şükela:  tümü | bugün soru sor
 • iyi oynayanın kazanmayacağı, dostluğun kazanmayacağı, hatta kimsenin kazanmayacağı ve berabere de kalamayacağı, fair play çerçevesinde geçmeyecek, büyük derbi müsabakasıdır. ilk maçı fani dünya deplasmanında oynadığına inanan müslüman, kontrollü bir futbol sergileyecektir çünkü kendini ahirette oynanacak müslüman vs ateist maçına yani ikinci maça saklayacaktır. buna karşılık ateist ikinci maçın olmayacağına inandığından, bu maçta varını yoğunu ortaya koyacaktır. ukteydi doldu, haydi hayırlısı...
 • ikisinin tek ortak özelligi vardır, o da başlıklarına girilen bütün entrylerin zamanın ötesine gitmesidir. *
 • çoğunlukla;

  taraflardan biri enerjinin korunumu yasasını kabul ediyor olmasına rağmen evrenin neredeyse yoktan varolduğu savına meylederken, diğeri, evrendeki hiçbir şeyin kendiliğinden meydana gelmediği, her şeyin mutlak biri yaratıcısı olduğu fikrine inanıp, o yaratıcının yoktan varolduğunu savunur...

  bütün bu tartışmanın sonucu ise, tüm o bilimsel/ilahi/uhrevi/teorik referanslara rağmen yaratıcıya inanıp inanmama, o'nu kabul edip etmeme noktasında yapılacak tercihe bağlıdır... hımmmm...
 • bu tarz tartışmalarda sunulan argumanlar genelde aynı olmasına rağmen ulaşılan sonuç farklıdır. inanan biri her türlü şeyden yola çıkıp allaha varabilirken, inanmayan biri aynı yerden yola çıkıp allah yoktura gelebiliyor. bir manada olay fanatizme dönüşüyor. nasıl ki aynı maçı izleyen insanlar, aynı pozisyonu tuttukları takıma göre yoruyorlarsa, bu karşılaşmada da aynısı söz konusu oluyor. bu yüzden böyle bir tartışmanın içine düştüyseniz, bir yerden sonra tartışmanın hiçbir manası kalmıyor. illa ki yapılacaksa bu tartışmaların en güzeli, imanını sorgulayan bir müminle, bir yaratıcı var mı yok mu tam emin olmayan bir deist arasında yaşanır. koyu bir ateistle, yobaz diyebileceğimiz kadar imanlı(?) kişiler arasında bu versus sidik yarışından öteye geçemeyecektir.
 • her iki tarafında ağzının kenarıda salyalarla körü körüne kendi kabulünü saygısızca ve suçlayarak karşı tarafa dayatma çabasıdır. ateistler herşeyin başlangıcından evvel ne olduğuna doyurucu bir cevap bulmadan ve müslümanlar dinlerin buglarını tam olarak açıklamadan sonuçlanması mümkün değildir. keşke daha seviyeli ve öğretici bir tartışma ortamı olsa toplumumuzda ve hatta sözlükte ama birinin inandığı şeyle dalga geçmek suretiyle değersizleştirmek ve allah seni yakacak anti-teziyle tartışmayı noktalamaya çalışmak daha kolay ve herhalde daha eğlenceli olsa gerek yoksa yazarlar bu kadar salak olmamalı bence.
  misal kuranı ve en azından kutsal kitap gibi diğer ilahi metinleri de gerçekten önyargısız okuyan her ateist şuna dikkat etmiş olmalı, islam insan psikolojisi ve toplum yaşamını en iyi şekilde kendi içinde savunma amacıyla açıklarını kapatan dindir, sıkıntı imtihan diye geçer, inanmıyorum ama bir elim yağda bir elim balda diyenlerde imtihana dahildir ve inanıp sürünenler ibret olur bir şekilde aslında islam bir çok açık kapı bırakır gündelik olaylara ve yaratının esas mantığını sebeplere dayayarak kuşların uçması, balığın suda nefes almasını da açıklayabilir kimilerine yetmese de.
  tanrı varsa mevcut metinlerle kanıtlayamıyoruz bu doğru, yoksa varlık sebebi içinde geçerli bir kanıtımız yok bu da doğru o zaman gençler eğlensin tabii de benden söylenmesi böylesine körü körüne ön yargılı eğlenceden de sonuç çıkmaz asla, yüzyıllardır çıkmadı mesela.
 • ateistler:
  tanrılar: mutasyon, doğal seleksiyon (hepsinin üstünde evrim tanrısı, zeus gibi)
  kutsal kitap: türlerin kökeni
  uyarıcı:charles darwin
  bu asır gelen uyarıcı: richard dawkins

  müslümanlar:
  tanrı:allah
  kutsal kitap:kuran-ı kerim
  peygamberler:hz. adem'den hz.muhammed'e kadar gelen 124 bin peygamber
  asıl bağlı oldukları: hz.muhammed
 • insani yönler ve saygı anlamında bakılırsa ateist tarafın galip geleceği karşılaştırma.

  olayı bir deneyle ispatlamak adına; 'rastgele seçilmiş' yüz tane ateist insanın arasında bir müslüman olduğunu ve düşüncelerinin tamamını açıkladığını düşünelim.bir diğer test alanındaysa yine 'rastgele seçilmiş' yüz tane müslüman arasına koyulmuş bir adet ateistin tüm düşüncelerini açıkça paylaştığını düşünelim.canlı çıkma ihtimali olan kişi sizce kimdir?*
 • ikisinin de aşırısından kaçmak gerekir
 • dünya üzerinde allah'la insanın müdahale alanlarını paylaştıramayan, allah'ın evreni neden varettiğine mükni bir cevap bulamayan, kötülük probleminde epey bir tökezleyen, bir çok uydurma hadisle dini yozlaştırılmış müslümanla; ahlak'ın gerekirliğine, özgür iradeye ve maddi varlığın neye izafe edileceğine cevap bulamamış ateizmin (belki de ontolojik materyalizm'i kastediyorum, kim bilir) sonuçsuz mücadelesi.

  neticede allah'ın varlığının yahut yokluğunun kanıtı yok, olamaz. kimi deliller vardır dolaşan, onlara dayanır; "bu buna delalettir" deriz. o kadar. bu bunu kanıtlar diyemeyiz. ateizm de teizm de bu bağlamda islam da bir önkabuldür, ötesi değil. islam'ın iman dediği şey de bu delillerden allah'ın varlığı önkabulüne varmaktır. ne mutlu varanlara.
 • dünyanın üstünde binlerce kez gerçekleşmiş, bilimin henüz o konuda bir sonuca varamaması ve müslümanların her şeyi allah'la açıklaması nedeniyle daha binlerce kez devam edicek ve bir sonuca varamayacak kapışmadır.

  m:müslüman
  a:ateist

  yapılan bir sürü konuşmanın elbet ulaşacağı nokta şudur, ki çoğu zaman aynıdır:

  m: peki insan nasıl oluştu?
  a: evrim diye bir şey var abi.
  m: tamam hadi var diyelim, ilk canlı nasıl oluştu?
  a: abi tek hücreli canlı olarak, inorganik maddelerin organik maddeye dönüşmesi teorileri var, hatta kanıtlandı sanırım o.
  m: inorganik madde nasıl oluştu?
  a: öff

  şeklinde soru cevap silsilesiyle devam eder ve şöyle bir sonu vardır.

  m: big bang oldu diyelim, peki atomlar nerden geldi?
  a: eşşeğin s.kinden abi. zaten hepimiz şuanda onun üstünde yaşıyoruz.

  bu mevzu daha çok uzar. nesilden nesile de böyle aktarılacaktır.