şükela:  tümü | bugün
 • tanım: bir kaç aydır dikkatimi çeken olay. hayretle izliyorum.

  güya müslümanlar boşa yaşıyor, güya müslümanlar ibadet adı altında yok yere çırpınıyor, güya müslümanlar tüm zamanlarını olmayan bir tanrıya iman etmek için tüketiyor, güya -içki, zina, faiz vs. gibi- dünyalık zevklerden, sırf olmayan bir tanrının men etmesinden kaynaklı geri duruyor ve bu lezzetleri tadamıyor...

  şimdi, dindarlara yöneltilen sorunun özet hali şu:

  "ya yoksa?"

  ya tanrı yoksa, ya ahiret yoksa, ya ölüm sonrası hayat yoksa, ya varlığın inandığın fakat hiç olmayan bir tanrının rızası uğruna bütün ömrünü heba ediyorsan?"

  bu ve bu sorunun türevleri ile sosyal medyada uzun zamandır karşılaşıyorum zaten, lakin 2 sene evveline kadar gün içerisindeki farz namazların en az 2-3 vaktini beraber kıldığım arkadaşımın deist olmasıyla ve 1 saat önce bu soruyu ciddi ciddi bana yöneltmesiyle olayı yeni yeni kanıksadım.

  bu düşünceyi; işin teknik kısmına değinmeden yalnızca mantık perspektifinden geçirerek eleştirmek istiyorum.

  eğer yoksa, hiçbir şey kaybetmem. evet, hiçbir şey.

  bu hususa ahiret hayatının olmadığı ön kabulü ile yaklaşsam dahi hiçbir şey kaybetmeyeceğimi düşünüyorum. zira "dindarların asla tadamayacağı zevkler" başlığı altına doldurduklarınızın gerçek manada insana zevk verdiğini düşünmüyorum. ki, hepsinin alternatifi var.

  benim inandığım tanrı; bir fiili yasakladıysa vardır la elbet hikmeti.

  -sana alkol alma diyorsa vucuda ve çevreye verdiği sayısız zarardandır. belki anlık tatmin eder seni fakat uzun vadeli baktığın zaman olaya, o verdiği hazzın yanında vücuduna ve çevrene olan zararı, pirede deve kalır. ayrıca alternatifi sayısız içecek de var.

  -sana zina etme diyorsa zührevi hastalıkların artması gibi daha bir çok sebebi vardır. tıbben de sabittir ki "aids" gibi hastalıklar üreme organları yoluyla bulaşır. fuhuş ve gayr-ı meşru ilişki yuvaları yıkar, zina ile içli dışlı olan olan gençlerin beyinleri sürekli belden aşağıya çalışmaya endekslidir, bu sebeple üretemez, pasif ve faydasız bir ömür sürer. ayrıca buna da alternatif olarak, helal yoldan "evlilik" var. karısının/kocasının daha önce kendisi dışında kimse ile ilişki yaşamamış olması, istisnasız herkese daha fazla haz verecektir.

  -faiz yeme diyorsa yine iç-dış ekonomiye verdiği zarardandır, hem makro, hem mikro sermayede curcuna çıkmasındadır. birilerinin dişi sivrilirken, diğerinin kanının emilmesindendir, gelirler arası dağılımın çok farklı olmasına yol açmasındandır, zenginin daha zengin, fakirin daha da fakirleşmesine sebebiyet vermesindendir, toplum iktisatının anasını ağlatmasındandır.

  bunlar yalnızca temsili, örnekler daha da arttırılabilir.

  bilinçli bir müslüman olarak çevremdeki çoğu ateistten mutlu ve huzurlu olduğumu düşünüyorum.

  en kötü ihtimalle seninle aynı şartlarda yaşıyorum, hatta fazlam vardır eksiğim yoktur. ben de gezebiliyorum, ben de yüzebiliyorum, ben de uludağ'a çıkıp kayak yapabiliyorum, ben de yamaç paraşütü kullanarak uçabiliyorum, hepsi mübah, bunları yapabiliyorum.
  genele vuruyorum, türkiye'yi baz alırsak ortalamanın üzerinde konforlu bir yaşama sahibim. yani tanrı ve ölüm sonrası hayatın olmaması bana bir şey kaybettirmez. ben bunlarla bereber ibadetimi de ediyorum. orucumu tutup namazımı da kılıyorum.

  sadece sabah namazından aldığım tadı bile bu saydıklarınıza değişmem. henüz tüm canlılar uykudayken seni yaratan rabbin için ayaklanman, odanın camını açıp o tertemiz havayı ciğerlerine doldurduktan sonra abdestini alıp namaza durmanın verdiği iç huzur var ya allah'sız, dinsiz, kitapsız arkadaşım... anlatamam. hele hele bir de ertesi gün -sınav, sözlü vs. gibi- dünyalık uğraşlar yoksa ve zihnini meşgul etmiyorsa, gün hiç ağarmasın istersin.

  ayrıca ben, yeryüzündeki bütün statü farkını eşit kılacak yegane inanç olan ahirete de inanıyorum.

  aksi halde imran bebek'leri, aylan bebek'leri nereye koyayım? somali, eritre, cibuti, cezayir, suriye, türkistan, myanmar, filistin, moritanya, mali...

  bu beldelerde yaşayıp zulüm gören, sömrülüp katledilen onca masum insan ile bu masum insanların çektiği sınırsız eleme sebebiyet veren firavun beyinli, nemrut kalıntısı, kana susamış yahudi emperyalistleri ve haçlı siyonistleri nasıl aynı yere koyayım?

  nasıl satlin'i de, katlettiği 10 milyon insanı da; hitler'i de, toplu gaz odalarına tıkıp zehirlediği 17 milyon insanı da; mao'yu da, açlıktan ölüme terkettiği 50 milyon insanı da aynı toprağa karıştırıp patates, soğan yapayım?

  ilahi adalet diye bir şey var. ilahi adalet dediğimiz şeyi bu dünyada sağlaman imkansız arkadaşım. herif milyonlarca insanı bir çırpıda katletmiş, gözünü bile kırpmamış. milyonlarca insanı öldüren birine adaletin tecelli etmiş olması için yine milyonlarca kez öldürülmüş olması gerekir ve bunu dünyada sağlaman imkansız. bu adaletin sağlanması olayını ancak ve ancak medde üstü bir varlık olan tanrı gerçekleştirebilir.

  şimdi... aynı sorunun lacivertini ben sana sorsam?

  "ya varsa?"

  şu dünyada yaşayacağın maksimum 60-70 sene, hadi itele 80-90 sene.

  bu 80-90 senelik ömrü, sonsuz ahiret hayatıyla bir kıyaslasana be kitapsız. ya yanılıyorsan? ya allah var ve din doğruysa?

  bence "ya varsa/ya yoksa" tarzı soruları kendine sorması gereken biri varsa, bu sensin.

  inanç mevzuları şakaya gelmez. iyi ölçün, iyi biçip iyi tartın, mukayeseni iyi yapın.

  "yok yapamadıysanız, ki hiçbir zaman yapamayacaksınız, o halde yakıtı insanlar ve taşlar olan, inkârcılar için hazırlanmış ateşten sakının."
  (bakara/54)

  selametle...

  yazının site versyonu
  sözlük dışı görüş bildirmek isteyenler için twitter adresim

  ayrıca bakınız: (ateistlerin dinleri eleştirirken tutarlı olamaması)
 • "ya varsa? varsa ben bir şey kaybetmem."

  bu düşünce fazlasıyla yanlıştır. çünkü dünyada binlerce din vardır, ve siz sadece bir tanesine inanıyorsunuzdur.
  ateist ise hiçbirine. yani sizden sadece sayıca bir eksiktir.

  yaklaşık 4200 din içerisinden 1 tanesine inanan kişinin,
  yine yaklaşık 4200 din içerisinden 0 tanesine inanan kişiye,
  "gerçekse bir şey kaybetmezsin" demesi ironik değil midir?

  peki ya zeus gerçekse? ya uçan spagetti canavarı gerçekse? ya hristiyanlık gerçekse?

  richard dawkins - ya yanılıyorsanız?

  --- spoiler ---

  ya yanılıyorsam? sonuçta herkes yanılabilir. uçan spagetti canavarı hakkında da yanılmış olabiliriz ya da tek boynuzlu görünmez pembe at ya da göksel çaydanlık hakkında da. hristiyan inancının olduğu bir yerde büyüdünüz. başka bir dine inanmamanın nasıl bir şey olduğunu gayet iyi biliyorsunuz. çünkü müslüman değilsiniz, hindu değilsiniz. neden hindu değilsiniz? çünkü amerika'da büyüdünüz, hindistan'da değil. hindistan'da büyüseydiniz, hindu olurdunuz. vikingler döneminde danimarka'da büyüseydiniz odin ve tor'a inanacaktınız. antik yunan'da büyüseydiniz, zeus'a inanacaktınız. orta afrika'da yetişmiş olsaydınız, dağın tepesindeki ulu cuvcuv'a inanacaktınız. yani, yahudi-hristiyan tanrısını seçmek için hiçbir özel sebep yok. sadece şans eseri burada doğup yetiştiniz. ve bana, "ya yanılıyorsanız?" diye soruyorsunuz. peki ya, ulu cuvcuv hakkında siz yanılıyorsanız?

  --- spoiler ---

  geleceğe not: başlığı açan kişi, daha önce uçurulmuş; atatürk'e hakaret etmesi ve hesap satın alması ile bilinen nakba ve komple insan'ın yeni hesabı mayk mangini'dir. eğer bu entry ilk entry olarak görünüyorsa*, başlık başa olmuş demektir.
 • gerçek olmayan sanrı.

  dindarlar ile dinciler ayrıdır. dindar birisine herkesin saygısı olur lakin dinci kesime benim saygım yok şahsen. bunlar sağda solda insanların yaşantısına müdahale etme cüretinde bulunan, şort giyiyor diye kızlara saldıran ama twitter profilini incelediğinizde çeşitli ensest ve çocuk pornosu içeren sayfaları takip eden tipler. ben bunları aciz görüyorum.

  "sana alkol alma diyorsa vucuda ve çevreye verdiği sayısız zarardandır. belki anlık tatmin eder seni fakat uzun vadeli baktığın zaman olaya, o verdiği hazzın yanında vücuduna ve çevrene olan zararı, pirede deve kalır. ayrıca alternatifi sayısız içecek de var." peki. uyuşturucu çok daha zararlı. o neden yazmıyor? sigara çok zararlı neden yazmıyor?

  ayrıca "ya varsa?" olayı çok bayatladı. bence yeni bir şeyler bulmalısınız. kuran'a inanmayan insanlara kuran'dan örnek vermek de alkışlanacak bir hareket.

  şunu da şuraya bırakayım: https://www.youtube.com/…u6e4&ab_channel=gercegigor

  ayrıca (bkz: dinci ile dindar arasındaki fark)
 • büyük bir hata değildir. ben aciz olarak görmüyorum o ayrı...

  ama hakkında uzun uzadıya yazılacak bir şey olduğunu da sanmıyorum.

  övülmeye bu kadar muhtaç bir tanrı ile inanmaya bu kadar muhtaç insanların bu uhveri alışverişlerini; inanç olmazsa bu dünyada yolunu / yönünü kaybedecek, şirazesi kayacak, başarısız olacak, güçlü duramayacak, ayakta kalamayacak insanları acze düşmüş olarak görmeleri de öyle aman aman bir küçümseme değil bence.
 • tabi konuyu çok dağıtmışsın, yani örneklerin üzerinde çok tartışılır ama bir şey dikkatimi çekti, bu ülkenin çoğunluğu müslüman ve normalin çok üstünde baskılı ve önyargılı müslüman diyebiliriz. benim bulunduğum çevrede bırakın ateist demeyi islam dini üstünde eleştirileri bile kabul etmezler seni toplumda dışlar ve yanlizlastirilar. yani ateist bir insan müslüman bir insanı aciz görmesi normaldir çünkü dindar bir kişi ateist bir insanı insan olarak görmez. birde şunu söylemek isterim dindar bir kişi ölümden sonra kendisini sürekli 70 huri ile hayal ederken ateist insanı hep ateşin içinde yakıldığını düşünürken hangi duyguyu tadmış olur.
 • (bkz: pascal's wager)

  yazılan yazının özeti bu. ekseriyetle saçma bir argümandir. dindarların acizliği, varlığı muhteşem derecede şüpheli bir şeye göre hayatlarını idame ettirmelerinden gelmektedir.
 • "ya varsa" savunmasından bir türlü bıkmadınız. varsa da ne yapalım biz mi seçtik bu hayatı zaten allah her şeyi bilmiyor mu bizim kalbimizi mühürlemedi mi? yanarsak da yanalım şu boktan dünyadan ne farkı olacak oranın?

  korku edebiyatı artık bir işe yaramıyor yok kızgın ateşler falan. tanrı mükemmel olsaydı böyle yollara başvurmazdı.

  "ya varsa" diyorsun ya söyleyeyim sana tevrat incil ve kurandaki bu kadar akıl dışı şeye rağmen gerçekten onları allah gönderdiyse diyecek hiçbir söz yoktur yorum yapmaya bile gerek yok, en fazla allahın da üstünde bir varlık olduğunu düşünmeye başlar ve ona dua ederim beni bu adaletsizlikten kurtar diye.
 • (bkz: tamam)
 • bir apateist olarak hem ateistleri hem dindarları aciz görerek combo yaptığım durum.
 • korkarak yaşıyorsanız yalnızca hayatı seyredersiniz. (bkz: friedrich nietzsche)
  korku mantıktan daha kuvvetlidir. (bkz: yunan atasözü)
  korkak insan, namuslu insan olamaz. (bkz: szabo)
  çok defa korku, yalan söylemesini öğretir. (bkz: alfred de vigny)
  korku suçu, suç cezayı doğurur. (bkz: voltaire)
  korku, yaşam motoru içerisine konulmuş kum gibidir. (bkz: a. stanley jones)
  korku, bütün faziletlerin önüne set çeker. horatius
  korku içinde yaşayan, asla hür değiıdir. (bkz: horatius)
  korku, bütün erdemlerin önüne set çeker. (bkz: publilius cyrus)
  korkunun kaynağı, biıgisizıiktir (bkz: ralph waldo emerson)
  hiçbir şey, korkudan daha korkunç değildir. (bkz: henry david thoreau)

  demek ya varsa?

  eger varsa ve herseyin faili ise gazabımdan korksun...