şükela:  tümü | bugün
376 entry daha
  • saygı görmek istiyorum ve bu yüzden insanlara saygılı davranıyorum. bu yeterli bir temel. ancak bir dine inanan birisi ile ateist birisi arasında ahlak tanımı açısından çok fark var. sen iki insanın el ele tutuşmasını bile ahlaksızlık görebilen bir bireysin. ben senin böyle bir pislik halini neden bir ahlaki kural olarak temellendireyim ki.
  • ahlakı dinle temellendiren teistlerden bir adım daha mantıklı hareket.
  • ahlak ateist müslüman herkeste mevcuttur. ınsanın mayasında ahlak vardır. din ahlakin metodunu oluşturur, bunun için yasa koyar. dosteyeski'nin insanlari, bir yönüyle cok ahlakli olurken bir yönüyle ahlaksız daha doğru bir deyişle kendini rezil bir konuma düşürebilir. din, bu iki halin yarattığı trajidiye son verip insanı bir yörüngeye sokmayi amaçlar.

bu trajedi kötü müdür, değildir tabi. bu sayede insana bilmenin ve makul olmanin yolu açılır.
  • evrim işte ulan neyini temellendiremiyor. ahlakın temeli empatidir bu da gelişmiş canlılarda gözlenir. onun dışında toplumsal yargıları temellendirmeye gerek yok.
  • teistlerin çoğu için din gereklidir çünkü ahlak olgusunu dengeli tutabilecek kabiliyette olmayanlar için bir ışıktır (bkz: yersen).
    ateistler için buna gerek yoktur, ahlakın oluşması için dine ihtiyaç duymaz. din, teistin bastonudur. ateist ise bastonsuz yürüyebilir.
  • atlas okyanusunun derinlerinde yaşayan ulu chiwawa'ya inanmama neden oldu bu durum. mesela zamanı, hiçliği ya da sonsuzluğu da tanımlayamıyordum. sonra refik abi ''chiwawa yarattı bunları, ona inanabilirsin.'' dedi, ben de inandım. o gün bugündür, cevaplayamadığım her soruyu chiwawa ile temellendirerek düşünsel anlamda bir devrim yaptım. ne diye düşüneyim nietzsche'nin bıyıklarını?
  • (bkz: ahlaklı bir insan olabilmek için dini yasaklara muhtaç olmak)

yazık kız
  • ateist olduklarindan degil, muhtemelen empati yoksunu olduklarindandir. bunda zor bir sey yok lan. bir seyler yapacaksin diyelim, hemen kafanda hayali bir dunya kuruyorsun ve bu dunyada herkes senin o seyi yaptigin gibi yapiyor. o dunya hosuna gitmediyse o seyi oyle yapma lan bu kadar basit. bunu yapamayan dinli ya da dinsiz degil, dupeduz hayalgucu yoksunudur.
  • the golden rule neyine yetmiyor, illa sen kendini / beynini yorma, düz itaat et diye birinin bilal'e anlatır gibi mi anlatması gerekiyor?
  • bu çürük iddiaya karşı, değerli tolstoyevski'nin ahlakın temelleri adlı serisine bakılmasını öneririm.
8 entry daha