şükela:  tümü | bugün
 • cevabı, "duymadık, çünkü yok" olan soru. herhangi bir şiddet eylemi ateizm ile rasyonalize edilebilir mi? insanlar, ateizmle, ölmeye ve öldürmeye teşvik ve seferber edilebilir mi? böyle bir şey duyulamaz çünkü, ateizm bir bütünleşme ya da eylem öğretisi değildir; öğreti de değildir zaten; sadece doğal ve toplumsal olayları açıklamak için pozitif bilimlerin çerçevesinin kullanımı ve otoritaryenizm dahilinde yaşamanın reddinin adı olabilir.

  soru'nun esinlendirici kaynağı

  edit: elbette, bir şiddet eyleminin eyleyicileri eylemlerini bir kimlik ile, o kimliğin öğretileri ile gerekçelendirip meşrulaştırmaya çalışıyor diye, o kimliğin şiddet üreticisi olduğunu söylemek abestir; hele ki bu kimlik dini ya da etnik bir kimlik ise. ancak, ateizm bir kimlik de değildir; ateizm üzerinden tanımlanan bir kimlik yoktur. mesele bu.
 • (bkz: bunlar solcu bunlar ateist bunlar terörist)

  senden duymuştuk ama pek siklememiştik.
 • doğrudur, yoktur tıpkı islami terör diye bir şeyin olmaması gibi. ama terör örgütü mensuplarının ya da kurucularının kendilerini tanımlarken ortaya koydukları inanç sistemlerinden yola çıkarak bu inanç sistemlerini suçlama yoluna gidersek komünistinden faşistine bin çeşit örgüte (misal pkk) bakarak ateist terör vardır diyebiliriz rahatlıkla.
 • terör ateist bir öğreti olan sosyalizmin vazgeçilmez enstrümanlarındandır.

  (bkz: #63349296)

  ateizm tek başına bir öğreti olmadığı, yalnızca tanrının varlığıyla ilgili bir duruş olduğu için tek başına terör ya da şiddeti rasyonelize etmekte kullanılamasa da marksizm örneğinde olduğu gibi ateist öğretiler insanları terörizme angaje edebilir.
 • ben duydum. hemen yazıyorum. terörist başı öcalan'ın sözleri:

  bizim din ile ilişkimiz yok. halkımız tanrı’dan, ideolojiden kopmalıdır. ben çok uğraştım sonunda tanrıdan koptum. tanrıyı aştım. böylece abdullah öcalan olabildim. islam kadınımıza bir şey vermemiştir. bunun yerine sosyalist ahlakı koyacağız.

  allah bir nevi ortaçağın feodal manifestosudur, temel yasası ve bildirgesidir. (sümer rahip devletinden demokratik uygarlığa, cilt 1, aralık 2001, s. 313)

  namazın kendisi de genel anlamda bir tiyatrodur. (sümer rahip devletinden demokratik uygarlığa, cilt 1, aralık 2001, s. 354)

  tek tanrılı din ideolojileri, baştan sona siyaset ideolojileridir. dini söylem, allah, peygamber ve melek gibi kavramlar dönemin siyasi literatürüdür. (sümer rahip devletinden demokratik uygarlığa, cilt 1, aralık 2001, s. 204)

  “tarih içindeki gelişimine baktığımızda, allah tapımıyla birliğe ve güce ulaşılmak istendiği çok açık görülmektedir. öyle sevgili kulun cennete gitmesi gibi kavramlar, işin fantezi kısmıdır, edebi kısmıdır.”
 • cevap olarak pkk'yı veya sol örgütleri verenler olmuş.

  bu tür örgütlerin mensupları büyük çoğunlukla ateisttir. kabul. ancak varoluş amaçları da, hedefleri de ateist olmayanları sindirmek, yok etmek, imha etmek vs değildir.

  ışid, el kaide ve türevleri sırf müslüman değil diye, hatta aynı mezhepten değil diye ve hatta sırf selefi değil diye insanların katlini vacip görebilirken hiçbir sol örgüt ateist değil diye insanları öldürmeye kalkmaz.

  ayrıca örgüt ateist olmaz. insanlar ateist olur.
 • ateist değil de nihilist duydum ben.
  the big lebowski filmindeki alman nihilist pornocu çetesini hatırlar mısınız. muhteşem karakterlerdi, pis nihilistler.
 • (bkz: mekkeli müşrikler)
  (bkz: dhkp-c)
  (bkz: eta)
  (bkz: 17 kasım devrimci örgütü)
  (bkz: mrta)

  bunlar ilk aklıma gelenler. keşke başlık açmadan önce biraz araştırma yapsak. hele hele çok az bilgi sahibi olduğumuz konularda direk tespit ortaya koymasak.

  edit: vaay terör uzmanı arkadaşlar ateizme toz kondurmuyor. kardeşim o senin islami dediğin örgütlerin derdi islam değil bunu sen de biliyorsun. zaten çok azı müslüman olmayan ülkelere saldırıyor. rte burda ne demiş sadece islami terör örgütleri sanki din uğruna terör estiriyorlar gibi konuşulmuş. diyorsunuz ki ateizmin kuralı, kaidesi, ortak bir inancı yok. ama bakıyorum hep söylemler aynı, hep bir tanımlama ihtiyacı. eğer atesitsen, savunma, açıklama ya da inanç sistemlerine müdahale yoluna girmezsin.
 • farkında olmadan ateizme iltifat etmiş şahsın söylemi. diğerlerinin terörleri de pekala olur, ama "hakikaten haa ateizmle terör ne alaka" dedirtebilir insana. teşekkürler uzun adam.