şükela:  tümü | bugün
 • cehennem korkusu ve cennet vaadi dışındaki nedenlerdir.

  dinin tehdidiyle oluşan sahte ahlaka göre çok daha doğal ve gerçek iyiliktir.
 • sonunda yemin ettireceksiniz şu ateistlere, iyilik yapmayacağım lan bundan böyle diye.

  neymiş, niçin iyilik yaptıklarını temellendiremiyorlarmış. nerde yaşıyor bu adamlar, uzayda mı? sanki bütün belirlenimlerini başka bir ortamdan almışlar da.

  yahu bu toprakların dindarı nasıl belirleniyorsa ateisti de aşağı yukarı benzer şekilde belirleniyor, ne var bunda bu kadar şaşılacak?
 • ardı ardınca müslüman ahlakının ilginç bakış açısından parçalar içeren beyandır. sadece ikisini ele alsak yeter.

  --- spoiler ---

  "karşılıksız iyilik" cümlesini beş dakika kadar beyin süzgecinden geçirin; bunun yalnızca duygusal, mantıki bir dayanağı bulunmayan, kup kuru bir söylem olduğunu anlayacaksınız.
  --- spoiler ---

  ilginç bakış açısı bir.

  --- spoiler ---

  sonuç: bir dindarın "cennet" için iyilik yapması "ahlaksılık" değil, "erdemdir." o, her şeyin yok olacağı bu evrende, hayatının merkezine sonu olmayanı yani allah'ı koyarak en akıllıca ticareti yapıyordur.
  --- spoiler ---

  ilginç bakış açısı iki.

  kısacası müslüman mantığına göre "karşılıksız iyilik" zaten saçma sapan bir olay hatta olmayan bir şey. uydurmaca, yok. aslında "iyilik" yapmak da, "erdem" diye yutturulan bir tür "ticaret".

  müslümanların neden adam olamayacağının bir müslüman tarafından felsefe kastırılmaya çalışılarak ispatlandığı güzel beyandır. samimiyeti yüzünden teşekkür edilesi beyandır hatta.

  edit: kırıcı olabileceğini düşündüğüm bir sözü çıkardım. alt tarafı sanal platform. kötü söz söylediğimize değmez.
 • şimdi ben olmayan bir varlığın rızasını kazanmak için bir şey yaparsam erdemli oluyorum. ancak aynı şeyi yalnızca vicdanımı rahatlatmak için yaparsam çıkarcı oluyorum he mi?

  iyiymiş.

  (bkz: islamcılık bir akıl hastalığıdır)
 • vay aq bu yıl ne troll yaptı be
 • "aslında, vicdan sözcüğü birçok farklı duyguyu kapsar, bunlardan birisi de sırrımızın açığa çıkması korkusudur. sizin lekesiz bir yaşamınız olduğundan kuşkum yok, ama cezalandırılmasını gerektirecek bir suç işleyen, suçunun ortaya çıkma olasılığı ile hep korku içinde yaşar ve bir daha böyle bir suç işlemeyeceğini, bu nedenle suçunun bağışlanmasını dileyerek tövbe eder."

  bertrand russell - mutlu olma sanatı

  yani aslında iyiliğin veya vicdanın dinle, tanrı korkusu ile pek bir alakası yok, yaptığın eylemin toplumca nasıl karşılanacağı ve buna bağlı olarak toplumdan dışlanma korkusu ile bir bağlantısı var.

  iyilik yapan bir şekilde bu iyiliğinin görülmesini ve birileri tarafından takdir edilmeyi ister, kötülük yapan ise, bu kötülüğünün görülüp başkaları tarafından dışlanma riskinden korkar.

  bunların sebebi tanrı veya inanç değil, insanın kendi psikolojik yapısıdır.
 • jordan peterson

  jordan peterson pek çok ateistin belki de gözünden kaçırdığı ya da görmezden geldiği bir noktaya değinmiş.
 • mayk mangini denen yobaz tarafından yapılan felsefe(!)

  yahu sen kimsin de felsefe yapıyorsun özel mesajdan küfür etmeyi hüner sanan zevat.
 • mallıkları amk.
  yoksa bu insanlığa iyilik yapanın aklını sikeyim.
  hiç felsefeye falan gerek yok.
 • din ve ahlak farklı kavramlardır. bir ateistin dini olmadığı için ahlakı da olmayacağı anlamına gelmez.

  din yaratıcı ile insan arasındadır. ahlak ise insan ile insan arasındadır. bir dininiz olduğu için sadece kendinizi ahlaklı zannetmeyin.

  not: ateist değilim fakat bir ateist’in yaptığı iyiliği daha samimi buluyorum. kendisi için (cennete gitmek için) iyilik yapmıyor, insana değer verdiği için yapıyor.