, geceyi güzel bir barda eğlenceli bir şekilde kapayabilirsiniz. müslüman arkadaşla camiye gider cuma kılarsınız, ramazanda birlikte iftar açarsınız.