şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ateistlerin sürekli bir şekilde "biz inanmaz biliriz" mottosunun oldukça tutarsız olduğundan bahsedelim.

  evrenin kendi kendisini yaratma gücü olduğu tamamen bir inançtır. zira böyle bir şey gözlem ve deneyle gösterilemez, ispatlanamaz.

  evrenin varlığı gözlemlenebilir fakat bu varlığı kendisinin mi sağladığı gözlemlenemez. çünkü elimizde bunu tespit edecek bilimsel güç yok.

  örnek olarak big bang öncesine gidemiyoruz. hatta maddesel zamanın da big bangle oluştuğu ispatlandığına göre öncesinde iddia edilebilecek bir zaman kavramı yok. ne kadar da çok "efsanevi, metafizik" bir alana benziyor öyle değil mi?

  başka bir deyişle evrenin big bang öncesinde kendi kendini üretecek güce sahip olduğuna inanmak basbaya bir inançtır. çünkü böyle bir güç ne deneyle ne de gözlemle bilinebilir.

  ikinci inanç da evrende mevcut buluntularımızda, atomlarda veya kuarklarda kendi kendini yaratma gücüne sahipliğine dair bir güçleri olduğunu bulamamamız.

  elimizde böyle bilimsel bir veri yokken ateistler evrenin temel taşlarının kendi kendini oluşturma gücüne inanırlar.

  yani ateiste göre evrenin yaratıcısı yine evrendir. budizme göre ezeli evren, islam'a göre ezeli bir akıl, ateiste göre de maddenin kendisidir. ateistler maddeye tıpkı dinler gibi tanrısallık yükler ve hayatlarını buna inanarak geçirirler.

  bu boşluklarını fark etmelerinden hareketle kuantuma atlayıp 'işte bir şey kendiliğinden olabiliyor', işte "sıfırdan evren mümkün" gibi dünyada birçok ateist fizikçinin dahi güldüğü, bilim dışı olan şeyleri savunmaya başladılar.

  kuark nedir desen konuşamayacak adamlar "kuantumda sanal maddecikler varmış bunlar bir var bir yok oluyorlarmış" diyerek ateizmi savunur hale geldiler.

  bir var bir yok oluyorlarmış! ne kadar da dinsel, mucizevi bir kelime öyle değil mi?

  aksine kuantum; materyalizmin sabit, değişmez ve dıştan müdahaleye kapalı evren modeline darbe vurmuştur. mesela kuantuma göre bir şeyin aynı anda sağa ve sola dönmesi mümkündür. bir şeyin kendiliğinden kilometrelerce uzaktaki parçanın hareketini etkileyebildiği ispatlanmıştır.

  kuantumla birlikte, eşit şartlar altında başka madde parçacıkları farklı şekilde tepkimeye girmekte ve bu da modern felsefeciler tarafından "tanrının evreni yönettiği gediği bulmuş olabiliriz" şeklinde yorumlanmaktadır.

  kuantumla ilgili çift yarık deneyi ile ilgili kısa bir video:

  https://youtu.be/q3h7wr_ir3w

  sonuç olarak materyalist ve natüralist felsefenin tarihte bilim ve araştırmaya teşvik etmiş olduğu bir gerçek.

  ama problem şurada: bilim evrenin ne olduğunu verir, neden olduğunu değil. ilk soru bilimsel cihazların ikincisi de aklın işidir. akıl deney ve gözlemin aştığı alanlarda konuşma ve düşünme yetkisine sahiptir ki burada da elimize felsefe ve din girer.

  işte materyalizm ve natüralizm, "evrende maddesel gerçeklikleri araştırmak gerekir" ilkesini, "evren ve evren ötesinde maddesel gerçeklikten başkası yoktur" ilkesine evirmeye kalkarak büyük bir hadsizlikte bulunmuş, bu ikisi arasındaki küçük farkı göremeyen gençleri de peşinden sürüklemeye devam etmiştir.

  böylece evrenin evrenin yaratma gücüne inanan ateistler de, kendi mitolojik inançlarına bakmadan o veya bu dine "ama çok saçma, bilim dışı, gerçekliği yok" diye sataşarak büyük bir yanılgı içine düşmüşlerdir.

  ileri okumalar için:

  big bang: http://dusunenmusluman.com/…icin-ne-anlama-geliyor/

  kuantum: http://dusunenmusluman.com/…lik-ve-mucize-iliskisi/

  twitter: https://twitter.com/dusunenmuslim?s=09
  instagram: https://www.instagram.com/dusunen.musluman/
 • said nursi’nin de dediği gibi, kesreti vahdete vermezsen, vahdeti kesrete vermek zorundasın. teker teker.
  bu inanışlar her dönemde sureten başka, asli itibarıyla aynıdır.
  “allah” demez.
  ama uluhiyetin zati sıfatlarını alır; akılsız, beceriksiz, hayatsız, sağır, dilsiz, şuursuz şeylere verir. sırf “allah” dememek için bu kadar sefih olur, bu kadar aptal olur. 1 allah’ı kabul etmemek için sonsuz sayıda ilah kabul ediyor; güneş, icl, tabiat, doğa, enerji, evrim, seleksiyon, madde, atom, hücre, vs.

  bu kadar cahillik ancak bilgiyle olabilir. çünkü beyinsiz bir mahluktan böyle bir yalan, böyle bir inanç beklenmez.