• not: ortalık sakinken bunu yazayım dediğim sıralarda 13 mart 2016 ankara patlaması olmuş.

stereotip madeni gibi başlık, bir yaratıcıya inanan da inanmayan da yaratıcılığını konuşturmuş. totaliter rejimlerde haber bülteni sunarcasına bir karşı tarafı ötekileştirme ve kendimizi yüceltme var.

işin aslı, evet, ateistler olarak bir gizli el sıkışma şeklimiz olduğu doğru (işaret parmağımızla, karşıdakinin bileği üstünde ufak bir yuvarlak yapıp üstüne çapraz çizgi çekiyoruz, "inandıklarımız bir boş kümedir" manasına gelen).

sürekli düşen uçaklarda, batan gemilerde, yanan binalarda, tilki deliklerinde * bulunma gibi alışkanlarımız da var. fakat başka bir ortak özelliğimiz yok, bir yaratıcıya inanmama kısmı dahil (inanmamanın da çeşitleri var).

inanmayacaksınız ama inananların da ortak özellikleri olduğuna inanmıyorum.

ama inanmayanların inananlarla ortak özellikleri çok: cin çıkarma ayini yapmadan önce, sara krizi geçiren yakınımızı hastaneye getiririz. muska takmakla yetinmez, aşı oluruz. sıhhat dualarıyla kalmaz, antibiyotik kullanırız. mr çektirir, kemoterapi alır, bypass ameliyatlarına girer, ekoya baktırır, kan tahlilleri yaptırırız.

düşen uçakta ateist olmaz mı bilmem ama hastaneler hem dinsiz hem dindar insanlarla dolu.

hastalanan bir sevdiğin için dua etmekle yetinmeyip, üstüne borca girerek batı tıpından medet ummak, evrim teorisi çerçevesi içinde geliştirilen ilaçları kullanmak dindarlığa zeval getirmiyorsa, aniden ölümle burun buruna gelenin her türlü kurtuluşu ümit etmesi hayli hayli normal.

ceza kanunlarında bile psikolojik baskı ve tehdit altında verilen ifadeler, yazılan vasiyetler, yapılan tanıklıklar geçerli kabul edilmezlerken, düşen uçaktaki terör ortamında, hayat felsefesi tutarsızlığı arayan aklıevveller üstlerine alınabilirler.
  • (bkz: #8860507)
    (bkz: #58730972)

bitmedi su gerizekali argumaniniz.
  • ahlaklı olmaları.
  • ölmekten korkan insanlar değillerdir. aksine ölümden korkmadıkları için hayali bir öteki dünya yaratmazlar kendilerine. bu olayın doğanın bir gerçeği olduğunu kabul eder ve hayatlarını buna göre planlarlar. ayrıca google'a "ateistlere kapak sözler" yazıp çıkan ilk uçaklı sözü buraya yazmanız da biraz sıktı sözlük çomarları. biraz daha araştırma, biraz daha yaratıcılık bekliyorum sizden.
  • pedofili değillerdir
  • japonya'da ateist/agnostik vs oranı %70,

isveç/norveç %80-%85,

koskoca çin'in çoğunluğu bir dine inanmıyor,

amerika'da bile ateist oranı %10'a gelmiş,

batı avrupa ortalaması %40 civarı,

ve artıyor. öyle görünüyor ki ileride daha da artacak. dünya sizin çevrenizden ibaret değil gençler. gerçekten bilimsel çalışmaların çok yaygın olduğu, insanların kitap okuduğu, sakallı amcaların söyledikleriyle yetinmeyip gerçeği arayan insanlar var. bana göre ateistlerin ortak özelliği gerçeklerden ve bilgiden korkmamalarıdır.
  • akıllı olmaları,
    hayatlarını "öbür tarafta" götürecekleri huriler nedeniyle ya da göt korkusundan dolayı değil, insana değer verdikleri için doğru yaşamaya çalışmaları,
    kendi kararlarını kendileri vermeleri, onlara dayatılanı sorgulamaları
    insanlık tarihini hep ileri taşımaları,
    el-etek öpmemeleri,
    hikayeler ile değil, gerçeklerle yaşamaları vs. vs.

meraklısına not:istinaların kaideyi bozmaması gerektiği düşünebilecek kadar zeki olduğunuzu düşünerek yazılmış maddelerdir.
  • allaha inanan kişilere göre ateist kişileri kıyaslayarak katliam hesabı yapanları ortaya çıkaran özelliklerdir efem.

bakalım şöyle bir:
    adolf hitler: katolik (pagan olduğu iddia edilse de katolik olduğunu kavgam kitabında da dile getirmektedir)
    george h. w. bush: katolik
    george w. bush: katolik
    haluk kırcı: müslüman**
    abdullah çatlı: müslüman**
    maraş, çorum ve sivas* olaylarında adam öldürenler hep müslüman
    talkan ve cucran katliamları: müslümanlar tarafından türklerin katledilmesi

yukarıda saydıklarıma "bunlar müslüman değil, hristiyan, yahudi vs. asdfasdf" diyecek olan yoz arkadaşlar için peşin not: ben müslüman vs. değil allaha inananları yazdım sadece.

kılıç müslümanlarının, zorla dayatılan, korkuyla inandırılan** dine ve hurafelere inanmayanları eleştirmesi ayrı bir garipliktir.

edit: o kadar da "yukarıda saydıklarıma "bunlar müslüman değil, hristiyan, yahudi vs. asdfasdf" diyecek olan yoz arkadaşlar için peşin not: ben müslüman vs. değil allaha inananları yazdım sadece. " dedim ama adam anlamamış ki olayın özünü.

adam hala ateizmi müslümanlığa inanmamak olarak addediyor kendince. bende diyorum ki, tüm dinlere inanmayan, tanrı tanımayan kişiler oldukları için tanrıları olanların yaptıklarına bak diyorum.

tabi aynı beyin tarafından maraş'a, çorum'a, sivas'a hatta talkan ve cucran'a hiç bir cevap verilememesi de olayı büyük ağababaları gibi "cımbızla aradan laf çekerek" geçiştirmesidir.
  • yaptıkları, ilgilendikleri her işte yaratıcı olmalarıdır.
    yaratıcı derken ironi yapmıyorum,

benim bugüne kadar tanıdığım bütün ateistler,
    üretken insan profilinde olmuşturlar .
  • benim tanıdığım ateistlerin bir çoğu son derece düzgün ve özü sözü bir insanlardı. inanan birisi olarak ortalıkta müslümanım diyen bir çok insandan daha çok güvenebileceğimi hissettirmişlerdir.
hesabın var mı? giriş yap