• korkarak yaşıyorsanız yalnızca hayatı seyredersiniz. (bkz: friedrich nietzsche)
    korku mantıktan daha kuvvetlidir. (bkz: yunan atasözü)
    korkak insan, namuslu insan olamaz. (bkz: szabo)
    çok defa korku, yalan söylemesini öğretir. (bkz: alfred de vigny)
    korku suçu, suç cezayı doğurur. (bkz: voltaire)
    korku, yaşam motoru içerisine konulmuş kum gibidir. (bkz: a. stanley jones)
    korku, bütün faziletlerin önüne set çeker. horatius
    korku içinde yaşayan, asla hür değiıdir. (bkz: horatius)
    korku, bütün erdemlerin önüne set çeker. (bkz: publilius cyrus)
    korkunun kaynağı, biıgisizıiktir (bkz: ralph waldo emerson)
    hiçbir şey, korkudan daha korkunç değildir. (bkz: henry david thoreau)

demek ya varsa?

eger varsa ve herseyin faili ise gazabımdan korksun...
  • üst edit: en altta geleceğe not bırakmıştım, orada yazan olay gerçekleşmiş.
    kısacası, başlık başa.

"ya varsa? varsa ben bir şey kaybetmem."

bu düşünce fazlasıyla yanlıştır. çünkü dünyada binlerce din vardır, ve siz sadece bir tanesine inanıyorsunuzdur.
    ateist ise hiçbirine. yani sizden sadece sayıca bir eksiktir.

yaklaşık 4200 din içerisinden 1 tanesine inanan kişinin,
    yine yaklaşık 4200 din içerisinden 0 tanesine inanan kişiye,
    "gerçekse bir şey kaybetmezsin" demesi ironik değil midir?

peki ya zeus gerçekse? ya uçan spagetti canavarı gerçekse? ya hristiyanlık gerçekse?

richard dawkins - ya yanılıyorsanız?

--- spoiler ---

ya yanılıyorsam? sonuçta herkes yanılabilir. uçan spagetti canavarı hakkında da yanılmış olabiliriz ya da tek boynuzlu görünmez pembe at ya da göksel çaydanlık hakkında da. hristiyan inancının olduğu bir yerde büyüdünüz. başka bir dine inanmamanın nasıl bir şey olduğunu gayet iyi biliyorsunuz. çünkü müslüman değilsiniz, hindu değilsiniz. neden hindu değilsiniz? çünkü amerika'da büyüdünüz, hindistan'da değil. hindistan'da büyüseydiniz, hindu olurdunuz. vikingler döneminde danimarka'da büyüseydiniz odin ve tor'a inanacaktınız. antik yunan'da büyüseydiniz, zeus'a inanacaktınız. orta afrika'da yetişmiş olsaydınız, dağın tepesindeki ulu cuvcuv'a inanacaktınız. yani, yahudi-hristiyan tanrısını seçmek için hiçbir özel sebep yok. sadece şans eseri burada doğup yetiştiniz. ve bana, "ya yanılıyorsanız?" diye soruyorsunuz. peki ya, ulu cuvcuv hakkında siz yanılıyorsanız?

--- spoiler ---

geleceğe not: başlığı açan kişi, daha önce uçurulmuş; atatürk'e hakaret etmesi ve hesap satın alması ile bilinen nakba ve komple insan'ın yeni hesabı mayk mangini'dir. eğer bu entry ilk entry olarak görünüyorsa*, başlık başa olmuş demektir.
  • hoşgörü dini islamiyete inananlar ateistlere son derece saygı ve sevgiyle yaklaşırken, bu ateistler gerçekten çok ayıp ediyor!..
  • "menfaat karşılığı yapılan iyilik, iyilik değildir." tolstoy
  • (bkz: pascal's wager)

yazılan yazının özeti bu. ekseriyetle saçma bir argümandir. dindarların acizliği, varlığı muhteşem derecede şüpheli bir şeye göre hayatlarını idame ettirmelerinden gelmektedir.
  • başlıktan bağımsız olarak; bir süredir dikkatimi çekiyor, şu ateist - müslüm konulu atışmalar iyice gece goygoyuna döndü lan. evinde pijamasıyla otururken canı sıkılan şu mevzudan goygoy açıyor.

başlıkla alakalı olarak; mahmut sen haksızsın.
  • hissettiğim bir yere ya da dine ait olma duygusunun verdiği rahatlık başka hiçbir şeyde olmadığı için insanlar dindar olduğunu söylüyor.gittikçe çıldırmaya başlayan bir dünyada da dine sarılıp bir yere ait hissetme isteğinin arttığını düşünüyorum.ateistlerin dindarları küçük görmesinin nedeni türkiye'den haklı olarak nefret etmeye başlamaları olabilir.herkes her rezilliğe aynı tepkiyi vermiyor malum.
  • dindarlarin ateistleri nasil gorduklerini icermeyen tarafli tanim.
    ha, ayrica ben dindarlari aciz degil tehlikeli goruyorum.
  • (bkz: geldi yine tipini siktiğimin)

adam bumerang gibi uçuyor, ertesi gün geri geliyor. yedek nick mi stokladın olm sen?

bilmeyenler için komple insan nickli sözde yazarın yeni bir hesapla açtığı bir başlıktır arkadaşlar, ciddiye almanıza gerek yok. siz seslemeyin, o kendini kapatır.

lan hadi "ya varsa" diye inandın da, dünyadaki yaklaşık 8 milyar insanın hepsi de kendi dinlerine "ya varsa" diye inanmaya devam etsin, senin onlardan farkın ne? nerde islamın cazibesi?
hesabın var mı? giriş yap