şükela:  tümü | bugün
 • son zamanlarda, özellikle caner taslaman ve benzerlerinin müdahil olduğu karşılaştırmalarda gözlemlediğim durum.

  olay modernize edilmiş müslümanlık ve geleneksel müslümanlık arasındaki çatışmaya indirgenebilir. türkiye'de yaşayan ateistlerin büyük bir kısmının ateist olmasındaki temel etken, müslümanlığın barındırdığı sözde çağ dışı etmenler. bu noktada genel itibarıyla ellerinde bulundurdukları en önemli din karşıtı argüman da bu çağ dışılıklar. dolayısıyla müslümanlığa modernist yaklaşım sergileyenleri, ellerindeki en iyi argümanı yok ettiği için sevmiyorlar. sevmemekle de kalmıyor, herhangi gerici bir müslümanı bu adamlara tercih ediyorlar.

  türkiye'deki ateistler genel itibarıyla din felsefesi konusunda oldukça sığ olduklarından dolayı, bu basit argümanlarının ellerinden alınmasına büyük bir şiddetle tepki gösteriyorlar. din konusunda üst düzey bilgiye sahip olduklarını göstermek adına, gericilerin müslümanlığı çok doğru bildiğini ve uyguladığını söyleyip onaylıyorlar. çünkümüslüman kitleyi modernist yaklaşım ele geçirirse, kullanacakları bir argüman kalmayacak.

  elbette ki bir ateistin, ateist olabilmek için din felsefesini her yönüyle özümsemesi gerekmiyor. hatta bir insanın ateist olmak için herhangi bir argümana sahip olması da gerekmiyor. fakat bilgisiz konumdayken, sırf ellerinde argüman tutabilmek adına kendilerine zarar vermesi oldukça muhtemel bir kitleyi, herhangi bir şekilde desteklemesi safi salaklıktır. insanlar, müslümanlık çağ dışı etmenler taşıyor diye inanmayı bırakmayacak, din uzun bir süre daha özellikle türkiye gibi ülkelerde büyük bir rol oynamaya devam edecek. bu gerçeğin farkında olan aklı başında bir ateistin, yenilikçi müslümanları en azından her platformda gericilere karşı desteklemesi en mantıklı hamledir.

  başlıkta bahsi geçen güruhun üyelerinin bir kısmı ise modernist müslümanları, genel itibarıyla ateistlerle girdiği münakaşalardan dolayı sevmezler. içlerindeki nefreti yine gerici müslümanlara yan çıkarak kusuyorlar. farkında değiller ki,bu gericiler ateistlerle aynı ortamda dahi bulunmayacak kadar tiksintiye sahipler. bunlar üzerine tespit kasmaya gerek yok, sakinleşip mantıklı düşünmeye başlamaları lazım.

  özetle türkiye'deki ateistlerin bir an önce gerçeklerin farkına varıp doğru hamleyi yapmaları lazım. din üzerine konuşmaya devam etmek istiyorlarsa argüman spektrumlarını genişletmeleri gerekmekte. bunu yapamıyorlarsa da din konusunda susup, modern müslümanlara gerektiği yerde destek vermeleri lazım. kötü günler zaten ufukta görünüyor, sizler de ateşe körükle gitmeyin.