şükela:  tümü | bugün
  • dindarların(tüm dinleri kastediyorum) katkısı yadsınamaz.

allahsızlığı yayma kürsüsünden başarılılar insanları dinden soğutma konusunda.

dindar-dinci tartışmasına girmeyelim. siyasal olarak dini kullananlar dindarlardan besleniyor. müslüman ülkelerde ateist olduğunu açıklamak göt ister, rakama büyük katkısı olan diğer dindekiler hiç küçük görülmesin. her yerde aynı salak tepkiler.
  • eğitim seviyesi ve bilim keşiflerinin artmasıyla daha da artacak rakam bence,aslında hali hazırda da 1,5 milyardan fazladır diye tahmin ediyorum ben.
  • dindarların(müslümanları kastediyorum) katkısı yadsınamaz.

türkiye'de öyle ahlaksız, öyle pis işler yapıyorlar ki ailesinden temel ahlak eğitimi almış "müslümanım" diyenleri bile ateistliğe itiyorlar.
  • türkiye'yi etkilemeyen durum. türkiye'nin her zaman % 99u müslümandır. hmm yok en son insafa geldiler % 97 müslüman dediler bursada ödüllü adem ve havva heykelini yıktırmak için konuşurlarken.

işin komik tarafı müslümanların buna ciddi ciddi inanması. hani üşenen ya da fişlenmekten çekinen bu yüzden din hanesini sildirmeyenleri saymasan bile en fazla çok daha fazla çıkar nüfusta müslüman olmayan oran. bu sildir(e)meyenleri de eklersen % 75 hadi 80 civarı bir şey çıkar en fazla. belki de daha az. bunu "gerçek müslüman bu değil" denilen kişileri de müslüman sayarak diyorum.

bunu asla kabul etmezler tabii ama oran resmi ve gerçek hali ile açıklansa "burası müslüman ülke" ile başlayıp mağara adamı fikirleri ile devam eden "görüşler" azalır en azından. daha güzel günler görmeye başlarız.
  • vallaha mı lan? yemin et! (bkz: ironi)

sevindiğim durum. olm biz de birleşsek ya bir şekil. binlerce yıldır dinlilerin baskısı, zulmü altında yaşıyoruz. çocuklarımıza saçma sapan şeyler öğretiyorlar. ordu mordu kuracak hale geldik mi? unite unite ateists!
  • tanrı, varlığına dair bir işaret göndermedikçe artacak sayıdır.
    en son büyük tek tanrılı dinin ortaya çıktığı dönemle bugün arasında belki sadece 1500 yıl var, ancak insanın o dönemden bu yana kendini ve dünyayı tanımasının oranı milyonlarca kat arttı. o dönemde dünyanın düz olduğuna ve galaksinin merkezi olduğuna inanılırken bugün dünya hakkındaki bilgimiz ortaçağla kıyaslanamayacak düzeyde.

eğitim artıp bilim geliştikçe görülmeyen duyulmayan, varlığına dair hiçbir işaret ve bilgi gönderilmeyen tanrı'ya inanç giderek zorlaşıyor.
    sineğin muhteşem karmaşıklıktaki yapısı tanrı'nın varlığına dair yeterli bir kanıt olamıyor maalesef. bugün koyunu kopyalayan hücre yenilenmesini başaran insanlık, yarın insanı kopyalamayı veya sıfırdan hücre yaratmayı başardığında işler iyice sarpa saracak. nietzsche yüz küsur yıl önce tanrı öldü demişti ama birkaç yüzyıl sonra ortada ölen bir tanrı'ya inanacak hiç kimse kalmayacak. benden uyarması.

yoksa biz de istiyoruz cennet hakkaten var olsun da; atalım kendimizi serin sulara, cennet bahçelerinde gölgelenelim, yediğimiz önümüzde yemediğimiz arkamızda, keyifler şelale, huri'ler nuri'ler ebediyen mutluluk falan fıstık. ama dinlerin söylediklerine bugün çocuklar bile kolayca kanmıyor. biraz korkudan ve nemelazımcılıktan inanılıyor. inanırsak ne kaybederiz düşüncesi inananların en büyük motivasyonu. önümüzdeki dönemde ortaya çıkacak birkaç sağlam kanıtla o motivasyon da yerle bir olacak, demedi demeyin.
  • bilim ve teknoloji geliştikçe ve insanoğlunun cevaplandıramadığı soruların sayısı azaldıkça ve bu gelişmelerin üzerine bir de her türlü dinin bağnazlarının yadsınamaz katkıları eklenince hiç de şaşırtmayan gelişmedir.

insanın bazen bu din çukuruna bakıp "bunlar daha iyi günleriniz , hele şu cehalet biraz daha erisin o zaman göreceğiz sizi" diyesi geliyor.
  • kıyamet alameti olduğunu düşünenler var.

yahu islam'da münafık diye bir kavram yok mu?

münafıkların sayısı kaçtı, kaç oldu hiç haberiniz oldu mu da kıyamet alametidir diyorsunuz. belki de çok daha fazladır.

ayrıca bunca hoşgörüye rağmen münafık diye bir kavram niye oluşmuş anlamak çok güç (!) hoşgörü zehirlenmesinden herhalde.

(bkz: sosyal baskı)
  • etrafım allahsiz kitapsız dolu hiçbiri gidip de nüfus kağıdını değiştirme zahmetine girmiyor. diyeceğim o ki geçmiştir 1,5 milyarı. önceden ben de ateisttim, benim de aklıma gelmedi değiştirmek şimdiyse ankara nuhun mabedine bağlı pastafaryanım, mutluyum.