şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: doğal)

edit: başlık başa kalmış.
  • ateist bir insanın, dindar çocuk yetiştirmesi elbette beklenemez. çocuğun tepkisi bu nedenle doğaldır. ancak bu olayı, sanki gurur duyulacak bir naneymiş gibi, bir başlık açıp buraya yazmasını bir ateistten bekler miyiz, elbette bekleriz! tam üstlerine göre bir davranış kalıbıdır zaten.

hatta bu modeller, 9 yaşındaki oğlunun/kızının hatim indirmesini buraya yazan antidotuna da alabildiğine ağır eleştiriler getirmiştir ve getirecektir. yine de gocunmaz tabi bu durumdan. eke eke evrim yiaaa...

al sana bir daha tanım: kendinden bekleneni, her alanda gösteren insan davranışı.

beklenen zöge: edit edeceğimden değil de, lan bari bunda sürpriz yapın ahahahah
  • çocuğun fabrika ayarlarıyla oynamazsanız, çocuk doğal olarak ateist olur, ama çocuğun ayarlarını mütemadiyen kurcalarsanız, çocuğu müslüman da yaparsınız, yahudi de yaparsınız hatta biraz zorlarsanız ateşe bile taptırabilirsiniz ve tüm bu zihinsel saldırılara maruz kalmış bir çocuk olarak, müslümanlık tercihini kendi özgür beyninin verdiği bir karar sanıp buralarda ahkam da kesebilirsiniz.
  • musluman cocuk yetistirmeye nazaran daha cok botonik egilimler gosteren yetistirme tarzidir. suyunu, gunesini ver o istedigi yere dal verir. musluman cocuk yetistirmek ise birnevi hayvan terbiyesi egilimi gosterir (sartli refleks). veya barok peyzaj donemi bahcivanligi (dogal gozukmeyen insan eli degdigi heryerden belli olan peyzaj stili).

felsefe ve sanat sictim, guzel gozuktu gozume...
  • çocuğun beynini dini dogmalarla yıkamadığınız sürece, ekstra emek harcamadan kendiliğinden yetişiyor.

dün oğlandan yediğim fırça sonunda gayet net olarak fark ettim bu durumu.

ben: bugün inşallah yağmur yağmaz.
    benim oğlan*: baba, inşallah, maşallah, allah korusun filan deme yaa, çok gıcık oluyorum bu laflara.

bildiğin şakirtmişim ben amk, derhal bir çift takunya aldım kendime, bir huzur kapladı içimi.
  • çocuğu ister müslüman, ister yahudi, isterseniz de ateist yetiştirin, mutsuz olması muhtemeldir.

bırakın ne isterse o olsun.
  • türkiye'de imkansızdır. devlet çocuğunuza zorla mitolojiyi gerçek diye anlatır. hele cehennemde yanacaksın diye de dini sevdirirler. siz çocuğunuzun gözünde kafir oluverirsiniz.
  • çok büyük olasıkla bir bilim adamı yetiştirmektir.

siz çocuğun sorduğu 'baba neden şimşek çakıyor' sorusuna tanrılar kızmış o yüzden bizi cezalandırıyorlar diye cecap verirseniz, o çocuk o doğa olayını sorgulamayı bırakır ve bir daha da asla kurcalamaz. ancak oturup adam gibi onun anlayacağı seviyede bir bilimsellikle ve neden sonuç ilişkisiyle anlatırasanız hem onun hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştirirsiniz hem de dogmatik kavramlardan uzak nurtopu gibi bir çocuğunuz olur.