• bir kase baliniz varsa hepsini yeyin, gotunuzde bagirsaginizda bir damla bok kalmasin.
  • bunu soylemekten cekiniyorum ama gelismemis musluman ulkelerde yasiyorsaniz ramazan'da oruc tutuyormus gibi yapin. boylece ne dayak yersiniz, ne dislanirsiniz, ustune ustluk dallama dallama hareketler yaptiginizda mazeretiniz olur.
  • olur olmaz yerlerde ''yalnız ben atayistim bunu bir söyleyeyim de dünya alem bilsin'' mihvalinde söylemlerden, beyanatlardan kaçının.

sonuçsuz anlamsız dini tartışmalara girmeyin, gerekiyorsa rol yapın, yaşadığımız toplumun gerçeklerini yok saymaya çalışmayın.

belli bir dine samimiyetle gönülden bağlı insanların yanında yakınında türlü dini şakalar, espriler yapıp inançsızlığınızın sizi antipatik bir karaktere dönüştürmesine izin vermeyin.

üstünüzde yüce bir gücün varlığını hissetmeden sürdüremeyeceğiniz, zayıf temeller üzerine kurulmuş vicdan ve ahlaka sahipseniz de siz bu işe hiç girmeyin.
  • ismail nacar denen adamı dinleyin bol bol....

bana annemi anlatsa annemden soğurum.
  • saklanma. hele de büyük bi şehirde yaşıyosan. sen saklanırsan ben ateistim dediğimde beni uzaylı zannederler. bu ülkede bile o kadar az bulunan bişey değiliz emin olabilirsin.
  • sözlükte yazıyorsanız, 'ateist' sözcüğü içeren her başlığa (her ne kadar kendinizi tutamasanız da) gaza gelip entry girmeyin. kirlilik.
  • insanların inançlarına saygı gösterin, açıklama ihtiyacında bulunmayın. nasılsa inanan birine açıklamada bulunmaya çalışcaksınız. birinin elma dediği seye armut demekle aynı. size öyle gelmese de yadırgamamak ya da yadırganmamak için bunu bir felsefe olarak düşünün. ciddi ciddi soranlara ise neden bu yola saptığınızı açıkça, metodolojik olarak, yaptırımsız anlatmayı deneyin, fazla üstlerine gitmeyin.

ateist değilim gerçi.. ama beraber yaşadığımız insan formlarıyla sosyal birlikteliği sağlamamız gerekli. çeşitlilik güzeldir.
  • öldükten sonra hiç olacağına inanman şart.

onca sevdiğin, sevmediğin, yaşadığın haksızlıklar falan hak getire. bitiyosun yani.
  • aklınıza güvenin. size aklınızın bazı şeyleri anlamak için yeterli olmadığını, hatta kusurlu olduğunu söyleyecekler. şunu bilin ki doğru ve iyi olanı bulmakta elinizdeki en iyi ve tek yol aklınızdır. yeterli ya da değil, aklınızın bir başka alternatifi yoktur. körü körüne iman etmek bilgi edinme değil, kendinizi kandırma yöntemidir.

sağlıklı ve doğru biçimde akıl yürütmenin, muhakeme yapmanın belli prensipleri ve kuralları vardır. bu kuralları inceleyen felsefi disipline mantık denir. rasyonel akıl yürütme nedir, mantık nedir, argüman nedir, bunları öğrenin. öncül ve çıkarımları analiz etmeyi, geçerli ve geçersiz argümanları birbirinden ayırmayı öğrenin. okuduğunuz ve duyduğunuz her önermeyi bu mantık süzgecinden geçirin. saçmalıkları, safsataları filtreleyin. size anlatılan ve ilk başta mantıklı görünmekle birlikte bir türlü aklınıza yatmayan pek çok şeyin safsatadan ibaret olduğunu, tamamen mantıksız olduğunu farkedeceksiniz. vaktiniz oldukça epistemoloji ve ontoloji çalışın. düşünmek güzeldir.

dinin en önemli silahı korkudur. "inan, yoksa sonsuza kadar cezalandırılırsın!" "inan, yoksa ne bu dünyada, ne de öteki dünyada huzur bulamazsın!". dini araştırın, öğrenin. öğrendikçe korkunuz azalır. tutarsızlıkları saptadıkça, tanrının ne kadar insan karakterli olduğunu gördükçe zamanla taşlar yerine oturmaya başlar. bir gün gelir, bu tehditlere güler geçersiniz.
  • ölene kadar özgür olacaksınız unutmayın. *
hesabın var mı? giriş yap