şükela:  tümü | bugün
  • açılışı ben güncel bir konu üzerinden yapmak istiyorum.
    (bkz: içinde allah yazan kek)
  • genelde dindarların metafizik bile sayılamayacak hipotezimsilerle açıkladıklarını zannettikleri konulardır.
  • (bkz: insansız uçak)
    konu kapanmıştır dağılabilirsiniz.
  • kendine dindar diyen ama aslen bildiğin şerefsiz olan gerizekalıların evrim sürecinde nasıl ayakta kaldığı. çok ilginç oglum, bildiğin beyinsiz yaşıyorlar.

hakikaten dindar olan adam ben dindarim, sen ateistsin tartışmasina girmez zaten. senin dinin sana, benimki bana. anladin mı diye sorardim ama anlamadığindan ve anlamayacağından o kadar eminim ki..l
  • mustafa akyol'a gore ahlak bu konulardan biri imis.

http://www.stargazete.com/…hlaka-giris/haber-611835

--- spoiler ---

tanrı yoksa cinayete, hırsızlığa, ensest ilişkiye kötü demek için bir dayanağınız olmaz. hayvanlar birbirini avlarlar, birbirlerinin avlarını çalarlar, yavrularıyla ilişkiye girerler. ve kimse bu hayvanlara ahlaksız demez.

--- spoiler ---

(bkz: simdi dagilabilirsiniz)
  • ateistlerin açıklayamadığı konuların büyük çoğunluğu inananların hayranlık duydukları şeylerin ( en günceli insansız hava aracı) ateistleri köşeye sıkıştırmak için öne sürüldüğü listelerdir.. zira açıklanamayan olarak nitelenen şeylerin hepsi bir ateist için genelde akılcılık sayesinde çok kolaydır..ve fakat inanç perdesinden süzülemeyen şeyler gerçeküstü bir duygu oluşturduğundan haydi bakalım atayistler, bunu da açıklayın diyerek hodri meydan derler..insanı gülümseten şeylerin kimi meydan okumaları malum fenomen oldu, insanların neşe kaynağı olarak görevlerini yerine getiriyorlar..öyle ki, bu eğlenceye artık bizzat ateistler de destek veriyorlar..güncel ya da en kadim örnekleri şöyle sıralabiliriz;

- insanlar maymundan geldiyse maymunlar neden insan olmuyor? ( yahu şimdilerde taşak geçilen bu konu biz taa ortaokuldayken badem bıyıklı din öğretmenimiz tarafından bilimin köşeye sıkıştığı bir acayip ipucu olarak gevrek gevrek gülerek sorulurdu..internet peydah oldu, ciddi-şaka hala gündemde..haydi atayistler bunu da açıklayın da görelim..( bunun ters örneği; tanrı kaldıramayacağı taşı yaratabilir mi? )

- her türlü teknolojik buluş..kablosuz ve insansız teknolojiler ateistlere bolca açıklamalı soru sorduruyor..( insansız uçakları kim uçuruyor, haydi atayistler görev başına )

- insan işi çakma fosillere bakarak evrimi değilleyen her sahte buluş karşısında gerçek açıklamalar beklemek..( ohoo, bu atayistler hala açıklamamışlar bunu)

- kendini ifade tarzı olarak sebze-meyve-kek gibi şeylere ismini yazan tanrı algısı karşısında sus pus olan atayistlerden aynı mantıkla açıklamalar beklemek..( tanrının bu yaratıcı yazıları atayistlerin ellerini kollarını bağlıyor..)

- elektrik..evet, eski bir önerme..elektriği de göremiyoruz ama varlığını biliyoruz..o halde tanrının görünmemesini yokluk olarak neden algılıyorsunuz? ( bu önerme harika, atayistlerin elleri birbirine karışıp kekelemeye başlar kesin)

- cennetinde yer vermediği canlılara bol bol adını bağırtan tanrının büyüklüğü karşısında müstehzi bir gülümsemeyle açıklama beklemek..( ee atayist, sustun allah diye kükreyen aslanı duyunca..)
  • sayisi cok fazla olan konulardir.

mesela nasil oluyor da dunyada icinde cok egitimli insanlarin da oldugu 2 milyar insan oldukten sonra icinde hurilerin oldugu, irmaklarin aktigi, cok lezzetli yemeklerin oldugu bir mekana inaniyorlar gercekten aciklayamiyorum.

bundan 500 sene once bir derece kabul edilebilir belki ama gunumuzde rasyonellikten bu kadar uzak hikayelere inanan insanlarin milyarlarca olmasi cok ilginc.
    ayni milyarlar noel baba'nin, dis perisinin, zeus'un gercek olmadigina emin. ama is kendi inandiklari hikayelere gelince ugruna insan bile oldurebiliyorlar. ustelik bu inanclarina dayanak olacak bir delil yok.