şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ateist deyince bir suçlu gibi algılatmak için mi bu soru? vicdanı onuru sevgi ve saygısı varsa neden yapmasınki vadedilmiş beklentisi olmasa bile...
 • cehennem korkusu ve cennet vaadi dışındaki nedenlerdir.

  dinin tehdidiyle oluşan sahte ahlaka göre çok daha doğal ve gerçek iyiliktir.
 • sonunda yemin ettireceksiniz şu ateistlere, iyilik yapmayacağım lan bundan böyle diye.

  neymiş, niçin iyilik yaptıklarını temellendiremiyorlarmış. nerde yaşıyor bu adamlar, uzayda mı? sanki bütün belirlenimlerini başka bir ortamdan almışlar da.

  yahu bu toprakların dindarı nasıl belirleniyorsa ateisti de aşağı yukarı benzer şekilde belirleniyor, ne var bunda bu kadar şaşılacak?
 • nedir bu ateistler üzerinden yürüme mevzusu? iyilik kötülük kavramı dinlerle mi ortaya çıktı yoksa toplumun ahlaki değerleriyle mi?

  kötünün zıt anlamlısı iyidir fakat iş eyleme dökülünce o kadar basit bir algı değildir.

  mesela adam öldürmek kötülükken birini öldürmedin diye kimse sana aaa ne kadar iyi bir insan demez. hatta adam öldürmedim çünkü ben iyi bir insanım diye kimseye hava atamazsın. bunun bir karşılık beklentisi dahi olamaz.

  sokakta gördüğün bir hayvanı tekmelemek kötüyken başını okşamak iyilik değildir. insani bir davranıştır. ben sokak hayvanlarını seviyorum demek bir çıkar değildir. kişiliğinin bir parçasıdır ve sırf bunu yaptın diye iyilik yapmış olmazsın. ha yok sokaktaki hayvanı döven insanı engellersen o zaman iyilik yapmışsındır bunun da bir karşılığı varsa o hayvanın sana teşekkür edercesine bakışı olabilir. sağda solda anlatırsan denilecek şey ne biçim insanlar var ya dövdüğü hayvan kadar değeri yok olur. yine senin gtunu kimse kaldırmaz.

  yaptığın iyilik sadece kendini iyi hissettirir. bu da bir amaç değildir. çıkar hiç değildir. olmamalıdır. ha yok ben iyi hissetmek istiyorum gidip şu dilencinin bı karnını doyurayım diyorsan zaten o iyilik seni de tatmin etmeyecektir.

  ateist müslüman hristiyan budist hatta cainizst de olsan vicdanından bir parçan eksikse zaten iyilik yapmazsın. iyilik = vicdandır. insanları inancına göre yargılamayı bir bırakın sonra kendi vicdanınızı bir yoklayın yetiyorsa çıkın iyi bir şeylere aracı ya da sebep olun. ondan sonra benim çıkarım ne diye bir düşünün. belki inançlı bir insan sevap kazandığı kanısına varabilir onun dışındaki hiçbir şey çıkar değildir.

  edit: sidik yarıştırmayın lan. (fiilen yapıyorsanız yine yapın zevk alıyorsanız uğraşın da artık aşın şu ateist müslüman kapışmasını)
 • iyilik yapmak için bir dine mensup olmamanın farkında olan ve "insan olmanın" iyilikle doğru orantılı olduğunun bilincinde olan insandır.
 • ardı ardınca müslüman ahlakının ilginç bakış açısından parçalar içeren beyandır. sadece ikisini ele alsak yeter.

  --- spoiler ---

  "karşılıksız iyilik" cümlesini beş dakika kadar beyin süzgecinden geçirin; bunun yalnızca duygusal, mantıki bir dayanağı bulunmayan, kup kuru bir söylem olduğunu anlayacaksınız.
  --- spoiler ---

  ilginç bakış açısı bir.

  --- spoiler ---

  sonuç: bir dindarın "cennet" için iyilik yapması "ahlaksılık" değil, "erdemdir." o, her şeyin yok olacağı bu evrende, hayatının merkezine sonu olmayanı yani allah'ı koyarak en akıllıca ticareti yapıyordur.
  --- spoiler ---

  ilginç bakış açısı iki.

  kısacası müslüman mantığına göre "karşılıksız iyilik" zaten saçma sapan bir olay hatta olmayan bir şey. uydurmaca, yok. aslında "iyilik" yapmak da, "erdem" diye yutturulan bir tür "ticaret".

  müslümanların neden adam olamayacağının bir müslüman tarafından felsefe kastırılmaya çalışılarak ispatlandığı güzel beyandır. samimiyeti yüzünden teşekkür edilesi beyandır hatta.

  edit: kırıcı olabileceğini düşündüğüm bir sözü çıkardım. alt tarafı sanal platform. kötü söz söylediğimize değmez.
 • şimdi ben olmayan bir varlığın rızasını kazanmak için bir şey yaparsam erdemli oluyorum. ancak aynı şeyi yalnızca vicdanımı rahatlatmak için yaparsam çıkarcı oluyorum he mi?

  iyiymiş.

  (bkz: islamcılık bir akıl hastalığıdır)
 • vay aq bu yıl ne troll yaptı be
 • "aslında, vicdan sözcüğü birçok farklı duyguyu kapsar, bunlardan birisi de sırrımızın açığa çıkması korkusudur. sizin lekesiz bir yaşamınız olduğundan kuşkum yok, ama cezalandırılmasını gerektirecek bir suç işleyen, suçunun ortaya çıkma olasılığı ile hep korku içinde yaşar ve bir daha böyle bir suç işlemeyeceğini, bu nedenle suçunun bağışlanmasını dileyerek tövbe eder."

  bertrand russell - mutlu olma sanatı

  yani aslında iyiliğin veya vicdanın dinle, tanrı korkusu ile pek bir alakası yok, yaptığın eylemin toplumca nasıl karşılanacağı ve buna bağlı olarak toplumdan dışlanma korkusu ile bir bağlantısı var.

  iyilik yapan bir şekilde bu iyiliğinin görülmesini ve birileri tarafından takdir edilmeyi ister, kötülük yapan ise, bu kötülüğünün görülüp başkaları tarafından dışlanma riskinden korkar.

  bunların sebebi tanrı veya inanç değil, insanın kendi psikolojik yapısıdır.
 • jordan peterson

  jordan peterson pek çok ateistin belki de gözünden kaçırdığı ya da görmezden geldiği bir noktaya değinmiş.