• 21 de atayıst oldum şuan 25 imdeyim.en gurur duyduğum şeydir ateist olmak.hayatımda aldığım en mantıklı karardır
  • ilk sorgulamalar 14
    çırpınmalar 15
    kapanış 17
    şuan 21
  • 15 - 40

25 senedir ateistim elhamdülillah.

gerçi yaş ilerledikçe hafif bir agnostiklik başlamadı değil ama neyse :) onu da çözeriz...
  • ateist değilim ama deistim, sanırım 2010 yılıydı yaş o zaman 15 ti şimdi 24 hala deistim
  • 14-15 yaşlarımda dinlerin uydurma olduğunu düşünmemle birlikte başlayan süreç benu ateizme sürüklemişti.

23-24 yaşlarımda subjektif bakış açısından sıyrılmamla beraber sinancım agnostizme kaydı.

deizme geçişim ise 27-28 yaşlarımda evren yani maddede ,tüme varımcıl bir yaklaşımla, bilinen tanrı anlayışı ile paralel sayılabilecek fakat farklı bir argümanla oldu.

ilgili arguman ise şu şekilde;
    hiç bir varlık yoktan var olamaz savı bir istisna hariç tamamen doğrudur... ilgili istisna ise var oluşumuzun sebebidir. bu istisna bilicli bir yaratıcı olabileceği gibi, önünde bir sebeb ilişkisi olmaksızın bir "neden" de olabilir.
  • hiçbir kavram atfetmiyorum kendime.
    ne ateizm ne de nihilizm,
    kavramlardan kaçıyorum ve kavramları asla benimsemiyorum.
    kaçınılan şey elbet insanı yakalar fizik yasası gereği bir döngü metodu olarak.
    hiçbir kavrama gerek yok diyorum bunlar ile ilgili hiç hatra gerek yok diyorum.
    15 yaşımdan beri bu zihinle işbirliği içindeyim, şuan 24 yaşındayım.
    her bir kavram ve kavramı benimseyiş insanı dejenere etmekle mükelleftir.
    objektif açıdan değerlendirmek idrak ve odağın hakimiyete girmesiyle birlik olmalı bununla birlikte.
  • 32 sinde ateist oldum. şimdi 25 yaşındayım. bir rahatlama geldi, resmen gençleştim
  • 14-15 sorgulamayla başlayıp 17 yaşımda net ateist oldum.

buradan agnostiklere söyliyecek bir lafım var: kardeşim bu hayatta sorumluluk alacaksınız sorumluluk. neymiş efendim tam bilemezmişiz işte cevap yok. sizin gibi etliye-sütlüye karışmayan lümpenler yüzünden bu haldeyiz.
    tarafınız belli olsun tarafınız!

he sevgili bilinmezciler sizler için uzun uzun açıklıyorum şimdi sizi gibi binlerce yıldır gelişme gösterememiş insanlar sizi.

ilk insanlardan beri, insanların hayatında hep cevap veremedikleri; anlayamadıkları olaylar oldu. bu tarih boyunca değişti ama hep bir şeyler oldu.
    bu kimi zaman deprem oldu, dünyanın öküzün boynunda olduğu düşünüldü.
    bu kimi zaman yıldırım oldu. yani gökten elektrik çarpıyor ve belirli bir noktaya. bunu eski insanlar için nasıl bir şey olduğunu hayal edebiliyor musunuz? bu yıldırım kimi zaman nokta atışı yapıyor ve sanki belirli bir kişiyi cezalandırıyor. insanlar bunu açıklayamadı ve buna taptılar.
    onlara hayat veren güneşe, anlam veremedikleri aya taptılar.

bunlar saymakla bitmez ama, insanlık tarihinde her zaman insanların cevabını bilemedikleri sorular oldu. şimdi biz bu soruların çoğunun cevabını biliyoruz. yani bugün deprem olmasının dünyanın bir öküzün boynunda olmadığından kaynaklandığını biliyoruz ve bu yüzden şu an bunlar bize komik geliyor. ama sorular ve bilinmeyen cevaplar bitmiyor.
    ilk insanın nasıl oluştuğunu bilmiyorduk şimdi buna da cevap veriyoruz. bundan da öte dünyanın ve evrenin oluşumuyla ilgili cevaplar verebiliyoruz.
    ama hala cevap veremediğimiz sorular var ve her geçen gün bu sorular biraz daha zorlaşıyor. şimdi fizikte hiçbir şeyin yoktan var olamayacağını bildiğimiz için cevabını bulması çok daha zor olan yeni bir soruyla karşı karşıyayız.
    işte bu soru "o zaman sıfır noktası ne?" gibi bir soru belki de. buna cevap veremediğimiz için agnostiğe bağlıyoruz.
    işte bu yorum, aslında bizim binlerce yıl önceki atalarımızdan gram ilerlemediğimizi gösteriyor.

cevabını bilmediğimiz bir doğa olayı var ve siz agnostikler bunu kutsal güçlere de bağlamaya kendinize yakıştıramadığınızdan "bilemeyiz efendim"e bağlıyorsunuz.

eyyy agnostik tarafını seç!
  • ne ateizm, ne deizm, yalnizca sensizm...
hesabın var mı? giriş yap