şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ateistlerin özellikle ramazan ayında yükselib pik yapan, şehir içi toplu taşıma araçlarında su içme hastalıklarından bahsediyorum aslında.

  bilindiği gibi toplu taşıma aracında su içmezse ölecek hastalığı sıcak ramazan günlerinde özellikle istanbul gibi büyük şehirlerde ateistlerde görülen bir epidemiktir. fakat ben epideminin bu ramazan pek görülmemesinin temenni ediyorum, yoksa orucu tüm insanlık adına tuttuğunu zanneden kahraman bazı kimlik müslümanları arıza çıkarabilir. durduk yere tatsızlık oluşabilir.

  pek tabi bir bilinçli müslüman bu tür bir harekete fiziki müdahalede bulunmaz, buna sesini çıkarmaz, orucu kendisi ve allah (rızası) için tuttuğunu bilir, karşısında su içen kişinin bu hareketini de orucun faziletini ziyade eden bir imtihan telakki eder.

  özeleştirimizi yaptık, şimdi size gelelim ateist abi/abla;

  siz 30-40dk boyunca su içmezseniz dehidrasyondan geberip gitmezsiniz ya kuzum. yanlış anlaşılıyor bu hareketiniz, inadına yapıyorsunuz gibi algılanıyor işte. bunu bildiğiniz halde neden vazgeçmiyorsunuz bu kuru inadınızdan, anlaması güç gerçekten.

  “ben sırf provokasyon olsun diye su içiyorum zaten” diyorsan, o zaman magandanın birinin kınayıcı bakışlarına ya da sözlü ya da fiziksel müdahalelerine maruz kalabilirsin, böyle bir şey olduğu zaman gelip burada genelleme yapma, tamam mı?
 • bu hiç. bi kere benim gördüğüm ateyist, suyu içmiyor, içermiş gibi yapıp yere döküyordu. bir de kahkahalarla gülüyordu netekim. tabi o zaman biz atayist ne bilmiyorduk. teyist sandıydık onu. teyist ne onu da bilmiyorduk ya. tamam biz hiçbir şey bilmiyorduk abiciğim gelme üstüme. suya dikkat..
 • oruç tutan da tutmayana saygı duymalıdır önermesi ile ilişkilendirebilir. sen oruç tutuyorsan tutuyorsun, ona ne, o da su içerse içer, sanane. (bkz: lekum dinukum ve liye din)
 • hayır otobüste içmediğini varsayalım, otobüsten inince işyerinde içemez biliyorsunuz oruç tutanlar sadece otobüste bulunmuyor ki bu mantıkla sokakta zaten içemez, ne yapsın adam gizli gizli tuvalette mi içsin.bu suyu nerde içerse içsin bazı kötü niyetliler nispet yapıyor, içmese ölür mü diyecek, eh bütün gün evinde oturamayacağına ve hangi meslekte olursa olsun işyerinde de insanlar bulunacağı için bu adam oruç tutmuyor, susadığında bu suyu içecek, siz de oruç tutmazsa ölecek hastalığının yanısıra oruç tutarken oruç tutmayan herkesin yemesini içmesini kişisel algılayıp çemkirmezse ölecek gibi bir hastalığınız yoksa, ibadetinizi gerektirdiği şekilde nefsinizi körelterek yapın, içmese ne olur ya demeyin.siz de oruç tutmasanız ölmezsiniz mesela di mi.
 • hastalık olduğu için anlayış gösterilmesi gerekir.

  misal ben su içmezse ölecek hastalığının başlangıç safhasındayım, bazen tutuyorum kendimi karşımdaki insan acıkmıştır-susamıştır diye, üç kuruşluk da olsa anlayış gerekli, rejimdeyken bile etrafımızda birileri en sevdiğimiz şeyleri yediğinde, içtiğinde içerliyoruz neticede ama damarıma basıldığında da "götün yiyorsa kardeşim bana mı sordun? söz mü verdim sana içmem diye?" şeklinde bağırmak zorunda bırakılıyorum bazen.
 • din iman ile alakası olmadığı için ağustos sıcağında canı çekince su içer. otobüse denk gelmiştir.

  o kadar zoruna gidiyorsa oruç tutma kardeşim.
 • müminlerin taşıdığı hastalıkların yanında hiç ehemmiyeti yoktur, naçiz kanaatim. arkadaşım tutamayacak durumdaysan, rahatsızlanıyorsan belki bilmiyorsun dinin sana orucu iyileşene kadar ertelemene, ya da iyileşme şansın yoksa bir fakiri doyuracak sadaka ödeyerek yükümlülükten tamamen yırtma şansını vermiş. karnını doyurmaya çalışan, yazın ortasında su içmeye çalışan adamın seni taciz etmek gibi bir niyeti olduğunu sanmıyorum; ama müminler tarafından bakışlarla, sözlerle, hareketlerle ve hatta taşlar ve sopalarla taciz edilen bir sürü insan olduğunu hepimiz biliyoruz. allah iman ve aklı bir arada vermiyor mu acaba. ateist adam niye seninle beraber oruç tutsun.
 • nefsine hakim olup oruç tutan müslümanın, karşısında su içen birini gördüğü zaman inadına yaptığını düşünme fesatlığı kadar ağır bir hastalık değildir.
 • sakirtin birinin, ramazan oncesi oruc tutmayanlari tehdit etmek amaciyla gotunden uydurdugu sendromdur

  anani sikeyim, anan haric cumlesinde oldugu kadar kendiyle celisen, ayni zamanda samimiyetsizce ve yalandan yapilan sozde bir ozelestiri ve ustu gayet acik bir tehdidi takiben gelen sikimsonik bir entry yazmis sakirtin biri. cevap verilir mi? bu sefer verilir cunku basit bir sakirt zirvasindan ote bir tehdit var ortada (bkz: ben yapmam ama yapacak olanlar olabilir)

  entry'sinin ikinci kismi onemli degil. kendisi de biliyor istediginin karsisindakinin onun oruc tutmasina saygi gostermek olmadigini. sonucta saygi karsiliklidir, o da oruc tutmayana saygi duymalidir, falan filan. onemli kisim bu degil.

  ama onun istedigi herkes sadece onun gibi davransin, yalnizca onun istedikleri yapilsin. onun duzeni kurulsun.

  tamam, anlarim. bilincten, insanliktan, dusunme yeteneginden yoksun her robot bunu isteyebilir. fakat bunu isterken ayari kacirmis hazret. sen cikip "kahraman kimlik muslumani" bunu yapar bok pusur diyemezsin. ha dobra dobra cikip "ben girisirim kardesim oruc tutmayana" de, samimi ol, o zaman en azindan samimiyetinden karakterin biraz faydalanir.

  aman neyse. inanin daha fazla yazmak icimden gelmiyor. gerci sakirt troll'e bu kadar kelime de fazla da, bu sefer duramadim.