şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
 • merak edile edile ki şüpheye düşerek ve şüpheler ile merak ateşi harlandıkça bilgilenim gereksinimi artar ve sonuç aydınlanma ile ortaya çıkar.
 • ben deistim ama kafamı bulandıran, kuran'da geçen bir ayet var.
  o da şu; "ben sizlere atları, develeri, gemileri binip üstüne bir yerden bir başka yere rahat gitmeniz için nasip ettim.şimdi söylesem bile sizin anlamayacağınız bir çok aleti ve vasıtayı sizden sonra gelecek insanlara nasip ettim."

  yani o zamanın insanına arabayı, uçağı, treni anlatsan anlamayacağını gösteriyor bu ayette.peki din yalansa, ileride bu aletlerin, vasıtaların olacağını nereden tahmin edebiliyor?

  edit 1 : nahl suresi 8.ayet.her mealde farklı.zaten sorun burada.bu neden tek bir ağızdan tercüme edilmez.

  edit 2 : yasin suresi 42. ayet.

  edit 3 : mesaj atan suserlerin bir çoğunun söylediği şu "500 sene sonra, yeni teknolojik şeyleri bugünden bilmek mucize mi? bu kadar zor birşey değil tahmin etmek" gibi laflar sarf ediyorlar ve hakaret ediyorlar.
  ama o beyinleri şunu almıyor; teknoloji şimdi var.ama o zaman yoktu.teknoloji varken, teknolojik ürünlerin evrimlerini tahmin etmek zor değil.
  ama at, deve, ahşap gemilerden başka hiçbir şey yokken nasıl ilerideki teknolojik ürünleri tahmin edebilir diyorum, en azından fikrimi sunuyorum, ama küfür yiyorum.
  harbi burası inci sözlük ergeni dolu.küfürsüz tartışamıyor musunuz siz?
 • cinlere inanıyor musun?
 • olm bu sünnilik ne layn??
  kuran'ı insanlar yazdıysa peygamberin sünnetini niye eklememişler!?
  e mekkeli müşrikler de allah'a inanıyoo!?sorun neydi ki?
 • “ocağın altını kapadın mı?”

  hanımın sorduğu bu soru pek tabi bir çok ateisti şüpheye düşürür. inkar edemezler de bak.
 • götü biraz kurtaralım diye deist olmaya iten sorudur. ateistler onu aşmıştır. ateistlik netliktir.
 • insanız,olmuyor değil ama savuşturması çok kolay,mesela ya zeus varsa,ya ra varsa diyorsun ve bu durumun ne kadar saçma olduğunu anlıyorsun. müslümanlara sorum, katoliklere göre hepiniz sırf müslüman olduğunuz için yanacaksınız,siz sormuyor musunuz ya muhammed yalacıydıysa diye ?
 • üstte "ya varsa? doğru söyleyin tırsıyorsunuz eheheh" diyen trajikomik primat kardeş için söylüyorum. biz sizin gibi böyle iki yüzlü çıkarcı kafalarda değiliz. aklın, mantığın ve sorgulamanın kuşattığı rasyonel bir zihin zaten böyle şark kurnazı anadolu çomarı denklemlerle koca bir hayatını rezil etmez. bir ideolojiye kul köle olmaz.

  yahu adam aşağıda entry'de "odaya çivi ve çekici koy bakayım sandalye olacak mı!!!" diye yaratıcıyı falan kanıtlıyor. öbürü pilot kalem sanatsız olur mu gibi tedaviye ihtiyacı olan önermeler sunuyor. diğeri şimdiki maymunlar falan diyor... lan siz neden böylesiniz? oğlum kızım size et yedirmiyor mu ananız babanız? yavrum siz bilimden mantıktan neden bu kadar uzaksınız? yahu balık, ceviz, fındık, muz yemez misiniz? hiç mi bilmezsiniz bilimsel argüman nedir, nesnel veri nedir, teori-yasa nedir?

  lan oğlum siz boktan örnekler vermeden, bir konuyu sulandırıp çamurlaştırmadan adamakıllı konuşamaz mısınız? çiviyle çekiç 1000 yıl geçse sandalye yapamaz diyor ben adama kalkıp solucan deliklerini anlatacağım ha? yok abi. bu pisa testleri gerçek. emin çapa'nın pisa testi yorumları tamamen gerçek. çocukların %26'sı, hayatını idame ettirebilecek düzeyde bile türkçe ve matematik bilmiyor. bunlar da onların abileri. aynı ailelerin bir üst mini kuşakları. lan size yazık be. tükettiğiniz havaya yazık.

  bizler sizin gibi "heheh ya varsa yavv eheh" gibi hayatını hiçbir şey bilmediği bir kumara cahilce yatıran kimseler değiliz. bir ateist hayatı boyunca sorgular, arkadaşlarını, akrabalarını, ailesini karşısına almak zorunda kalır çoğu zaman. ötekileştirilir, ne uğruna biliyor musunuz? doğruları ve aklı uğruna. sizin gibi hazıra konan hazır pilavcı değiliz bir. toplu lince alışmış, birbirlerini gizleyen bilgisizlik abideleri... kendi inancında bile öbür insanları ötekileştirip eksik, kör, sağır, düşünemeyen falan diye öğretileri olan insanlar sizi. uzay çağının mitolojisi olmaya hazırlanın. daha "ya yoksa?" gibi basit bir soruyu bile sormaktan aciz, saygısız empatisiz inekler sizi.

  bakın tekrar ediyorum, sözlerim dogmaların köpeği olmuş insanlaradır. kendi halinde insanlarla, kendi inancını yaşayan insanlarla hiçbir derdimiz yoktur. ama cehalet karşısında elime en keskin kılıcı yani dili alırım ben.

  gerçek, saygılı ve sakin bir ateisti kaygılandıracak soru, evrenin dışı fikri, evrenin teleolojik boyutları (neden-niçin kurulumları), uzay-zaman ikilisinde başka canlıların olabilme ihtimali ve bulgulara ilişkin konulardadır.

  şahsen ben, başka bir medeniyeti düşündükçe aşırı heyecanlanıyorum. düşeceğim şüphe ise kendi kabullerimle ilgilidir. bilim ve yasalarla. çünkü bir ateistin dogması yoktur. kul köle olup anlamını bile bilmediği şeyler mırıldanmaz. bilimin güncellenebileceğini bilir.

  gerçi artık çırpınışta olan dinler kendilerini ios ya da android gibi güncellemeye başladılar korkudan. mürit akışı hızla azalıyor ve 250 yıl içerisinde yok olacaklarını biliyorlar, biliyorsunuz.

  selam ve dua lipa.

  edit: coşturunnnn mesaj kutumu breeeeee <3 harika savunmalar, harika argümanlar geliyor. geneli "siktir oç kafir." maşallah maşallah akıyor bu akşam. güzel. müslüman ahlakı <3 yine iki zara yüz bin verdiniz ulen iki yüzlü bok kafalar...
  şimdiden 39 mesaj geldi.

  edit 2 : sabah mesaj kutum çöktü, 7 sayfa mesaj var yüklenin yüklenin kutuya ohhhhhh. din yayılıyor devammmmm.
 • barbara palvin olabilir. allah özenmiş de yaratmış.
  tanrı olmasa kendi kendine olamaz böyle bir güzellik.
 • ateist olmaya karar vermeden önce düşürmüştür.
230 entry daha