şükela:  tümü | bugün
 • sosyal medyada ve sosyal hayatta karşılaşılan durumdur.
  son zamanlarda inanan insanlara ikinci sınıf bilinçte insan muamelesi yapılmaya başlandı.

  bir insanın inancı, düşüncesi, siyasi fikri ne olursa olsun onu önce insan olarak kabul etme hoşgörüsü gün geçtikçe azalıyor.
 • kimsenin birbirine saygısı yok kardeşim kimse kimseye b.k atmasın.

  inançlı insan her şeyden önce saygılı olacak. allah ateistine de deistine de rızkını yediriyor, havasından, suyundan, dünyasından faydalandiriyor ama senin o insana tahammülün yok.

  inançlı insanın örnek olması gerekirken, bir dindar olarak söyleyeyim, teist olmayanlar daha saygılı.

  onların bağnazı kafa kesme modunda değil en azından.
 • geç kaldınız, dincilerin mağdur olduğu dönem aşağı yukarı 20 yıl önce bitti.

  ulan memleketteki bütün ateistler kelle korkusu ile yaşıyor, dinciler sosyal medya'da eziklenmişler. vah vah. arapsoyları.

  edit: entry'deki bir kelime hukuki problem yaratabilir gerekçesiyle değiştirilmiştir. hor görülen zavallı dincilerin zoruyla. hor görüldükleri için...
 • ateist, deist ve agnostiklerin daha mantıklı olanı yapmasından ileri gelir büyük oranda. izlediği filme, dinlediği masala inanmamasını öğütlediğimiz çocuğu yine fantastik kurgu ürünü bir tanrıya inanmak konusunda sosyal baskıya tabi tutuyoruz; neresinden baksan garip, neresinden tutsan elde kalıyor.

  bu fantastik kurgu ürününün gerçekliğini kabullenmeyip meseleye kuşkuyla ve analitik bakan insanların diğerlerinden birkaç tık aklı başında görülmesi normaldir tabii. hor görme meselesine gelince;

  ateist, deist ve agnostiklerin hiçbir günlük yaşam pratiği diğer inanç ve görüş gruplarını benimsemedikleri ritüellerin konforsuzluğu altında bırakmıyor. ne ezan gürültüsü, ne otobüste giderken "durdurun, namaz kılacağım" diyen birileri, ne ramazan ayında oruç tutmayana saldırmak, ne evine karşı cins misafir kabul eden bekâr komşuları ayıplamak...

  bunlara maruz kalan, üstelik dünyaya daha mantıksız ve kurgusal bakan koca bir güruh yüzünden bunlara maruz kalan insanların nasıl bir tavır takınmasını bekliyordunuz?
 • yani bir varsayım üzerinden kalkıp da kurban kesme zahmetine girmek, sabah akşam ibadetler ile vakit harcamak ve dinin yasaklarıyla kendini sınırlayarak kendi kendine eziyet etmek bana garip geliyor. inananlar bunun farkında olmayabilirler ama dışarıdan olaylar çok garip görünüyor...
 • benden duymuş olma ama deistler de inanıyor ve hor görüldüklerini düşünmüyorum

  edit: başlığı açan arkadaş bir yandan da haklı sanırım, aşırı ofansif tepkiler verilmiş. insan kendini hangi inanışa ait görürse görsün hoşgörüden yoksun, empatiden yoksunsa, sanırım ortaya çıkan şey çok bilmişlik ve mutlak haklılık duygusu oluyor.
 • yine mağdurlar durduramıyoruz. kartal imam hatip mezunları da anadolu lisesi mezunlarını hor görüyor. buna bir lafin var mi?
 • hor görmek değil de, ciddiye alamamak. bu istekle yapılan bir şey değil. inançlılar kömürcü imanına sahiptir. ana-babadan ne gördüyse ona inanır. halbuki din pratikte ana babasının öğrettiğinden çok farklı ve derindir. derindir derken kalite anlamında demiyorum. bi sürü lüzumsuz külliyat oluşmuş. e bunu da seyreltip kullanılablir hale getirmek hocalara/alimlere düşmüş. halka "siz düşünmeyin, okumayın, şunu bunu yapın yeter" diye hap gibi kolay reçete/ilmihal sunmuşlar. o ilmihali bile okumazlar.

  menzil'e giden bir tanıdığım, adam iş insanı. felsefeye de meraklı. menzil'den sonra sigaraya başlayıp dine eğildi. yaşı da var 60. uzun süre sonra dinin saçmalıklarla dolu olduğunu anladı, bana da itirafını yaptı. çünkü daha önce derinlemesine incelememişti. şimdi bu adam deist. tabii ki menzil'e inanmıyor artık. hor görüyor. swh

  böyle koca koca yaşını başını almış, başarılı insanları o hocaların önünde el pençe görürseniz şaşırmayın. zira bu adamların alayı din konusunda cahildir. o yüzden o hocalara itibar ederler. hocalar şeyhler bunu bilir. mercedes'le yanaşan esnafı, kobi'yi akıllı sanma eğilimi vardır marabada. swh

  neyse bu insanlar işin aslını öğrendiklerinde varacakları yer hep dinsizlik oluyor.

  ateistlerin çoğunlukla tepkisellikten ateizme geçtiğini görüyoruz. tabii bu sonraları sorgulamaya götürüyor ve içini doldurmaya başlıyorlar düşüncelerinin.

  dindarlar ise kapalı sisteme muhtaç olduklarından her yeniliğe ve aykırılığa karşı çıkmak zorunda kalıyorlar. üst düzey zihinsel faaliyet yapıp da dindar kalmak oldukça zor.

  enis doko, caner taslaman gibi dindarlar mesela, acayip zorlanıyorlar. sinan canan artık "ben müslümanım" demeyecek konuma gelmiş. kendisinin bir deist olduğunu düşünüyorum.
 • bacaksız veletler gibi zırlayıp duran, ottan çöpten mağduriyet devşirmeye çalışan tiplerin ısıtıp ısıtıp gündeme taşıdığı yeni sızlanma yöntemi. her insan istediği düşünceyi alaya almakta serbesttir. bu ateizm de olabilir deizm de olabilir dinler de olabilir. kimse kimseyi aşağılamadığı sürece kimsenin karşısındakinin fikrine saygı duyma zaruriyeti yoktur, saygı fikir ve ifade özgürlüğüne duyulur. bir "islam ülkesinde" müslüman olduğunuz için aşağılandığınızı öne sürmeniz de komik oluyor hani.
 • bende agnostiğim. bu konuda düşüncem ise
  eğer bir insan bunu yapıyorsa saygısızdır. görüşünden dolayı değil insanlık için gerekli vasıfları taşımadığındandır. empati yoksunudur.
  edit: aynı şey dine inanan kişiler içinde geçerli.

  edit: canını sıktığım insanlar olmuş. aslında bu karşılıklı beklenti içeren bir düşünce biçimi. yani siz saygı görmeyi bekliyorsunuz onlar da. durum bu kadar basit.
  hayatta karşıt düşüncelerle bir şeyleri sorgulayarak var olmuyor muyuz zaten? dolayısıyla onların varlığı bizim şuan kim olduğumuzu açıklıyor sanki. burda yazar sesli düşünmüştür