şükela:  tümü | bugün
  • genelde tonik ile olur, nar suyu ile de iyi gider, kendimden biliyorum...
    cinle imtihan etmeyin, çok içerseniz çarpar adamı. *
  • kurt ile eşek tartışıyorlarmış.
    kurt: "çimen yeşildir."
    eşek: "çimen sarıdır"diye iddiaya tutuşmuşlar.
    neyse konuyu orman kralı aslana anlatmışlar.
    aslan, kurt’a bir ay hapis cezası, eşek'e de özgürlük kararı vermiş.
    kurt şaşkınlıkla aslana yaklaşmış ve sormuş:
    hakikaten sen çimeni sarı mı görüyorsun?
    aslan: hayır yeşildir çimen.
    kurt: o halde neden bana 1 ay hapis cezası veriyorsun?
    aslan: eşekle tartıştığın içindir bu ceza...
    eşşeklerle tartışmanın faydası olmaz. sarıdır deyip geçin.siz siz olun laftan anlamayanlara laf anlatmayın
  • ben sana inandım kardeş vazgeçtim ateist olmaktan.
    not: bir arkadaş uyardı ataist demiş beni kastetmemiş onun için sözümü geri aldım.
  • en kısa zamanda bir psikiyatra görünmen gerekiyor dostum, bu kadar saçma bir entry'ye daha fazla ciddi açıklama yapmaya da üşendim doktora git hastalığın ilerlemeden. geçmiş olsun
  • allahını "bunca insan yanılıyor olamaz" şeklinde aciz bir argümanla savunmaya çalışan bir dinci daha.

bu mantığa göre çok ilahlı dinler çağındaki insanların sürüsüne bereket ilahları inkar edip sizin bir tek ilah olduğunu iddia eden peygamberinize de inananmamaları gerekirdi ve dininizin başlamadan bitmesi gerekirdi.

atestlerin binlerce insanın gerçek diye anlattığı bir kavrama "yok öyle birşey sen aptalsın" demeleri bir sorun ise senin peygamberin de tam olarak aynı şeyi yapmış.

ayrıca o sana gözüküp de bana gözükmeyen cinin de amına koyayım. söyle delikanlıysa bana da gözüksün.
  • peki ben bilimsel arastimalarin hicbirinde kanitlanmayan biseye mi inanayim yoksa senin kendi gozunemi .
  • ataist yazmışsın, sırf bunun için bile görmezden gelmek gerekiyor* ama yine de cevap verelim. (mod. düzeltmiş)

maddelerle bir şeyler açıklamışsın, fakat açıkladığın şeylerin temeli olarak "binlerce insan gördü! dolayısıyla var!" dışında bir şey sunamamışsın, adına üzüldüm. bu biraz çaresiz bir kanıtlama yöntemi olmuş. biri sürekli gördüğünü iddia ediyorsa bu şey patolojik bir vaka ve insanlar doktora başvurduklarında kullandıkları ilaçlarla artık görmediklerini söylüyorlar. bu da işin üzücü bir başka tarafı.

kaldı ki, fiziğin ötesine geçen, metafiziksel şeyler olsaydı bile bu onun ne cin olduğunu gösterir, ne de dinleri kanıtlar. bambaşka bir fenomenler dünyası olabilir. dinlerin tanrısını kanıtlamadığı gibi, herhangi bir tanrıya bile gösterge olamaz bu durum.

son bir şey daha, metafizik kavramı immanuel kant ile birlikte 18.yy'da artık farklı bir hale büründü. aydınlanmanın da etkisiyle, artık saf kavramlar, ideler olarak biliniyor. klasik anlamda metafiziğin şu anki düşünüş hayatımızda pek yeri yok. çünkü olduklarına dair en ufak bir gösterge yok.

edit: işin patolojik kısmı çok ciddi bana kalırsa. çünkü cindir, peridir vs bu tip kavramlara geri kalmış kültürlerin insanları çocukluğundan beri maruz kalıyor ve psikolojik rahatsızlıklara doğrudan etki edebileceğini düşünüyorum. çünkü sen beyine hiç alışık olmadığı bir şey söylüyorsun; "sen algılayamazsın ama ben hissediyorum, onlar seni görüyor yani varlar." sürekli bu düşünceye maruz kalan beynin halüsinasyonlar yaratma çabası çok normaldir. bu yüzden hiçbir çocuk kesinlikle din eğitimi almamalı. hatta bu durum istismar olarak görülmeli. tabi bu söylediklerim 50-100 yıl sonra belki anlaşılır bu topraklarda.
  • bak benim daha önceki entrylerde de yazdığım ve hiç gelmeyen bir siparişim var, bi daha anlatayım. bana zekasından şüphe ettiğim bikaç arkadaşım gecenin bir yarısında evde yalnız olduğum sırada eğer tuvalete sıcak su dökersem cin geleceğini söylediler. ben de ciddi ciddi gittim su ısıttım. hava soğuk, ev giriş, gecenin bi yarısı ve ben evde yalnızım. ama çok istiyorum benim de bir dobby’m olsun, zenginlerin birbirine cüce fırlattıkları gibi biz de birbirimize ayakları ters takılmış bir vitaminsiz fırlatalım, gidip elalemi gizli gizli dinletip balkonda sigara içerken tüm dedikoduları birinci ağızdan alayım falan. nasıl eminler ama, bir cin kesin gelecek. ananesigile dadanmış böyle hatta, cin düyünü bile yapmışlar. dedim bi çeyrek tatkıtınız mı. cevap veremedi ama hakaretten de geri durmadı. neyse ben gecenin bi yarısı ağzımda yan duran, kazaya müdahale edilirken bile atılmayan dayı sigarasıyla tuvalete kaynar su döküyorum yavaş yavaş. bi taraftan hayal kuruyorum, cin gelirse pembe zıbın giydircem. kedide çok sevimli oluyosa pekala onda da olabilir. vatsap grubunda arkaik arkadaşlarım heyecanla sonucu bekliyorlar. yok diyorum, gelen giden yok. acaba yurtiçi kargo elemanı beni evde bulmamış olabilir mi? “sigara külünü de at” diyorlar. onu da atıyorum. gelen giden olmuyor, çok üzülüyorum.

bak işte bu tam olarak bir ateistin cinlerle imtihanıdır. sevgiler canım.
  • oh çok şükür rahat rahat odin'e inanabilirim
    kafir olmaktan korkuyordum yardımıma yetiştin.
    odin kesin var. inanın. bu kadar viking yanılıyor olamaz