şükela:  tümü | bugün
  • 32 sinde ateist oldum. şimdi 25 yaşındayım. bir rahatlama geldi, resmen gençleştim
  • ne ateizm, ne deizm, yalnizca sensizm...
  • doğal olarak her homo sapiens, yeryüzündeki milyarlarca canlı gibi ateist olarak doğar.

ne var ki, homo sapienslerin çoğu, bir önceki soylarının inandığı ve coğrafyadan coğrafyaya değişiklik gösteren kimi mitolojik masalları yeni doğan yavrularına aşılar.

gerzek anket sorularını cevaplamak huyum değildir ancak, madem bir entry girdim, adet yerini bulsun.

cevap: 0 - 43 (aralıksız)
  • 15 - 40

25 senedir ateistim elhamdülillah.

gerçi yaş ilerledikçe hafif bir agnostiklik başlamadı değil ama neyse :) onu da çözeriz...
  • 20 - 27.

boş yapmakta geç kalmamışsınız ama ateist olmak düpedüz marifettir. ateist olana kadar ne kadar dindar bir çevrede yetişmiş ve dine ne kadar maruz kalmışsanız o kadar büyük marifettir hem de. insanın sorgulanması tabu bir konuda, her şeye cevap veren bir öğretiyi terk edip cevapsız bırakan bir görüşü benimsemesi zor çünkü.

kız düşürmek için ateist olunduğunu sanan tipler bu zorluğun en çok farkında olanlardır ama hala cesaret toplayamamışlardır. bu yüzden cesareti toplayabilenlere soru sorulan bir başlığa gelip mirifit sinilin imi mirifit ilmiyin şiylir diye bkz verirler.

bakın 30'undan sonra inanç denilen zihinsel köleliğin zincirlerini kırmış bir sürü insan var başlık altında bile. sizler için bile geç değil. milleti darlayacağınıza kafayı çalıştırın.
  • cuma kaçırmaz, 3 ramazan oruç tutarken çat diye ateist oldum. lise 3- yaş 17-18 suları. deliler gibi okuyorum ve okudukça suratıma tokat gibi ilahi hakikat çarpacak imanım kuvvetlenecek sanıyordum. zaten bi kaymaya başladı mı tek yönlü o hareket . geri dönüş yok.

şimdi 49 yaşındayım, kaç sene olmuş? pek çoğunuzun yaşından fazla sanırım.
  • insanlık tarihinde toplam 12,000 tanrı tarifi yapılmış.
    inançlı olduğunu söyleyenler de aslında bu tariflerin 11.999'una ateistler.
    ben onlardan sadece 1 fazlasına ateistim. aradaki fark %0.0001'den az.
    o bakımdan yaşayan herkes aslında ateisttir.
  • ben yaşa inanmıyorum, ateisim bozulur mu?

edit: imla
  • 17 -25 aralık 2015
  • 18 yaşında ateist oldum. ateist olma nedenim liseli bi ergen olduğum ve dikkat çekmek istediğim için değildi. zaten yaşadığım yerde bu olay dikkat çeker ama negatif etkilerdi. yıllarca cemaat yurlarında kuran, hadis, arapça ve fıkıh dersleri aldım. dinin ne b*k olduğunu bilerek bir gece dinden çıktım. şuan yaşım 22.