şükela:  tümü | bugün
  • açık ve net bir gerçek.

dikkatli bir şekilde muhabbet ettiğiniz zaman çoğunun kuran-ı kerim'i okumamış olduğunu, aslında laf olsun diye, bazı ayetlerle durumun topyekun reddedildiği gerçeği ortaya çıkıyor.

tabii bu durum islami görüşlere karşıt olan ateistlerde mevcut. hristiyan ateisti de, muhakkak incil'i okumamış oluyor. onlarda da birçoğu anlayıp etmeden "baba oğul kutsal ruh" üçlemesini mantıksız bulup reddediyor.

birçoğunun kutsal kitabı okuyup etmeden reddetmesinin sebebi aslında internetteki bilgi kirliliği. 16 yaşındaki heyecanlı türk gencine "karikateist, evrim ağacı, tarih tarih vs. vs." gibi ne amaca hizmet ettiği, kimler tarafından desteklendiği belli olmayan marjinal görüşler, sürekli bir "hiççilik" propagandası aşılıyor ve yanlış yola sapmasına neden oluyor.

bu genelleme her genelleme gibi yanlış elbette. illa ki farklı stereotipte ateistler vardır. muhakkak onları bu saçma stratejileri yapmaya iten bir güç vardır.

yalnız, bazıları akıllarını kullanıp kutsal kitapları ya da dogmatik inançları reddediyor olabilirler. onları desteklemesem de saygı duyuyorum. en azından "adam inanmıyor fakat neden inanmadığını açıklayabilecek, argüman sunabilecek bilgi birikimini edinmiş" diyorum.

aksi durumda boş lakırdı dinliyoruz. boş lakırdı dinleyecekseniz dostlarım, saatin tik tok sesini dinlemek yegdir diye düşünüyorum.

edit: hemen savunmaya geçmiş üstüne alınan tayfa. bir tarafa yapılan eleştiriye aksi tarafı öne sürerek olaydan çıkmak ne kadar basit. evet muslimanlarin çoğu da kutsal kitap okumuyor fakat bu ateistlerin çoğunun "özenti" ve "okumamış" olduğu savını haksız çıkarmıyor, bilin istedim.
  • adama bak sanki müslümanlar kur'an'ı okuyup müslüman oluyor. (bkz: taklidi iman)
  • (bkz: yalan)

ben okudum, inandığım zaman da inanmadığım zaman da. okumak isteyenlere vakitlerini size bir şey katacak, değerli ve gerçeklikten bahseden kitapları okumalarını salık veririm.

bence asıl söz edilmesi gereken müslümanlar'ın çoğunun kutsal kitaplarını hiç okumamış olması. okusalardı ateist oranı çok daha yüksek olurdu.
  • tam tersi olmasın sakın ? aksine tanıdığım tüm inançsızlar bütün dini kitapları hatmetmiş kişiler .
  • tam tersi
  • okumadan inananlarla, okumadan inanmayanlar arasindaki farki yakalayan baslik.
  • ilgi alanına girmeyen bir şey için neden ek bir çaba harcasın ki.

zaten okuduysa da kitap der o ona, kutsal kitap demez.
  • çoğu okur ama okumasını da gerektirecek bir durum olduğunu sanmıyorum. sonuçta islamın içinde büyütülüyoruz.
    kutsal kitapta hz. muhammed'in bolca yer verilen cinsel hayatı, akla mantığa aykırı gelen ayetler, denizin ortadan ikiye yarılması gibi gereksiz güç gösterisini içeren hikayeler, şeyhim ya da imamım diye geçinenlerin sürekli pedofili ya da tecavüz vakalarıyla gündeme gelmesi, allah'ın her şeyi bilen ve çok merhametli olduğu ve inanmama iradesi verdiği halde inanmayanları sonsuz ateşte yakma gibi bir tehditte bulunması, üstelik bunu bildiği halde bilerek yaratıp dünyaya göndermesi, imtihan denen saçmalığın sadece fakirlere geçerli olup, bu hayatın sefasını zenginlerin sürmesi gayet yeterli şeyler.
  • bak canım şu saçma argümanı bırakın artık. çünkü biz zaten "gökte bir tanrı var aşağıdan bir takım adamlar seçiyor onlara kitaplar gönderiyor" diye başlayan tüm bu kurguya baştan karşıyız zaten. inanadırıcı değil. dolayısıyla "aaa kuranda böyle yazıyormuş ne kadar mantıklı lan" diye bir aydınlanma süreci beklemeyin bizden. ayrıca şöyle de düşünebilirsin tatlım farzet ki bir film izleyeceksin konusuna baktın, fragmanı gördün ama ı ıhhh olmuyor. izler misin? bak çok basit bir kuraldır bu ya inandırıcı olacaksın ya da ilginç. sizin malzeme de dramatik kurgu olarak mucizeler vs. aracılığı ile ilginçlik barındırıyor ama sıfır inandırıcılık. kısaca kuran imdb 0. oldu mu biraz? bu arada evet okudum ama o benim kendi itliğim. saygılar.
  • ne amaca hizmet ettiği ve kimler tarafından desteklendiği belli olmayan marjinal görüşler diye evrim ağacı sitesini de aslında kimseye zararı bulunmayan mizah oluşumu ve tarih siteleri ile beraber sanki bunlar terör örgütleriymiş gibi kötü örnek olarak gösterip, sapıklığı ve pezevenkliği din diye pazarlayan adnan oktar ın ve kolu olduğu fethullah gülen tarikatının (ki artık en tehlikeli terör örgütü listesine alındılar) fikirleri doğrultusunda yazan kendini bilmez bir mercimeğin, düşünme çabasını ibretle okumamıza neden olan iddialardır, üstü örtülü bilim kültür mizah düşmanlığı ve terör örgütü propagandasıdır.