şükela:  tümü | bugün
  • tam da bu hayatın çok değerli olduğunu düşünüp onu dolu dolu yaşamaya çabalamaları.
    insanlık tarihindeki en büyük suçların sorumlusu olmamaları.
    kendisininki dışındaki dinleri reddeden bir teistten, bir fazla dini daha reddetmeleri.
    hangi kitap ne derse desin evrenin yine bildiğini okuduğunu düşünmeleri.
    teistlerin beyhude bir çabayla kendi saflarında göstermeye çalıştığı bilim adamlarının bir çoğuyla aynı inancı paylaşmaları.
    gücünü bilimin gerçeklerinden alan entelektüel dürüstlüklerinin, teistler tarafından saldırı ve küstahlık olarak nitelenmesi.
    spor yapmak için spor, zayıflamak için diyet, mutlu olmak için sanat yapmaları.
    evrende kendilerinden daha gelişkin bir canlı türü olabileceğini kabul ettiklerinden, kendilerini fasulye gibi nimetten saymamaları.
    iyi insanlar olmak için teistlerinkilerden daha ahlaki nedenlere sahip olmaları.
    ahlaki değerlerini, çokça ahlaki boşlukları olan kişilerden değil, bizzat doğal insani yapılarından almaları.
  • bir inanc sistemiyle ilgili iddialarina mantikli ve kabul edilebilir bir cevap verdiginizde ortaya koyduklari tepkileridir.

- hani herkese bir peygamber gitmisti en az, amerika'ya ya da uzakdoguya gitmemis iste. samanizim, budizm var oralarda.

+ bu dinlerin temeline inildiginde, diger dinlerle bircok ortak ozelliklerinin oldugu, hatta cogunun tek bir tanri inancina dayandigi ortaya cikmis. hatta bu perennial philosophy diye bir akimin ortaya cikmasina yol acmis.

- al yine 124 bin peygambere sariliyorsun, yani ne zaman birsey bulsam bunu onume bahane olarak getiriyorsun. hem dininde bir suru kopyalanmis sey var eski dinlerden senin.

+ dinin manifestosu kutsal kitapta yer alan, ortaya koydugun argumani kapsayacak bir ifadeyi sen bahane olarak algiliyorsan eyvallah, tamam da, kitaplara iman, 6 sarttan biri, yeni birsey soyledigini iddia eden kim? hem sen bana islami kur'ani yaladim yuttum dememis miydin?

- yuttum tabii bak mesela kur'an'da miras hesabi hatasi var, ilkokul cocugu bile yapmaz.

+ (bkz: #18771441)

- (bkz: #18773477)

+ (bkz: #18774507)

- cevap yok.

- cevap yok.

- cevap yok.

- ama ama hz. muhammed pedofili.

--- spoiler ---

"cabir ve ebu hüreyre (r.a)nin, resulüllah (s.a.v.)'den rivayet ettiklerine göre peygamberimiz bu hususta şöyle buyurmuşlardır:

"ben, sabain isra ve miracı anlatınca kureyşliler beni tekzip etti. bana, gidip geldiğim yerlerden ve mescid-i aksa'dan sorular sordular. halbuki ben mescid'i aksa'nın hiç bir özelliğini tespit etmemiştim. bu sebepten müşkül durumda kalıyordum. allah (c.c.), bana mescid-i aksa'yı gösterdi. ben de kureyşlilerin bütün sorularına cevap verdim." (müslim)

sahih rivayetlere göre; kureyşliler, mescid-i aksa'nın kapı, pencere ve cihet gibi her özelliğini soruyorlar; peygamberimiz de teker teker cevap veriyordu. buna rağmen buna da inanmadılar. "biz sana şam'dan gelmekte olan develerimizi soracağız; bize onlardan haber ver" dediler. peygamberimiz şöyle cevap verdi: "evet, falan kimselerin kervanına rastladım. 'revha' isimli mevkide idi. bir deve yitirmişler, onu arıyorlardı. iüğleri arasında bir su kabı vardı. susadım, o kabı alıp su içtim ve kabı yerine koydum. geldiklerinde sorun bakalım, suyu bulabilmişler mi" o anda kervan, peygamberimize gösterildi. o da, kervanın kemiyet ve keyfiyetine dair haber verdi ve şöyle buyurdu: "içlerinden 'cemel-i evrak' (yani karam tırak beyaz bir deve) önde olarak, falan gün güneşin doğmasıyla beraber gelecekler:" peygamberimizin haber vermiş olduğu o gün; müşrikler sabahın erken saatlerinde "seniyye" tepesine doğru çıktılar. güneş ne zaman doğacak da muhammet (s.a.v.)'i yalancı çıkaracağız diye, bekliyorlardı. derken; içlerinden birisi, "güneş doğdu" diye haykırdı. tam o sırada bir diğeri de, "işte kervan geliyor, önlerinde cemel-i evrak, tıpkı söylediği gibi" diye bağırdı. bu da ayrı bir mucize olmuştu. hal böyle iken, müşrikler yine iman etmediler. "bu açık bir sihirdir" dediler."

--- spoiler ---

hal böyle iken, müşrikler yine iman etmediler. bu açık bir sihirdir dediler. hala diyorlar. demeye de devam edecekler.

edit: (bkz: ateist olma nedenleri/@anesthetized)
  • genelleme yapan mutlakçılara kıçıyla gülmeleridir. bilinçli bir ateist "tanrı yok" demez, "muhtemelen tanrı yok" der. öte yandan dogmacı mücahid, "tüm ateistler kemalisttir" der, "tanrı kesinlikle vardır" der. kısacası islamcı münevverin saplantılı determinizmi karşısında kuantum gibi berraktırlar.
  • "bu müşrikler zaten iman edemez hacı" lafını görünce random harflerle gülmeleri. asdfjklsdfasdfkl.
  • cünüp gezmeleri.
  • (bkz: yobazsavar)
  • özet geçenleri çok sevmeleri.
  • akıllı olmaları,
    hayatlarını "öbür tarafta" götürecekleri huriler nedeniyle ya da göt korkusundan dolayı değil, insana değer verdikleri için doğru yaşamaya çalışmaları,
    kendi kararlarını kendileri vermeleri, onlara dayatılanı sorgulamaları
    insanlık tarihini hep ileri taşımaları,
    el-etek öpmemeleri,
    hikayeler ile değil, gerçeklerle yaşamaları vs. vs.

meraklısına not:istinaların kaideyi bozmaması gerektiği düşünebilecek kadar zeki olduğunuzu düşünerek yazılmış maddelerdir.
  • insan olmalari

o degil de gecen adamin teki bir arkadasa bugun kahvalti icin parise isinlandim bir saat sonra geri dondum demis o da hadi len diye inanmamis sonra o eyfel kulesini filan anlatmis arkadas da daha once parise gitmis oldugu icin eyfeli duzgun tarif ettigini duyunca haliyle inanmis...

yok boyle bir olay yasanmadi sadece isinlanabilen birini taniyan bir arkadasim varmis gibi yapip kari kaldirmak icin uydurdum. (inanmayabilirsin ama star trek hayrani bir cok hatun var)