• (bkz: cinsiyetine bağlı)
    (bkz: nefes alsın yeter)
    bunları söyleyen adamları gerçekten biz namazımızdayız diyen kızlardan daha samimi buldum .
  • "saygı duymak isterim ama kendi inancımdan dolayı saygı duyabileceğimi düşünmüyorum" diyerek islamı çok güzel özetlemiş bir türbansız bacı içeren röportaj.
  • ateistin algilanmasiyla ilgili cok ciddi sikintilarin var oldugunu gosteren bir video. bu sikintilar video ile ortaya cikmis degil; ogrencilerimde bu algiyi cok goruyordum zaten ama ulke geneline ve yasa gore dagiliminin bu denli oldugunu dusunmemistim. ateist canlisinin bir cesit parazit, zararli bir hasere, bir an bosluklarina gelse kendilerini dinlerinden ediverecek bir mahluk olarak gorulmesi soz konusudur. bu bir imaj meselesi degil algilayanin bilgi eksikligi meselesidir.
  • en samimi ve gerçekçi nefes alsın yeter diyen ergendir çünkü çocuk an itibariyla maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisinin en dibinde olduğunun farkındadır. fizyolojik ihtiyaçlar giderilmesi en gerekli ihtiyaçlar olduğundan diğerleri gibi "yeaaa istemem, bah ezan sesü" vs demiyor. vurur geçerim acil ihtiyacım bu, ben ergenim diyor.

yeni nesillerden umutsuzum ama geleceği kurtarak olan böyle gerçekçi, samimi ve en azından kendi durumunun farkında olan ergenler olacak. o çocuğa birisi oralet ısmarlasın !
  • "çirkin bir müslümanla sevgili olacağıma, güzel bir ateist ile sevgili olurum" diyen, realizmde çığır açmış bir karakter içeren röportaj.
  • bir grup ergen ve ergenliğini tamamlayamamış bir grup yetişkin barındıran video.
    soru yanlış sorulmuş çünkü zaten herhangi bir dine inanan birisi ateist olan biriyle birlikte olmak istemez ya da olsa bile ona zararı olmaz. ben hiçbir ateistin bir dindara "gel seni ateist yapalım" dediğini görmedim.
    asıl bir ateist bir dindarla birlikte olmak istemez. çünkü dindar dininin emri gereği ateiste imana gelmesi gerekliliğinden bahseder. dindar dini vazifelerini yerine getirirken ateistin anlamlandıramayacağı birçok şey olacaktır. örneğin sonunda tıka basa yemek yiyeceğini bildiği halde açın halinden anlamaya çalışma çabası gibi. ateist açın halinden anlamaya çalışmaz, aça çözüm bulur.
    biz namazında abdestinde insanlarız yani annelerimiz falan diyen kız bütün videoyu özetliyor aslında. dogmalar öyle bir hal almış ki ailesinin yaptıklarını kendi hesabına yazıyor.
  • ateist olmayan biriyle zaten olmaz deyip arttırdığım röportaj. oruç moruç tutacak içki içmeyecek falan napayım öyle hatunu.
  • insanlar garip, daha muhafazakar birisi çıkıp "ben bunlarla asla olmam, başları açık vs" diyebilecekken, olmaz diyen kızlarımız var.

burada olmam diyenleri eleştirmiyorum, gelişigüzel cevap verenleri eleştiriyorum.
    kılmadığı namazdan ateistin namaz kılmamasını eleştirme cesaretini sorguluyorum.
    ve herkes az çok tahmin ediyor , ben aşırı muhafazakar birisi ile sohbet edebilirim fakat şu röportajda ateistle olmam diyen kızların yarısı o muhafazakara "ayyy ıyhh" diyecek kapasitede.

"biz abdestli, namazlı insanlar olduğumuz için , yani annelerimiz felan"
    bu kızımızın kafası karışık

"olacağım ateistin cinsiyetine bağlı" bu erkek biraz garip

şu röportajda cevap veren bütün kızları seçmece mi bulmuşlar , izledikçe
    bir tiksinti geldi.

edi,
  • acaba konuşurken ben de mi böyle görünüyorum diye düşündürten, sonuna kadar izleyemediğim video. ister kibir deyin ister sanki sen çok bi baltaya sapsın da konuşuyosun diyin türkiye'de kayıp bi nesil yetişmiş, yetişmeye de devam ediyor. bunu soru ve cevapların saçmalığını bi kenara bırakıp, genel olarak insanların tavır ve ses tonlarını göz önüne alarak söylüyorum.
  • (bkz: karşılıklı namaz kılmamız lazım)

kıbleyi nasıl tutturacaksınız mübarek?
hesabın var mı? giriş yap