şükela:  tümü | bugün
218 entry daha
  • ahlaki temeli yok evet (ki var da şimdi ona girmeyelim) yalnız niyeyse ateistler eş, dost, hısım, akraba, iguana, eşek gibi nefes alan her canlıya çakmak için sürekli nedenler yaratıp referans vermiyorlar, açıklamalar uydurmuyorlar. inananların ahlaki temeli nedir ve daha önemlisi gerçekten var mıdır böyle bir temel, varsa nasıl uygulanır maalesef hiç pozitif örnek görmedim. yardımlaşma, hastaya yardım, çocuklara şefkat din değil insanlık gereğidir. bunları ateistler de yapıyorlar ve bu ahiret bonusu değil, insani olduğu için.
    inanç dediğiniz kimsenin gidip gelmediği bir yer için uydurulan safsatalar, bunun zorla dayatılmasıyla kendisinin inandığına inanmayana acıyı, dünyaya kaosu vaad eden bir yaptırım. her din kendi inancına çevirmek için öldürmeyi kutsuyor daha ne denilebilir ki? yaşamanın değil ölümün yüceltildiği bir görüş akla yakın asla olamaz, olmamalıdır.
    tüm kutsal kitaplar yazıldıkları zamanın eseridirler ve asla evrensel olamazlar, erdemli ve ahlaklı olmayı öğütleyen kısımları hariç korkutma ve ceza-ödül üstüne kurulu mitler ve masallarla süslüdürler. kızıldeniz yarılmadı, ay ikiye ayrılmadı, lazarus dirilmedi. üzgünüm. ama musa' ya, muhammed' e ve isa'ya inanmak ve bunu dayatmak için bu masallara sizin ihtiyacınız vardı. çıkarınız ne miydi? görüyoruz işte.
    bu saydığım güruh içinde en can sıkıcı olanlarsa çağdışı kuralları şu ana uyarlamak için aptalca çırpınıp kafamıza edenler. ramazanda meşhur beyaz saçlı zırlağı izleyen anlar. bakınızı vermek adına: popüler kuzen evliliği mevzusu. caizdir koşun evlenin. aferin. adam/kadın kalmadı. referansınız da sağlam. niyeyse o örnekler şiddeti önlemek, zulmedeni cezalandırmak için böyle patır patır verilemiyor milyarlar döktüğünüz beyinsiz adamlar tarafından. ve dikkat edin, merak edilenlerin hepsi gayet dünyevi (!), tek felsefi soru soran duymadım. niye? çünkü bilmem nerenizi sokacağınız yer insan niye var, var oluş amacı ne sorusundan daha önemli, kim uğraşacak? aristo'nun karşı kıyıdaki muadili ünlü türk düşünürü mustafa topaloğlu demedi mi yirmi küsur yıl önce: "feeel seee fe yapmaaa". lan bu kadar mı düşünene gıcık olunur:)
    konuyu bağlarken: ateistler ahlaksız siz çok ahlaklısınız. sağ olun, almayayım.
    atayizlere de bir mesajım var: akıllı olun, 70 milyonu vurduracaksınız bana, şerefsizim dinlemem.