şükela:  tümü | bugün
 • üst edit: en altta geleceğe not bırakmıştım, orada yazan olay gerçekleşmiş.
  kısacası, başlık başa.

  "ya varsa? varsa ben bir şey kaybetmem."

  bu düşünce fazlasıyla yanlıştır. çünkü dünyada binlerce din vardır, ve siz sadece bir tanesine inanıyorsunuzdur.
  ateist ise hiçbirine. yani sizden sadece sayıca bir eksiktir.

  yaklaşık 4200 din içerisinden 1 tanesine inanan kişinin,
  yine yaklaşık 4200 din içerisinden 0 tanesine inanan kişiye,
  "gerçekse bir şey kaybetmezsin" demesi ironik değil midir?

  peki ya zeus gerçekse? ya uçan spagetti canavarı gerçekse? ya hristiyanlık gerçekse?

  richard dawkins - ya yanılıyorsanız?

  --- spoiler ---

  ya yanılıyorsam? sonuçta herkes yanılabilir. uçan spagetti canavarı hakkında da yanılmış olabiliriz ya da tek boynuzlu görünmez pembe at ya da göksel çaydanlık hakkında da. hristiyan inancının olduğu bir yerde büyüdünüz. başka bir dine inanmamanın nasıl bir şey olduğunu gayet iyi biliyorsunuz. çünkü müslüman değilsiniz, hindu değilsiniz. neden hindu değilsiniz? çünkü amerika'da büyüdünüz, hindistan'da değil. hindistan'da büyüseydiniz, hindu olurdunuz. vikingler döneminde danimarka'da büyüseydiniz odin ve tor'a inanacaktınız. antik yunan'da büyüseydiniz, zeus'a inanacaktınız. orta afrika'da yetişmiş olsaydınız, dağın tepesindeki ulu cuvcuv'a inanacaktınız. yani, yahudi-hristiyan tanrısını seçmek için hiçbir özel sebep yok. sadece şans eseri burada doğup yetiştiniz. ve bana, "ya yanılıyorsanız?" diye soruyorsunuz. peki ya, ulu cuvcuv hakkında siz yanılıyorsanız?

  --- spoiler ---

  geleceğe not: başlığı açan kişi, daha önce uçurulmuş; atatürk'e hakaret etmesi ve hesap satın alması ile bilinen nakba ve komple insan'ın yeni hesabı mayk mangini'dir. eğer bu entry ilk entry olarak görünüyorsa*, başlık başa olmuş demektir.
 • gerçek olmayan sanrı.

  dindarlar ile dinciler ayrıdır. dindar birisine herkesin saygısı olur lakin dinci kesime benim saygım yok şahsen. bunlar sağda solda insanların yaşantısına müdahale etme cüretinde bulunan, şort giyiyor diye kızlara saldıran ama twitter profilini incelediğinizde çeşitli ensest ve çocuk pornosu içeren sayfaları takip eden tipler. ben bunları aciz görüyorum.

  "sana alkol alma diyorsa vucuda ve çevreye verdiği sayısız zarardandır. belki anlık tatmin eder seni fakat uzun vadeli baktığın zaman olaya, o verdiği hazzın yanında vücuduna ve çevrene olan zararı, pirede deve kalır. ayrıca alternatifi sayısız içecek de var." peki. uyuşturucu çok daha zararlı. o neden yazmıyor? sigara çok zararlı neden yazmıyor?

  ayrıca "ya varsa?" olayı çok bayatladı. bence yeni bir şeyler bulmalısınız. kuran'a inanmayan insanlara kuran'dan örnek vermek de alkışlanacak bir hareket.

  şunu da şuraya bırakayım: https://www.youtube.com/…u6e4&ab_channel=gercegigor

  ayrıca (bkz: dinci ile dindar arasındaki fark)
 • tabi konuyu çok dağıtmışsın, yani örneklerin üzerinde çok tartışılır ama bir şey dikkatimi çekti, bu ülkenin çoğunluğu müslüman ve normalin çok üstünde baskılı ve önyargılı müslüman diyebiliriz. benim bulunduğum çevrede bırakın ateist demeyi islam dini üstünde eleştirileri bile kabul etmezler seni toplumda dışlar ve yanlizlastirilar. yani ateist bir insan müslüman bir insanı aciz görmesi normaldir çünkü dindar bir kişi ateist bir insanı insan olarak görmez. birde şunu söylemek isterim dindar bir kişi ölümden sonra kendisini sürekli 70 huri ile hayal ederken ateist insanı hep ateşin içinde yakıldığını düşünürken hangi duyguyu tadmış olur.
 • (bkz: pascal's wager)

  yazılan yazının özeti bu. ekseriyetle saçma bir argümandir. dindarların acizliği, varlığı muhteşem derecede şüpheli bir şeye göre hayatlarını idame ettirmelerinden gelmektedir.
 • (bkz: tamam)
 • bir apateist olarak hem ateistleri hem dindarları aciz görerek combo yaptığım durum.
 • korkarak yaşıyorsanız yalnızca hayatı seyredersiniz. (bkz: friedrich nietzsche)
  korku mantıktan daha kuvvetlidir. (bkz: yunan atasözü)
  korkak insan, namuslu insan olamaz. (bkz: szabo)
  çok defa korku, yalan söylemesini öğretir. (bkz: alfred de vigny)
  korku suçu, suç cezayı doğurur. (bkz: voltaire)
  korku, yaşam motoru içerisine konulmuş kum gibidir. (bkz: a. stanley jones)
  korku, bütün faziletlerin önüne set çeker. horatius
  korku içinde yaşayan, asla hür değiıdir. (bkz: horatius)
  korku, bütün erdemlerin önüne set çeker. (bkz: publilius cyrus)
  korkunun kaynağı, biıgisizıiktir (bkz: ralph waldo emerson)
  hiçbir şey, korkudan daha korkunç değildir. (bkz: henry david thoreau)

  demek ya varsa?

  eger varsa ve herseyin faili ise gazabımdan korksun...
 • ölümden sonra yaşamın peşinde koşup ölmeden önce de yaşamıyor ve hatta yaşatmıyor oluşlarıyla ilgili olabilir mi?
 • hoşgörü dini islamiyete inananlar ateistlere son derece saygı ve sevgiyle yaklaşırken, bu ateistler gerçekten çok ayıp ediyor!..
 • aciz değil de bir nevi ahmak olarak görüyorum.sırf içki içti diye atatürk'e reina'da ölen masumlara nejat işler'e olmazın küfürler eden ayyaş köpek diyen şeriatçılar var.bu şeriatçılar bir kere bile bir uyuşturucu ticaretcisine saldırmıyor bir kere bile insan kaçakcısına organ mafyasına bir gangstere pedofiliye silah satıcısına tecavüzcüye saldırmıyor.içki içenler hiç olmazsa kendine zarar veriyor ama milyonlarca insanın hayatını zehire çeviren varlıklar var ey dindarlar peki onlara niye saldırılmıyor.sivasta şair yaka biliyorken niye insan kaçakcısına karşı en ufak bir taviz verilmiyor.işte bunları düşünerek dindarları ahmak olarak görüyorum