şükela:  tümü | bugün
 • üst edit: en altta geleceğe not bırakmıştım, orada yazan olay gerçekleşmiş.
  kısacası, başlık başa.

  "ya varsa? varsa ben bir şey kaybetmem."

  bu düşünce fazlasıyla yanlıştır. çünkü dünyada binlerce din vardır, ve siz sadece bir tanesine inanıyorsunuzdur.
  ateist ise hiçbirine. yani sizden sadece sayıca bir eksiktir.

  yaklaşık 4200 din içerisinden 1 tanesine inanan kişinin,
  yine yaklaşık 4200 din içerisinden 0 tanesine inanan kişiye,
  "gerçekse bir şey kaybetmezsin" demesi ironik değil midir?

  peki ya zeus gerçekse? ya uçan spagetti canavarı gerçekse? ya hristiyanlık gerçekse?

  richard dawkins - ya yanılıyorsanız?

  --- spoiler ---

  ya yanılıyorsam? sonuçta herkes yanılabilir. uçan spagetti canavarı hakkında da yanılmış olabiliriz ya da tek boynuzlu görünmez pembe at ya da göksel çaydanlık hakkında da. hristiyan inancının olduğu bir yerde büyüdünüz. başka bir dine inanmamanın nasıl bir şey olduğunu gayet iyi biliyorsunuz. çünkü müslüman değilsiniz, hindu değilsiniz. neden hindu değilsiniz? çünkü amerika'da büyüdünüz, hindistan'da değil. hindistan'da büyüseydiniz, hindu olurdunuz. vikingler döneminde danimarka'da büyüseydiniz odin ve tor'a inanacaktınız. antik yunan'da büyüseydiniz, zeus'a inanacaktınız. orta afrika'da yetişmiş olsaydınız, dağın tepesindeki ulu cuvcuv'a inanacaktınız. yani, yahudi-hristiyan tanrısını seçmek için hiçbir özel sebep yok. sadece şans eseri burada doğup yetiştiniz. ve bana, "ya yanılıyorsanız?" diye soruyorsunuz. peki ya, ulu cuvcuv hakkında siz yanılıyorsanız?

  --- spoiler ---

  geleceğe not: başlığı açan kişi, daha önce uçurulmuş; atatürk'e hakaret etmesi ve hesap satın alması ile bilinen nakba ve komple insan'ın yeni hesabı mayk mangini'dir. eğer bu entry ilk entry olarak görünüyorsa*, başlık başa olmuş demektir.
 • gerçek olmayan sanrı.

  dindarlar ile dinciler ayrıdır. dindar birisine herkesin saygısı olur lakin dinci kesime benim saygım yok şahsen. bunlar sağda solda insanların yaşantısına müdahale etme cüretinde bulunan, şort giyiyor diye kızlara saldıran ama twitter profilini incelediğinizde çeşitli ensest ve çocuk pornosu içeren sayfaları takip eden tipler. ben bunları aciz görüyorum.

  "sana alkol alma diyorsa vucuda ve çevreye verdiği sayısız zarardandır. belki anlık tatmin eder seni fakat uzun vadeli baktığın zaman olaya, o verdiği hazzın yanında vücuduna ve çevrene olan zararı, pirede deve kalır. ayrıca alternatifi sayısız içecek de var." peki. uyuşturucu çok daha zararlı. o neden yazmıyor? sigara çok zararlı neden yazmıyor?

  ayrıca "ya varsa?" olayı çok bayatladı. bence yeni bir şeyler bulmalısınız. kuran'a inanmayan insanlara kuran'dan örnek vermek de alkışlanacak bir hareket.

  şunu da şuraya bırakayım: https://www.youtube.com/…u6e4&ab_channel=gercegigor

  ayrıca (bkz: dinci ile dindar arasındaki fark)
 • büyük bir hata değildir. ben aciz olarak görmüyorum o ayrı...

  ama hakkında uzun uzadıya yazılacak bir şey olduğunu da sanmıyorum.

  övülmeye bu kadar muhtaç bir tanrı ile inanmaya bu kadar muhtaç insanların bu uhveri alışverişlerini; inanç olmazsa bu dünyada yolunu / yönünü kaybedecek, şirazesi kayacak, başarısız olacak, güçlü duramayacak, ayakta kalamayacak insanları acze düşmüş olarak görmeleri de öyle aman aman bir küçümseme değil bence.
 • tabi konuyu çok dağıtmışsın, yani örneklerin üzerinde çok tartışılır ama bir şey dikkatimi çekti, bu ülkenin çoğunluğu müslüman ve normalin çok üstünde baskılı ve önyargılı müslüman diyebiliriz. benim bulunduğum çevrede bırakın ateist demeyi islam dini üstünde eleştirileri bile kabul etmezler seni toplumda dışlar ve yanlizlastirilar. yani ateist bir insan müslüman bir insanı aciz görmesi normaldir çünkü dindar bir kişi ateist bir insanı insan olarak görmez. birde şunu söylemek isterim dindar bir kişi ölümden sonra kendisini sürekli 70 huri ile hayal ederken ateist insanı hep ateşin içinde yakıldığını düşünürken hangi duyguyu tadmış olur.
 • (bkz: pascal's wager)

  yazılan yazının özeti bu. ekseriyetle saçma bir argümandir. dindarların acizliği, varlığı muhteşem derecede şüpheli bir şeye göre hayatlarını idame ettirmelerinden gelmektedir.
 • (bkz: tamam)
 • bir apateist olarak hem ateistleri hem dindarları aciz görerek combo yaptığım durum.
 • korkarak yaşıyorsanız yalnızca hayatı seyredersiniz. (bkz: friedrich nietzsche)
  korku mantıktan daha kuvvetlidir. (bkz: yunan atasözü)
  korkak insan, namuslu insan olamaz. (bkz: szabo)
  çok defa korku, yalan söylemesini öğretir. (bkz: alfred de vigny)
  korku suçu, suç cezayı doğurur. (bkz: voltaire)
  korku, yaşam motoru içerisine konulmuş kum gibidir. (bkz: a. stanley jones)
  korku, bütün faziletlerin önüne set çeker. horatius
  korku içinde yaşayan, asla hür değiıdir. (bkz: horatius)
  korku, bütün erdemlerin önüne set çeker. (bkz: publilius cyrus)
  korkunun kaynağı, biıgisizıiktir (bkz: ralph waldo emerson)
  hiçbir şey, korkudan daha korkunç değildir. (bkz: henry david thoreau)

  demek ya varsa?

  eger varsa ve herseyin faili ise gazabımdan korksun...
 • öncelikle "ya varsa " diye inananan bir müslümansan eğer, zaten kendi inancın ile ters düşüyorsun demektir çünkü kumar senin dinine göre haramdır. "ya çıkarsa " kafasıyla müslüman olunmaz, septik olunur. kendinden emin olman lazım. emin değilsen sen zaten müslüman değil septisizm inancı mensubusun, önce bunu bi tespit edelim...

  evet, ateistler, deistler, septikler, putperestler falan filanlar müslümanları aciz görebilirler. çünkü;
  mesela en basitinden bir müslüman alkol alamaz. sırf bu bile diğerlerine göre bir eksik.
  müslüman kadın bikini mayo ile denize giremez mesela... saçlarını hep kapatmak zorunda.
  günde 5 kere işini bölüp ibadet etmen lazım.
  müslümanlara yasaklanan veya zorunlu kılınan şeyleri tek tek saymayacağım siz daha iyi biliyorsunuzdur ama bunlar kendilerine yasak olmayan kişiler elbette ki seni aciz göreceklerdir.
  sen de onları kafir, günahkar, zındık, fasık, cehennemlik görüyorsun.
  bir tek müslüman saldırıya uğrayınca mı önemli oluyor?
  senin inancın birden ortaya çıkıp tüm insanlığa "bizden değilsen cehennemde yanarsın" dedi. bence en büyük aciz görme budur. kendinizi cennetlik ilan edip diğerlerini dinsiz, günahkar, cehennemlik acizler olarak tanımladınız. yani ilk yumruğu siz attınız, şimdi şikayet ediyorsunuz.
 • haklıdırlar.

  tanrı inancı bir ihtiyaçtır onların gözünde. olmazsa olmazdır yani acizliktir.